میرزایی: حوزه هنری یک کنشگر جدی در مسائل روز کشور و حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد

04:000

همزمان با سالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی و هفته هنر انقلاب اسلامی، نشست خبری رئیس حوزه هنری استان مرکزی در اراک برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، در این جلسه که هفته گذشته با حضور جمعی از خبرنگاران استان دایر شد، رئیس حوزه هنری استان مرکزی ضمن تشریح عملکرد حوزه هنری استان در سال گذشته و اعلام برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی به تشریح تحول حوزه هنری در گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت.

میرزایی در این جلسه اظهار داشت: اندیشه‌ورزی و نگاه اندیشمندانه، توجه بیشتر به مراکز استانی و برنامه‌ریزی بر اساس زیست‌بوم هر استان، تربیت هنرمند و تولیدات فاخر در تراز انقلاب اسلامی، ایجاد یک نهضت تاریخ شفاهی، تأکید جدی بر توسعه مخاطب هنر انقلاب اسلامی و تقویت روزآمدی و مسئله‌مندی، مهم‌ترین برنامه‌های این نهاد انقلابی در گام دوم انقلاب اسلامی است که برای تحقق هر یک از این اهداف برنامه‌ریزی‌هایی تدوین شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حوزه هنری روایتگر گذشته، کنشگر حال و پرچمدار هنر انقلاب اسلامی، به حساب می‌آید خاطرنشان کرد: حوزه هنری در همین راستا و تأکید بر توسعه مخاطب هنر انقلاب اسلامی به دنبال این است که با هم‌افزایی، جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تقویت شود و آنچه که برای حوزه هنری در راستای گام دوم مدنظر است و به صورت ویژه باید در نظر گرفته شود، اندیشه‌ورزی است.

رئیس حوزه هنر استان مرکزی بیان کرد: در تحول گام دوم انقلاب، توجه بیشتر به مراکز استان‌ها مدنظر است. پیش از این بیشتر اتفاقات و توجهات در ستاد متمرکز بود. هم اکنون باید توجه بیشتری به استان‌ها شود و مراکز استانی را نیز بر اساس زیست‌بوم خودشان ارزیابی و برنامه‌ریزی کرد. چرا که نمی‌توان برای همه استان‌ها یک نسخه واحد پیچید.

وی در خصوص تقویت روزآمدی و مسئله‌مندی حوزه هنری افزود: پیش از این شاید حوزه هنری خیلی اجازه ورود به برخی حوزه‌ها یا مواردی که کشور به آن مبتلا بوده را نداشته، اما امروزه تأکید شده که حوزه هنری یک کنشگر جدی در مسائل روز کشور و حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد؛ به طوری که در حوزه اقتصاد و صنعت نیز حوزه هنری وظیفه ورود دارد، بنابراین گستره فعالیتی حوزه هنری مقداری بازتر شده و این نقطه امیدی است که حوزه هنری بتواند نقش مؤثرتری در جامعه ایفا کند.

میرزایی با اشاره به مأموریت‌های این مجموعه، گفت: مأموریت اول بازیابی هویتی مرکز رشد باشگاه است تا دغدغه‌مندانه پیگیری شود و هنرجو به یک سرنوشت مطلوب رسیده و یک هنرمند طراز انقلاب اسلامی تربیت بشود و دوم تمرکز بر استعدادیابی یعنی کاشت، داشت و رویش‌های هنری ضرورری است و سوم نیز ارتباط مؤثر با هنرمندان مؤمن انقلابی.

وی در ادامه افزود: نهضت تاریخ شفاهی مأموریت‌های جدید حوزه هنری در این فضای تحولی است و تاریخ شفاهی تأکید بر این دارد که انقلاب اسلامی فقط دهه اول (دهه۶۰) نیست و تاریخ شفاهی باید روایت جهاد، روایت دفاع مقدس، روایت ایثار و شهادت باشد و می‌بایست این روایت‌ها را جمع‌آوری کند و به عنوان یک ماده خام در اختیار سایر رشته‌های هنری قرار بدهد تا فرآوری شده و تبدیل به یک اثر هنری مثل فیلم، نمایش، اثر تجسمی و… شود.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی در مورد استقرار مجموعه حوزه هنری استان در ساختمان جدید اظهار داشت: با وجود اینکه ۲۲ سال از راه‌اندازی حوزه هنری استان مرکزی می‌گذشت، اما این نهاد انقلابی تا مردادماه سال گذشته در یک مکان استیجاری و بدون کاربری فرهنگی و هنری مستقر بود که سال گذشته با پیگیری‌های استاندار مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان حوزه هنری در مکان سابق پزشکی قانونی مستقر شد که اهتمام مدیریت ارشد استان به این نهاد و هنر انقلاب اسلامی جای قدردانی دارد.

وی بیان کرد: مکان کنونی حوزه هنری استان مرکزی مردادماه سال گذشته واگذار شد و با وجود فرسودگی ساختمان و کاربری غیر فرهنگی، اعتبارات مناسبی برای اصلاح ساختمان و ایجاد مکانی در خور هنرمندان استان هزینه شد.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی در خصوص برنامه‌های فرهنگی و هنری در سطح استان همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی با اشاره به شیوع موج جدید ویروس کرونا و اهمیت سلامت افراد افزود: برنامه‌های متنوعی برای هفته هنر انقلاب اسلامی تدارک دیده شده بود، اما به دلیل قرار گرفتن استان در شرایط قرمز کرونایی شمار بسیاری از این برنامه‌ها لغو و برخی نیز با استفاده از فضای مجازی برگزار خواهند شد.

گفتنی است همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی برنامه‌های متعددی از سوی حوزه هنری در سطح استان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند