موسوی: هنرمندان جامعه جهانی در حمایت از فلسطینیان هم‌صدا شوند

02:580

سید مهدی موسوی هنرمند حاضر در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» معتقد است: مبارزه با ظلم علیه فلسطین یک مسئولیت و وظیفه مهم است و چه بهتر که بتوان به‌واسطه هنر نیز این مسئولیت را دنبال کرد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید مهدی موسوی هنرمند عرصه تجسمی که در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» حضور دارد، درباره دو اثر خود که به این رویداد تجسمی فرستاده است، توضیح داد: یکی از آثار من نماد پیروزی و تصویر دستی است که به عنوان نماد مقاومت فلسطینیان معروف است و در تصویر فراخوان این مسابقه هم بود. در این جنس رویدادها از تصاویر و طراحی‌ها باید در بهترین حالت از نمادهای مشترک برای عموم مردم دنیا استفاده شود. این اثر این مفهوم را می‌رساند که آزادی و آزادمنشی از آنِ فلسطینیان است و در نهایت، پیروزی نتیجه سال‌ها مقاومتشان خواهد بود. اثر دوم برگرفته از نمادی از خیر و شر بود که سال‌ها خشم فروخورده و نماد صهیونیسم و ستاره آبی را دستی که در کادر آن را شکسته است، با انتقال پیام آزادی و رهایی در بر می‌گیرد.

وی درباره میزان تأثیرگذاری هنر مقاومت در حمایت از فلسطینیان بیان کرد: من ایدئولوژیک به این ماجرا نگاه می‌کنم. کودک‌کُشی در هر جای دنیا جنایت بزرگی است و اسرائیل سال‌هاست این جنایت را در پیش گرفته است. هنرمندان هم جزء انسان‌های آزاده هستند و فارغ از نگاه‌های ایدئولوژیک، نگاه انسان‌دوستانه‌ای به مسائل مختلف دارند و می‌توانند در هنر خود آن را نمایان کنند. این که یک موضوع با فرهنگ‌های مختلف و ایده‌های مختلف به یک رویداد واحد تبدیل می‌شود، بسیار جذاب است. هنرمندان جامعه جهانی باید در حمایت از فلسطینیان هم‌صدا شوند.

موسوی درباره همخوانی هنرهای تجسمی نسبت به سایر هنرها با فضای مجازی در شرایط اجباری و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: در همان هفته‌های اول بحران کرونا، بسیاری از کاریکاتوریست‌ها و گرافیست‌ها و به‌طور کلی هنرمندان تجسمی از فضای مجازی برای نمایش آثارشان استفاده کردند. در این دوران آثار گرافیک بیشتر دیده می‌شد، زیرا زبان بین‌المللی‌تری دارند. تعدادی از رویدادهای بین‌المللی نیز با موضوع کرونا و سایر موضوعات برگزار شد و از نظر تصویری مردم پیام‌های خود را در شرایطی که نمی‌توانستند دیداری با هم داشته باشند، منتقل کردند. مردم به مرور به‌واسطه همین تصاویر و طراحی‌ها و گرافیک‌ها، رفتارهایی را برای حفظ سلامت خود در دوران کرونا آموزش دیدند و هنر به فرهنگ‌سازی درباره رفتار مناسب در این دوران کمک کرد.

وی در پایان با آرزوی آزادی فلسطین و اهمیت و وظیفه مردم و هنرمندان درباره آن عنوان کرد: به‌نظرم فلسطین به هیچ ایدئولوژی مربوط نیست. اگر انسانیت زنده است باید فریادی علیه ظلم داشته باشد و چه بهتر در شاکله هنر باشد. حتی صنعت و سایر حوزه‌ها هم از این مسئولیت مستثنی نیستند و نقش خود را باید ایفا کنند.

گفتنی است، نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی‌طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثر از سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند