کتاب تازه سوره مهر؛
نشستن پای خاطرات بچه‌های طهرون با «سد نصرالدین»

01:470

«سد نصرالدین، تهران نوشته‌های یک بچه طهرون» عنوان کتاب طنزی است به قلم امیر خیام که تازگی توسط سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، خیام در این کتاب خاطرات کودکی و نوجوانیش در محله سید نصرالدین بازار تهران را روایت کرده است. روایت‌های این کتاب در ۲۵۴ صفحه به همت دفتر طنز در انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده راهی بازار نشر شده است.

خیام متولد آبان سال ۱۳۴۱ در تهران، خیابان خیام، محله سدنصرالدین است. او از کودکی به دلیل جدایی پدر و مادرش، در کنار عمو و عمه‌هایش زندگی می‌کرد. پدرش، اصغر خیام، در قهوه خانه‌ای واقع در محله سید اسماعیل غزل‌خوانی می‌کرد و در ماه مبارک رمضان در زورخانه ها شعر و غزل می‌خواند. عموهای خیام هم در زمان خود شخصیت‌های به نامی بودند به همین دلیل افراد سرشناس و مشهوری در خانه‌شان رفت و آمد داشتند. یکی از دلایلی که باعث شد خیام خاطراتش را مکتوب کند همین نشست و برخاستها بود. خیام در کودکی با مرحوم محمدرضا آقاسی (شاعر) و پدرش استاد محمدحسن آقاسی هم‌نشین بوده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«از درس ریاضی و حسابان هندسه چیزی نمی‌فهمیدم. معلم ریاضی آقای دهباشی به کلاس درس آمد و مسئله روی تخته نوشت تا چشمش به من افتاد گفت: خیام بیا پای تخته و این مسئله رو حل کن. رفتم و مات و مبهوت به گچ و تخته سیاه خیره شدم. آقای دهباشی رو کرد به همکلاسیهایم و با صدای بلند گفت: خیام یک فیلسوف و منجم و ریاضیدان نابغه بوده. من نمی‌دونم برای چی اسم این مرد بزرگ روی این بچه نفهم گذاشتن!!!؟؟؟»

«سد نصرالدین، تهران نوشته‌های یک بچه طهرون» با شمارگان ۱۲۵۰ قرار است لبخند را روی لب مخاطبان این اثر بیاورد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند