ملکوتی‌فر: فرهنگ و هنر راهکار مناسبی برای نزدیکی ملل است

02:000

حبیب‌الله ملکوتی‌فر سفیر ایران در قزاقستان گفت: روابط اقتصادی و سیاسی صرف توان تعمیق روابط کشورها را ندارد، بلکه فرهنگ و هنر راهکار مناسبی برای نزدیکی ملل است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری مازندران ضمن دعوت از سفیر ایران در قزاقستان درباره فعالیت‌های فرهنگی و هنری در آن کشور با وی گفت‌وگو کرد.

حبیب‌الله ملکوتی‌فر سفیر ایران در قزاقستان با تأکید بر جایگاه روابط فرهنگی در سیاست خارجی عنوان کرد: روابط اقتصادی و سیاسی صرف توان تعمیق روابط کشورها را ندارد، بلکه فرهنگ و هنر راهکار مناسبی برای نزدیکی ملل است.

این مقام مسئول گفت: مازندران دارای فرهنگ غنی‌ای است و نمایش جلوه‌های مختلف فرهنگی هنری این استان در کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای منطقه با فرهنگ‌های مشترک و یا نزدیک بازخورد خوبی در بین مردم آن خواهد داشت.

در ادامه مهدی معصومی‌گرجی با ابراز این نکته که هنر جریان اشاعه اندیشه است، افزود: چرا هنر ما (به‌ویژه آثار بومی و منطقه‌ای) به رغم تمام ظرفیت‌ها، آنگونه که شایسته بود جهانی نشد؟

وی ضمن اشاره به تولیدات این مرکز از جمله کتاب تصویرگری ضرب‌المثل‌های مازندران و کتاب عکس مازندران (سامون) گفت: با توجه به کارکردهای مختلف هنر، بسیار علاقه‌مند هستیم که بتوانیم بوم و جغرافیای مازندران، آداب و آیین و سنت‌های آن را خصوصاً در کشورهای اطراف ارائه کنیم.

رئیس حوزه هنری مازندران با تأکید بر جایگاه آثار دفاع مقدسی، آثار علما و بزرگان مازندران و قابلیت نشر ارزش‌های اسلامی در جهان ادامه داد: علاوه بر مؤلفه‌های سنتی، مازندران به عنوان سرزمین علویان از منظر آیین‌های مذهبی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و این در آثار هنری همچون نمایش، آثار تجسمی (خوش‌نویسی و نگارگری) و سایر حوزه‌ها متبلور می‌شود. امروزه آثار هنری فاخری در استان موجود است که توسط هنرمندان مازندران خلق شده و قابلیت نمایش برای سایر ملل و مناطق را دارد.

از توافقات این نشست پیگیری برگزاری هفته فرهنگی مازندران در دانشگاه یسنف کاسپین قزاقستان از پاییز امسال بوده است که طی آن بخشی از تولیدات تجسمی، تصویری، نمایشی، موسیقایی، ادبی و …. هنرمندان مازندران (و از سری تولیدات حوزه هنری مازندران) در این کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند