موتورچی: «روایت راهیان» امروز اجرایی نخواهد داشت/ از سر گیری اجراها در روزهای آینده

03:000

دبیر هنری پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» گفت: از آنجایی که امروز ۶ مهرماه در عراق مصادف با اربعین حسینی است، با توجه به ازدحام جمعیت ممکن است که برنامه‌های ما غیر قابل اجرا باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی روابط عمومی حوزه هنری به کربلای معلی، امسال عراق روز زیارتی اربعین را یک روز پس از ایران، یعنی روز سه‌شنبه ششم مهرماه تعیین کرده است، این یک روز باعث شده که پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» زمان بیشتری برای شرکت در مراسم داشته باشد.

سید مصطفی موتورچی دبیر هنری پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» همزمان با اربعین حسینی در عراق گفت: گروه‌های نمایشی پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» پس از اجراهای خود در عمودهای ۱۶۱ و ۱۱۲۰ شب گذشته به سوی کربلای معلی راهی شدند. این گروه‌ها امروز در کربلا مستقر می‌شوند تا در صورت امکان به اجراهای خود ادامه دهند.

موتورچی افزود: از آنجایی که امروز ۶ مهرماه در عراق مصادف با اربعین حسینی است، با توجه به ازدحام جمعیت ممکن است که برنامه‌های ما غیر قابل اجرا باشد. به این ترتیب همزمان با اربعین حسینی در عراق اجرایی نخواهیم داشت، اما پس از آن به مدت دو روز اجراهای خود را ادامه خواهیم داد.

دبیر هنری پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» ادامه داد: اربعین سال ۱۴۰۰ تجربه‌ای متفاوت و تازه‌ای برای «روایت راهیان» بود. محدودیت‌های کرونایی گوناگونی مخاطبان ما را کم کرد و اجازه تنوع‌سازی در برنامه‌های اجرایی را از ما گرفت. سال‌های گذشته ما با اجراهای نمایش‌های آیینی به زبان‌هایی از جمله فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و ترکی پا به میدان می‌گذاشتیم، اما اربعین ۱۴۰۰ قدرت انتخاب ما را به شدت پایین آورد.

وی افزود: با چنین شرایطی شکی نداشتیم که اکثر مخاطبان ما عرب هستند و باید روی نمایش‌های عربی تمرکز کنیم. برنامه‌ریزی و پیش‌بینی ما از شرایط هم به درستی پیش رفت و اجراهای عربی ما با استقبال چشمگیری مواجه شد.

موتورچی در مورد استقبال از «روایت راهیان» سال ۱۴۰۰ گفت: هرچه به عمودهای پایانی و افزایش تراکم جمعیت روبه‌رو می‌شدیم، استقبال‌ها از «روایت راهیان» بیشتر می‌شد، تا جایی که توقف جمعیت برای تماشای اجراها موجب بسته شدن راه عبوری تمامی زائرین اربعین حسینی شد.

وی با انتقاد از بی‌مهری‌های سازمان‌های مربوطه در اجرای تعهدات خود به «روایت راهیان» گفت: برپایی پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» به دلیل عدم حمایت و همکاری مسئولین ذی‌ربط سه بار لغو شد. تنها سازمانی که به تمامی تعهدات مالی و پشتیبانی خود برای این حرکت پیش از همه عمل کرد حوزه هنری و سازمان اوقاف کشور بود. اما آنهایی که قول داده بودند، از جمله ستاد اربعین وزارت کشور، ناگهان در لحظات پایانی شانه خالی کردند.

موتورچی ادامه داد: سازمان اوقاف کشور و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری‌ها و ایثارگری‌های خود اجازه سقوط پرچم «روایت راهیان» را ندادند.

وی در پایان گفت: سال‌های آینده هم تا آخرین لحظه برای برپایی این رویداد می‌جنگیم و تلاش داریم تا بار دیگر «روایت راهیان» را به اوج و شور قبلی و بیش از آن برگردانیم.

گفتنی است، پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان»، با حضور ۶۰ هنرمند با اجرای تعزیه، نمایش خیابانی، اجراهای تلفیقی تعزیه و نمایش به همراه نقالی و سنج و دمام از ۴ مهرماه اجراهای خود را در نجف اشرف آغاز کرد و تا دو روز پس از اربعین حسینی به اجراهای خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند