نخستین جشنواره بین‌المللی پویانمایی خانگی برگزار می‌شود

03:000

حوزه هنری كودك و نوجوان با مشاركت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی و همكاری مؤسسه «سپهر سوره هنر» حوزه هنری، نخستین جشنواره تولید انیمیشن خانگی استاپ موشن را برگزار می‌كند. علاقه‌مندان می‌توانند در سه گروه كودك، نوجوان و بزرگسال در این جشنواره شركت كنند.

استاپ موشن، تكنیكی برای پویا نمایی

استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی (پویانمایی) است که در آن شیء را فریم به فرم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین، موبایل یا تبلت ضبط می‌کنند كه از پشت سر هم قرار گرفتن این تصاویر، به نظر می‌رسد که جسم در حال حرکت است.

عروسک‌هایی با مفاصل متحرک و یا عروسک‌های ساخته شده با خمیر و یا لگو، در این تکنیک کاربرد زیادی دارد، البته در مواردی به جای عروسک، از اشیای دیگری مانند انسان، وسایل خانه، گیاهان و… استفاده می‌شود. با توجه به دسترسی آسان کودکان و نوجوانان به ابزارهای ارتباطی مانند تبلت و تلفن همراه، این آثار می‌توانند در خانه، مدرسه و دیگر مکان‌ها با توجه به خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان تولید شود.

 

ذهن خلاق بدون صرف هزینه

استاپ موشن در شرایط آماتوری نیاز به صرف هزینه‌ای ندارد، فقط ذهن خلاق کودک و نوجوان و همچنین توجه به مضامین و تمرین در چگونگی ساختار مناسب فیلم، منجر به تولید یک اثر مطلوب خواهد شد. تولید استاپ موشن بسیار آسان است و جهت آموزش علاقه‌مندان، فیلم‌های بسیار کوتاه در این زمینه توسط دبیرخانه  تولید و منتشر می‌شود.

 

بخش‌های جشنواره:

جشنواره در سه بخش اصلی، ویژه و آزاد برگزار می‌شود كه موضوعات بخش اصلی جشنواره شامل: قرآن و سبک زندگی، نماز و ارتباط با خدا، پاکیزگی و نظم، راستگویی، سپاس‌گزاری، مسئولیت‌پذیری‌ و امانتداری بوده و در بخش ویژه نیز علاقه‌مندان می‌توانند آثاری با موضوع مقاومت و شهید حاج قاسم سلیمانی تولید كنند.

 

قالب‌های جشنواره:

این جشنواره در قالب‌های عروسکی (مانند لگو)، خمیری، کات اوت (کاغذ- مقوا – پارچه)،‌‌ اشیا و پیکسلیشن برگزار می‌شود.

 

 گروه سنی شرکت‌کنندگان:

علاقه‌مندان می‌توانند در سه گروه شامل: کودک (۵ تا ۱۲ سال)، نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال شركت كنند.

 

شرایط ارسال اثر:

اجرای این جشنواره توسط مؤسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری انجام شده و علاقه‌مندان برای یادگیری چگونگی تولید و آموزش ساده استاپ موشن، ثبت‌نام، بارگذاری فایل اثر و دریافت کد ‌رهگیری می‌توانند به سایت این مؤسسه به نشانی artfest.ir مراجعه كرده و یا با شماره ۵-۸۴۱۷۲۲۰۴ – ۰۲۱ تماس بگیرند.

 

 نكات مهم:

زمان استاپ موشن ارسالی نباید کمتر از ۳۰ ثانیه باشد، آثار شرکت‌کننده در این جشنواره نباید در سایر جشنواره‌‌ها حائز رتبه شده باشد.

دبیرخانه جشنواره در صورت صلاحدید، آثار منتخب را با نام صاحب اثر منتشر خواهد کرد و هر فرد می‌تواند همزمان در همه بخش‌ها شرکت کند.

جوایز جشنواره در بخش‌های مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون در بخش كودك و نوجوان و ۲۰ تا ۴۰ میلیون ریال در بخش بزرگسالان است.

آخرین مهلت ارسال آثار ۱۵ بهمن‌ماه ۹۹ بوده و اكران و آیین اختتامیه در روز ۲۲ اسفندماه ۹۹ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند