نخستین نشست هم‌اندیشی هنر عاشورایی در زنجان برگزار شد

02:290

حسین عباسی‌نیا پژوهشگر تئاتر گفت: اشک و سوگ در پی واقعه عاشورا مقصد نیست مقدمه است براینکه عاطفه ما را با هنر عاشورایی گره بزند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نخستین نشست از سلسله نشست‌های تحلیلی و تبیینی هنر عاشورایی در معانی و مفاهیم قالب‌های مختلف هنری شامگاه دوشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱ با حضور حسین عباسی‌نیا پیشکسوت هنر تئاتر و پژوهشگر در زمینه  آیین‌ها، رسومات و تعزیه و هنرمندان و پژوهشگران استان در ساختمان آموزشی شهید ابراهیم اصغری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان برگزار شد.

حسین عباسی‌نیا با بیان اینکه هنر عاشورایی با برخورداری از فضیلتی عاشقانه و کنشی عاطفی مجموعه‌ای از هنر دینی است، گفت: انسان با برخورداری از این فضیلت و کنش می‌تواند به نوعی از شناخت و معرفت در جهان هستی برسد که در جایگاه خود بسیار زیباست.

وی با اشاره به مصادف بودن حضور معزالدوله دیلمی در بغداد و دستور راهپیمایی در آن زمان، اظهار داشت: هنر عاشورایی مسئله امروز و فردا نیست ما سالیان سال با این هنر زندگی کردیم، رشد کردیم و در پی این هم‌زیستی مسالمت‌آمیز، فضیلت آن در ما درونی شده است.

عباسی‌نیا ادامه داد: هنر عاشورایی در مسیر تاریخ و در بسترهای زیستی گوناگون مراحل تکوین خود را با اضافه شدن واقعه‌خوانی، نعش‌برداری، نقش‌پوشی و … در پیش گرفت و آرام آرام به نوعی از هنر عاشورایی رسید که ما امروزه با آن برخورد می‌کنیم.

پژوهشگر و پیشکسوت تئاتر استان گفت: هنر عاشورایی به خاطر ارادت که به خاندان اهل بیت و ائمه اطهار(ع) جزء فرهنگ ما ایرانیان محسوب می‌شود که به سبب وجود آداب و سنن در جوامع و مناطق مختلف و نوع بینش و منش آن به نوعی از جهان‌بینی و ایدئولوژی تبدیل شده است که پا به پای جریان عاشورا در حرکت است.

عباسی‌نیا با اشاره به وجود فرهنگ عاشورایی در پی آداب و سنن گوناگون در مناطق مختلف کشور گفت: مرثیه و سوگ برشی از فرهنگ عاشورایی ما در کشور است که در جایگاه خود بسیار زیباست، اما همین برش فرهنگی علتی شده که ما ابعاد و اضلاع دیگر هنر عاشورایی را فراموش کنیم و به آن نپردازیم.

وی با بیان اینکه اولین و زیربنایی‌ترین تصور از هنر عاشورایی را ارتباط عنوان کرد و گفت:: اشک و سوگ در پی واقعه عاشورا مقصد نیست بلکه مقدمه است براینکه عاطفه ما را با هنر عاشورایی گره بزند.

گفتنی است، برگزاری سلسله نشست‌های تحلیلی و تبیینی هنر عاشورایی در معانی و مفاهیم قالب‌های مختلف هنری براساس تدوین سند تحول حوزه هنری و سند زیست بوم استان و تعیین چشم‌اندازِ زنجان پرچمدار هنر عاشورایی و روایتگری هنری و انقلابی از فرهنگ عاشورایی برنامه‌ریزی شده است که این سلسله‌ نشست‌ها طی برنامه‌ریزی صورت گرفته بصورت ماهانه و هر ماه با اختصاص به یک رشته هنری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند