مهدی فقیه چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس شد

07:490

آیین تقدیر از دست‌اندرکاران هفته هنر انقلاب اسلامی استان فارس، رونمایی از سردیس شهید هنرمند شاخص سال و معرفی چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این مراسم که با حضور استاندار فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس حوزه هنری فارس، معاون فرهنگی هنری سپاه فجر و رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان برگزار شد، از سردیس شهید دکتر حسین فهیمی شهید هنرمند شاخص سال استان فارس با حضور مادر شهید و اهدای پرتره نقاشی شهید توسط مادر وی به استاندار رونمایی شد و چهره‌های برتر هنری سال و هنرمند سال هنر انقلاب اسلامی فارس معرفی شدند.

هاشم کرونی مسئول ستاد بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی فارس در این مراسم اظهار داشت: بر اساس آرای هیئت انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان فارس در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، مهدی فقیه هنرمند سینما و تئاتر و تلویزیون به این عنوان برگزیده شد.

وی افزود: بر اساس بررسی کارگروه‌های هفت‌گانه که حاصل همفکری دستگاه‌های فرهنگی استان و واحدهای هنری حوزه هنری بود، در هر رشته ۳ نفر به هیئت انتخاب استان رسید که پس از بررسی در هر رشته یک نفر به عنوان چهره سال همان رشته انتخاب شد.

کرونی ادامه داد: هیئت نهایی داوران را نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل تبلیغات اسلامی، اداره کل امور اجتماعی استانداری، صدا و سیما و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دادند.

وی افزود: علاوه بر این ۵ نفر، ۳ نفر از نمایندگان هنرمندان شامل نمایندگانی از سه گروه سنی و طیف هنری شامل پیشکسوتان هنر، اساتید ادب و هنر آکادمیک و هنرمندان جوان (استاد حسن صفری، دکتر غلامرضا کافی و هاشم کرونی) و دبیر ستاد برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی استان، دیگر اعضای این هیئت بودند.

کرونی تصریح کرد: بر این اساس و در پایان افراد زیر به عنوان برگزیدگان هنر انقلاب اسلامی در بخش‌های ۷گانه انتخاب شدند.

محمدحسین حیدرپور فرد (هنرهای نمایشی)،

محمد نعمتی (هنرهای تجسمی)،

حمیدرضا لطف‌اللهی (موسیقی و سرود)،

اکبر صحرایی (ادبیات پایداری)،

محمد مرادی (آفرینش‌های ادبی)،

و مهدی فقیه (سینما و هنرهای تصویری)

وی ادامه داد: در بخش پژوهش‌های ادبی و هنری نیز کارگروه مربوطه موفق به انتخاب چهره‌ای بر اساس شاخص‌های مربوط نشد. اما در مرحله نهایی از بین ۶ چهره فوق نهایتاً به انتخاب اکثریت حاضران مهدی فقیه چهره برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان فارس برگزیده شد.

کرونی در پایان اظهار داشت: با توجه به حضور استاد فقیه در پروژه‌ای در تهران و به‌دلیل وضعیت قرمز کرونا و عدم امکان سفر وی به شیراز، مقرر شد همزمان با عید فطر از وی تقدیر شود. در مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران ستاد، هدیه برگزیده هنرهای نمایشی به نمایندگی از همه برگزیدگان اهدا شد و هدیه سایر برگزیدگان نیز به صورت حضوری به آنان اهدا خواهد شد.

فارس امروز هم توان ایستادن بر قله هنر را دارد

در این مراسم استاندار فارس با بیان جمله‌ای از مقام معظم رهبری خواستار قرار گرفتن فارس در همه عرصه‌های هنری بر صدر و قله هنر شد

استاندار فارس در این مراسم اظهار داشت: حرکت‌های خوبی در عرصه هنر در فارس شکل گرفته، در برخی پیشرو هستیم و در برخی موارد در ابتدای کار هستیم. اما همانگونه که رهبری فرمودند فارس در قله هست. در خلق و تولید آثار هنری نیز باید چنین باشیم و وجود قله‌ها و مفاخر بزرگ هنری همچون حافظ و سعدی و ملاصدرا و سایر بزرگان ثابت می‌کند که فارس امروز هم توان ایستادن بر قله هنر را دارد.

وی افزود: توجه به آثار فاخری که در طول عمر انقلاب اسلامی تولید شده نشان می‌دهد که چه برجستگی‌های ویژه‌ای نسبت به گذشته در هنر این مرز و بوم به وجود آمده است. هنر انقلاب اسلامی عناصری چون ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، از خودگذشتگی، اخلاق و … را در دستور کار قرار داده که فطری و جهان‌شمول است.

استاندار فارس ادامه داد: اگر در بیان این مفاهیم از زبان مطلوب و بیان هنری مناسب استفاده شود، قطعاً اثرگذار خواهد بود؛ چرا که هنر روزگار انقلاب اسلامی در خدمت انسجام و یکپارچگی هویت دینی و ملی ماست و هنرمندان گام‌های بلندی در این مسیر برداشته‌اند.

وی ادامه داد: این هنر در خدمت تعالی انسان و ابنای بشر قرار دارد و اگرچه هنوز به طور کامل به این مراتب نرسیده، اما در این مسیر قرار دارد و جهت‌گیری آن رسیدن به این اهداف است. نظیر ترویج هنر مقاومت که از جمله دستاوردهای این جریان است.

رحیمی تصریح کرد: هیچ ناظر منصفی نمی‌تواند کتمان کند که در این سال‌ها موسیقی سنتی و موسیقی حماسی ما به سوی تعالی گام برداشته، خصوصاً آثار ارزشمندی که در عرصه دفاع مقدس تولید شده نظیر نغمه‌ها و نواهای حماسی که در ذهن همه ما به یادگار مانده است.

وی گفت: فیلم و نمایش نیز همین مسیر را طی کرده‌اند و داستان و نقاشی نیز به سمت تعالی حرکت کرده‌اند، اما واقفید که هنر زبانی جهانی دارد و در خدمت تعالی مردم و انسان‌هاست و اگر بخواهیم این تعالی صورت گیرد و آثار ارزشمندی خلق شود باید زمینه آن را فراهم کنیم که جامعه از تنش و درگیری دور شود.

استاندار فارس افزود: در پرتو این آرامش و دوری از تنش است که هنر هویت‌بخش شکل می‌گیرد، هنری که هم برای جامعه و هم فرد هویت‌بخش است، نظیر هنر ارزشمندی که در انقلاب اسلامی تولد یافت و رشد و نمو کرد و گام‌های خوبی نیز برداشت.

رحیمی با اشاره به هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی در هفته هنر انقلاب اسلامی اظهار داشت: تمایل دارم در استان فارس این هم‌افزایی هم میان مدیران و دست‌اندرکاران فرهنگی و هم بین اصحاب فرهنگ و هنر و هنرمندان و هم بین این دو گروه شکل بگیرد و بستر همدلی و همزبانی بین مدیران دستگاه‌ها، صدا و سیما، هنرمندان مستقل و بخش خصوصی ایجاد شده و توسعه یابد.

وی در پایان با تقدیر از مدیران فرهنگی استان به سبب رقم زدن این همدلی و همراهی و تبریک به رئیس جدید حوزه هنری فارس گفت: به مدیران ملی دستگاه نیز گفته‌ام، همین که مدیری از خطه فارس را برای این مجموعه برگزیده‌اید کافی است تا موافق باشیم؛ چرا که فردی که از این آب و خاک باشد، قطعاً به آن عِرق خواهد داشت و برای رشد و پیشرفت آن خواهد کوشید.

هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی فارس امیدآفرین است

رئیس حوزه هنری استان فارس و دبیر ستاد برگزاری هفته هنر استان نیز در این نشست اظهار داشت: گرچه به تازگی به این جمع پیوسته‌ام، اما آنچه فهم کرده‌ام، هم‌افزایی خوب بین دستگاه‌هاست که امیدآفرین و انگیزه‌بخش است.

وحید نمازی افزود: توجه استاندار فارس و حضور وی در این جلسه قابل ستایش است. چند سالی است که حوزه هنری متولی برگزاری این هفته در کشور است و گرچه ریاست ستادهای استانی با استانداران و دبیری آن با حوزه‌های هنری است، اما کمتر استانداری چون ایشان شخصاً در جلسات ستاد حضور می‌یابد و البته شأن فارس نیز همین است و امیدوارم این امر مستدام باشد.

وی گفت: تقارن بهار طبیعت و هفته هنر انقلاب سبب شده آن را بهار هنر انقلاب اسلامی بنامیم و ان‌شاء‌ا… مبدأ آغاز برنامه‌هایی باشد که تا پایان سال برای همه مردم ادامه دارد؛ چرا که هنر انقلاب هنری مردمی، اندیشه‌گرا و فعال است که به یاری خداوند روز به روز در استان فارس شکوفاتر خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند