میزگرد‌ها و برنامه‌های «هفته هنر انقلاب» به صورت کتاب منتشر می‌شود/ هنر انقلاب آسیب‌شناسی نشده است

05:000

کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره، برنامه‌های هفته هنر انقلاب را تشریح و از برخی کم‌کاری‌ها در این حوزه انتقاد کرد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، در کنار حوزه هنری انقلاب اسلامی که با معرفی «چهره سال هنر انقلاب» و برگزاری ده‌ها برنامه فرهنگی هنری، کارنامه درخشانی در بزرگداشت هفته هنر انقلاب دارد، «دانشکده هنر دانشگاه سوره» را هم می‌توان یکی از مراکز اصلی بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰ دانست. جایی که هر روز چندین برنامه نشست و میزگرد درباره هنر را از طریق فضای مجازی برگزار می‌کند، فیلم‌های مستند جدید و پرمخاطبی را در سالن سینمای دانشکده نمایش می‌دهد، اجرا‌های محیطی و پرفورمنس در متروی تهران برگزار می‌کند و با دعوت از اساتید و صاحب‌نظران عرصه هنر و فرهنگ، به آسیب‌شناسی برنامه‌ها و جشنواره‌های چهار دهه فعالیت هنر انقلاب می‌پردازد.

برای کنکاش درباره این برنامه‌های جذاب و نو، با دکتر کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره که مدیریت این برنامه‌ها را بر عهده دارد، به گفت‌وگو نشستیم.

آقای دکتر، یکی از ویژگی‌های بارز برنامه‌های دانشکده هنر دانشگاه سوره به مناسبت «هفته هنر انقلاب» آن است که هم برای قشر فرهیخته جامعه یعنی دانشجویان و دانشگاهیان برنامه‌هایی را تدارک دیده و هم مردم عادی جامعه را که با هنر آشنایی چندانی ندارند در نظر گرفته است. ایده پرداخت همزمان به این دو گروه چطور شکل گرفت؟

در مورد شکل‌گیری ایده این فعالیت‌ها باید بگویم که من و همکارانم برای برگزاری برنامه‌های «هفته هنر انقلاب» از مدتی قبل کارمان را شروع کردیم، همه بخش‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشکده، برنامه‌ها و طرح هایشان را ارائه کردند. همچنین گروه‌های نمایشی اعم از گروه «نمایش زنده» و گروه «نمایشی عروسکی» دست به کار شدند و کار‌هایی با موضوعات انقلاب تولید کردند تا همانطور که شما هم اشاره کردید، هم میزگرد‌ها و پنل‌های تخصصی در زمینه هنر متعهد و انقلابی برگزار کنیم و هم آسیب‌شناسی آن را برای اندیشمندان و پژوهشگران انجام دهیم و از طرفی همزمان برنامه‌هایی مانند اجرا‌های محیطی و پرفورمنس با موضوع انقلاب اسلامی را در متروی تهران برای مردمی برگزار کنیم که ممکن است با موضوع هنر آشنایی چندانی نداشته یا حتی ناآشنا باشند. دلیلش هم این است که معتقدیم باید با هر دو گروه گفت‌وگو و مفاهیم هنر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را برای مخاطبانمان بیان کنیم. نکته‌ای که حضرت آقا همیشه بر آن تأکید دارند و آن اینکه، هنر ابزار خوبی برای ارائه مفاهیم بزرگ است.

هنر انقلاب وابسته به جغرافیا و زمان خاصی نیست

دانشکده هنر در بخش نمایش فیلم هم فعالیت‌های گسترده‌ای را به مناسبت این هفته انجام داده است، این فیلم‌ها چگونه انتخاب شدند؟

فیلم‌هایی که نمایش داده می‌شود فیلم‌های مستند با موضوع شهید آوینی و فیلم‌های مستند و انیمیشن بر اساس تفکرات و اندیشه‌های این هنرمند بزرگ و همچنین هنر انقلابی است.

مروری بر برنامه‌ها حاکی از آن است که بخشی از میزگرد‌های تخصصی، آسیب‌شناسی «هنر انقلاب» است این میزگرد‌ها با چه هدفی برگزار می‌شود؟

متأسفانه علیرغم گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، ما کمتر به آسیب‌شناسی هنر انقلابی پرداخته‌ایم و به عنوان نمونه با وجود چند دهه برگزاری جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر، به عنوان مرکزیت نمایش دستاورد‌های هنر انقلاب در این دو حوزه، یا جشنواره‌های عکاسی و … آسیب‌ها و نقاط ضعف آن‌ها مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار نگرفته است. ما در برنامه‌های این هفته تلاش می‌کنیم تا در فضای آکادمیک و دانشگاهی، دوره‌های قبل جشنواره‌ها را آسیب‌شناسی کنیم. این بحث و گفت‌وگو به ما کمک می‌کند بتوانیم برای برطرف کردن نقاط ضعف در جشنواره‌های بعدی برنامه‌ریزی کنیم و شاهد مشکلاتی که بعضاً از سوی فیلم و تئاتر‌های به نمایش درآمده در جشنواره‌ها، گریبان حوزه هنر را می‌گیرد نباشیم. البته علاوه بر این میزگردها، پژوهش‌ها، تحقیقات و کار‌های نظری و عملی دانشجویان، هم در فضای مجازی و هم در محیط آکادمیک نمایش داده می‌شود تا پژوهشگران و اندیشمندان این حوزه بتوانند با آن‌ها آشنا شوند.

آقای دکتر، الان دو روز از شروع برنامه‌ها گذشته است. به نظرتان استقبال از برنامه‌ها چگونه است؟

استقبالی که از برنامه‌ها صورت گرفته، به نظرم بسیار خوب و امیدوارکننده است. این استقبال البته هم در داخل و هم در خارج از کشور از سوی ایرانیان و هنرمندان کشور‌های فارسی زبان صورت گرفته است. در روز اول که چندین نشست صبح و بعدازظهر برگزار شد، ما شاهد هستیم که هنرمندان، اساتید و مدیران مؤسسات پژوهشی کشورمان و همچنین کشور‌های همسایه و فارسی زبان به خوبی مشارکت دارند و این مسئله برای ما بسیار دلگرم کننده است.

آیا قرار است که این نشست‌ها به صورت مکتوب هم در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد؟

بله؛ قرار است با توجه به محتوای علمی مناسب این نشست‌ها، آن‌ها را پیاده‌سازی کرده و به صورت کتاب منتشر کنیم که امیدواریم مورد استقبال قرار گیرد.

هنر انقلاب اسلامی باعث ماندگاری اندیشه‌ها می‌شود/ چرا در این ۴ دهه فقط یک آوینی پرورش دادیم؟

برنامه‌هایی که برای این هفته تدارک دیده اید از لحاظ کمی چه تعداد است؟

ما در مجموع ۳۰ برنامه را اجرا کرده‌ایم که ۹۴ مهمان و سخنران در آن‌ها شرکت دارند، برنامه‌هایی مانند مروری بر چهار دهه نقاشی انقلاب اسلامی، پنل حیات موسیقایی شهید آوینی و موسیقی در حوزه هنری انقلاب اسلامی، جستاری بر جشنواره‌های عکاسی پس از انقلاب اسلامی ایران، پنل گفت‌وگویی انقلاب اسلامی و سینمای ایران، نشست و میزگرد تخصصی «کارتون انقلابی و انقلاب کارتون» (بررسی سیر تحول کارتون انقلاب و جنگ تحمیلی در ایران از سال ۱۳۵۶تا ۱۳۶۰) و ارائه کارتون‌های انقلاب و .. که برنامه‌ها در دو کلاس شماره ۱ و کلاس شماره ۲ در سیباد برگزار شده و برخی از برنامه‌ها نیز به صورت حضوری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند