ناظری: ایجاد سرگرمی همراه با آموزش‌های دینی

05:0080

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی «تولید انیمیشن‌های قرآنی خانگی» معتقد است: تولید انیمیشن‌های قرآنی توسط کودکان و نوجوانان، علاوه بر ایجاد سرگرمی، آنها را بیشتر و بهتر با مفاهیم دینی آشنا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جشنواره بین المللی «تولید انیمیشن‌های قرآنی خانگی» استاپ موشن، قرار است برای نخستین بار در کشور برگزار شود. در این جشنواره که توسط حوزه هنری كودك و نوجوان با مشاركت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی و همكاری مؤسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری برگزار می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند با ابزار ساده و در دسترس، انیمیشن تولید کرده و در جشنواره شرکت کنند.

حجت‌الله ناظری، سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان، به‌عنوان دبیر این جشنواره منصوب شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هدف و چگونگی برگزاری این جشنواره گفت‌وگوی با او را در ادامه می‌خوانید:

هدف از برگزاری این جشنواره که تجربه‌ای نو در عرصه هنری کشور محسوب می‌شود چیست؟

الان خیلی از اوقات وقتی حرف از تبلت، لپ‌تاپ و تلفن همراه و… می‌شود، خیلی از خانواده‌ها و حتی مسئولان فرهنگی به سرعت می‌روند سراغ ضررها و آفاتی که ممکن است هنگام استفاده از این لوازم نوین ارتباطی به‌وجود بیاید؛ اما خصوصاً در شرایط کنونی که به خاطر کرونا این لوازم ارتباطی جزئی از زندگی ما و فرزندانمان شده‌اند، باید به سراغ آموزش راه‌های صحیح استفاده از این لوازم برویم. این ابزار مانند چاقویی دولبه هستند که اگر از آنها درست استفاده نشود خطرناکند. امروزه ما به‌واسطه استفاده آموزشی کودکان و نوجوانان از این وسایل، ناگزیریم آنها را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهیم. این امر خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد که اگر فرهنگ درست استفاده کردن از آن را به آنها یاد ندهیم، چاقوی تیزی را در اختیار فرزندانمان قرار داده‌ایم که بچه‌ها ممکن است با آن به خودشان صدمه بزنند. ولی اگر از این وسیله به عنوان یک ابزار فرهنگی که قالب و محتوای درست می‌تواند داشته باشد استفاده کنیم، کار پیوست فرهنگی آن را هم به‌خوبی انجام داده‌ایم.

ما در این جشنواره به دنبال آن هستیم که جرقه‌ای را در ذهن کودکان، نوجوانان، قشر جوان و حتی بزرگترها روشن کنیم و آنها را با استفاده‌های مثبتی که می‌شود از این لوازم داشت آشنا کنیم و از طرفی با توجه به ظهور و بروز استفاده ناصحیح از موبایل در قالب برنامه‌هایی مانند تبلیغ ویدئوهای چالشی این جشنواره می‌تواند نوجوانان را با محتواهای خوب برای تولید آشنا کند و از حس خودنمایی نوجوانان که یک حس ذاتی است استفاده ناصحیح نشود. این مسئله، هدف کلی برگزاری این جشنواره است.

اما اگر بخواهم به طور دقیق‌تر جواب این سئوال را بدهم باید بگویم، تولید چنین انیمیشن‌هایی توسط کودکان و نوجوانان، علاوه بر ایجاد سرگرمی، آنها را بیشتر و بهتر با مفاهیم دینی آشنا می‌کند.

به نظر شما آیا تولید استاپ‌موشن راه حل ساده و فراگیری برای رسیدن به این هدف است؟

سبک استاپ‌موشن که ما در این جشنواره به سراغ آن رفته‌ایم، یکی از روش‌های ساده و سهلی است که می‌توان با توجه به در دسترس بودن موبایل، تبلت و دوربین و… برای ساخت انیمیشن از آن استفاده کرد.

استاپ‌موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی (پويانمايی) است که در آن شیء را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین، موبایل یا تبلت ضبط می‌کنند كه از پشت سر هم قرار گرفتن این تصاویر، به نظر می‌رسد که جسم در حال حرکت است. این کار می‌تواند با استفاده از عروسک‌ها و اشیاء مختلف انجام شود که این‌ها لوازمی هستند که به سادگی در دسترس همه افراد قرار دارند و بعد از آموختن تکنیک‌های استاپ‌موشن، هر فرد علاقه‌مندی می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود، چنین انیمیشن‌هایی را تولید کند.

در این جشنواره چه بخش‌هایی را برای تولید انیمیشن در نظر گرفته‌اید؟

همانطور که در فراخوان این جشنواره که در سایت artfest.ir وجود دارد می‌توان دید، این جشنواره در سه بخش برگزار می‌شود: بخش «اصلی» که به قرآن و سبک زندگی قرآنی شامل نماز و ارتباط با خدا، پاکیزگی و نظم، راستگویی، سپاس‌گزاری، مسئولیت‌پذیری‌ و امانت‌داری اختصاص دارد. بخش «ویژه» که به مقاومت و شهید حاج قاسم سلیمانی اختصاص یافته است و بخش «آزاد» که شرکت‌کنندگان در انتخاب سوژه آزاد هستند.

چه گروه‌های سنی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند؟

علاقه‌مندان می‌توانند در سه گروه شامل کودک (۵ تا ۱۲ سال)، نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال شركت كنند.

قالب‌های مورد استفاده در جشنواره استاپ‌موشن چیست؟

ما به زودی آموزش تولید این نوع از انیمیشن را شروع خواهیم کرد، اما اگر به‌طور کلی بخواهم بگویم، اين جشنواره در قالب های عروسکی (مانند لگو)، خمیری، کات اوت (کاغذ- مقوا – پارچه)،‌‌ اشیاء و پیکسلیشن برگزار می‌شود.

چه توصیه‌ای برای علاقه‌مندان شرکت در جشنواره دارید؟

اولین توصیه‌ام این است که آموزش‌های مربوط به تولید این انیمیشن‌ها را که به زودی شروع خواهیم کرد دنبال کنند و هنگام تولید انیمیشن به خاطر داشته باشند که زمان انیمیشن تولیدی نباید کمتر از ۳۰ ثانیه باشد. و نکته آخر اینکه آخرین مهلت ارسال آثار ۱۵ بهمن‌ماه ۹۹ است و بعد از آن آثار پذیرفته نخواهد شد.

به‌عنوان آخرین سئوال، با توجه به شرایط خاص کرونا، به نظر شما این جشنواره مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟

بله، اتفاقاً پیش‌بینی ما این است که ساخت انیمیشن در شرایط ویژه کرونایی که بسیاری از کودکان، نوجوان و جوانان در خانه بیکار هستند بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت؛ چرا که می‌تواند علاوه بر سرگرمی، این گروه‌های سنی را با محتواهای مذهبی هم آشنا کرده و دست آخر هم محتواهای تصویری بسیار خوبی خلق شود.

تولید این نوع انیمیشن، شیوه مناسبی است برای مقابله با ساخت فیلم‌های بدون محتوایی که در قالب «‌فیلم‌های چالشی» ساخته می‌شود و گاهی برخی از این فیلم‌های چالشی به حدی زشت و زننده است که حتی بنیان خانواده را به خطر می‌اندازد. با توجه به این مسئله، پیش‌بینی می‌کنیم که خانواده‌ها هم از شرکت فرزندانشان در جشنواره حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند