کاروان هنری روایت حبیب؛
منطقه سده ۲۰ آبادان میزبان نخستین حضور کاروان سیار «روایت حبیب» در خوزستان شد

03:280

«کاروان هنری روایت حبیب» نخستین حضور خود در خوزستان را با برپایی صحنه متحرک و سیار خودرو سفیر در حسینیه ابوالفضل العباس منطقه سده ۲۰ آبادان آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حسینیه ابوالفضل العباس منطقه سده ۲۰ آبادان با اجرای نقالی مرشد محسن میرزاعلی روی صحنه متحرک و سیار خودرو سفیر عصر روز گذشته چهارشنبه ۲۴ آذرماه آغاز کرد. این برنامه در فضای باز با حضور پرشور مردم برگزار شد و همه عاشقان سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی به تماشای اجراهای این کاروان هنری نشستند.

*نقالی مرشد میرزاعلی

مرشد میرزاعلی در این برنامه با نقالی خود به رشادت‌های شهید سلیمانی پرداخت و از خدمات او برای امنیت، آبادانی و سربلندی مردم ایران زمین سخن گفت.

*اجرای سرود «لشکر عشق»

گروه سرود «ابن الرضا علیه السلام آبادان» به سرپرستی عادل برزگری و دانیال مرادی نیز قطعه «لشکر عشق» را در این ویژه برنامه اجرا کرد.

* اجرای نمایشی به یاد حاج قاسم سلیمانی

نمایش «سرباز وطن» به نویسندگی و کارگردانی بهنام کاوه در این ویژه‌برنامه اجرا شد. این نمایش با حضور بازی‌سازان: هادی نصاری، محمدامین حردانی، حسین پورمرفاوی و هانی نصاری اجرا شد و به سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی از زبان جانبازان پرداخت.

*شعرخوانی عربی شاعر آیینی برای شهید حاج قاسم سلیمانی

مرتضی نصاری شاعر آیینی آبادان نیز در این برنامه قصیده عربی با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی قرائت کرد. متن این شعر به شرح زیر است:

باچر ابیوم القیامه انشوفه
حاج قاسم گاطعین اچفوفه

حاج قاسم تدری الزینب فزع
تدری اشگلتله داعش من طلع
آنه حسبالی ابو فاظل رجع
یبدی من الشام حد الکوفه

حاج قاسم سبع فارسهم فرس
حاج قاسم کنس داعشهم کنس
حاج قاسم شمس لو شلت الشمس
الدنیه کلهه اتسولف ابمعروفه

خافو اینامون سهر انه الزلم
خاف ایهداعلیهم اینص الحلم
هسه من اتصیر هده ینلحم
وتلحم اردود اعله زنده اچفوفه

حاج قاسم اسمه باروت الحرب
اسمه ماینسمع چیله وینضرب
وهوه میت ماتحس بی منغلب
اسنین هسه الوانهم مختوفه

تالی نزلت خوش ذله اعلیهم
حاج قاسم والله شوّر بیهم
بالعراق وسوریه امبچیهم
رجعت اصواریخهم ملفوفه

* «روایت حبیب» با محتوای فرهنگ شهادت توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین غبیشاوی امام جمعه آبادان هم که برای شرکت در این برنامه حضور یافته بود، با اتمام اجراهای کاروان سیار روایت حبیب گفت: برگزاری برنامه‌های هنری و بیان رشادت‌ها و جانفشانی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با رویکرد فرهنگی و دینی تأثیرگذاری بیشتری دارد؛ چرا که هنر، تأثیرگذارترین ابزار بر روحیه مخاطب است.

غبیشاوی افزود: برنامه‌های «کاروان هنری روایت حبیب» از کنار مرقد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان آغاز و در ۱۰ شهرستان از جمله آبادان با شیوه‌های متفاوت و منحصر به فرد در فضای باز و مخاطبان خاص در مناطق محروم و کم‌برخوردار ادامه دارد.

وی مکتب حاج قاسم سلیمانی را دفاع از ارزش‌های دینی برشمرد و عنوان کرد: استفاده از ظرفیت هنر با محتوای فرهنگ شهادت توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کند.

گفتنی است، «کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» که تاکنون حضور در شهرهای کرمان، اصفهان، زنجان و سنندج را تجربه کرده است، در ادامه سفرهای خود به آبادان آمده است و در ادامه به بوشهر سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند