مغروری: وظیفه هنرمند دفاع از مظلوم است

05:000

حامد مغروری هنرمند گرافیست، اصلی‌ترین وظیفه هنرمندان در احقاق حق مظلومان جهان از جمله کشور فلسطین را دفاع از مظلوم و تولید آثاری تأثیرگذار در نشان دادن حقایق دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حامد مغروری هنرمند گرافیست به بهانه اختتامیه مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» در گفت‌و‌گویی درباره ارزیابی‌اش از برگزاری این مسابقه بین‌المللی و در عین حال مسئولیت هنرمندان در برابر مظلومان جهان به ویژه فلسطین و قدس شریف خاطرنشان کرد: موضوع فلسطین کلاً هر چقدر کار شود به همان اندازه هم دیده می‌شود. به نظر من اساساً حال و هوای رسانه همین است که اینگونه اتفاقات را پوشش بدهد، بنابراین وظیفه هنرمندان هم پرداختن به پیرامون این اتفاقات است؛ چراکه حقیقتاً آثار در رسانه‌ها آنقدر دست به دست می‌چرخد تا دیده شود و تأثیر خودش را بگذارد، به‌خصوص اگر اثری از ته دل کار شده باشد تأثیرگذارتر خواهد بود.

این مدرس دانشگاه در عین حال افزود: در حوزه هنر پرداختن به موضوع فلسطین، در واقع یک تیر در قلب دشمن در جنگ نرم است، بالاخره در این حوزه دشمن هم کار می‌کند و حتماً باید دفاع‌ها و پاسخ‌هایی بشنود، به‌همین خاطر به اعتقاد من همیشه جلوه حق، علیه باطل است و مطمئناً حق بر باطل پیروز خواهد شد. ان‌شاءالله در مورد فلسطین این اتفاق به‌زودی بیفتد و شیرینی‌اش بر دل هنرمندان باشد.

وی تأکید کرد: ما هنرمندان در هر حوزه‌ای یکی از وظایف اصلی‌مان دفاع از مظلوم است. دوستانی که در زمینه فلسطین معتقد هستند، همیشه منتظر چنین فراخوان‌هایی هستند تا بتوانند کاری کنند، نه صرفاً برای جایزه و دیده شدن خود و آثارشان، بلکه جریان آن حب و بغضی است که به‌وجود می‌آید و تنها کاری که از آنها برمی‌آید تولید آثاری تأثیرگذار است. صد در صد هنرمندان در پرداخت به چنین رویدادهایی با عشق کار می‌کنند، بنابراین نه فقط ظلم به فلسطین، بلکه ظلم به اسلام برای هر مسلمانی حائز اهمیت است و وظیفه شرعی هر مسلمانی دفاع از اعتقاداتش است.

مغروری همچنین در ادامه درباره اینکه با توجه به موضوع فلسطین که جریان تازه‌ای نیست، دلیل استقبال هنرمندان ۶۶ کشور جهان از رویداد بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» چیست، گفت: به‌نظرم عمده‌ترین دلیل این اتفاق همین احساس وظیفه‌ای است که هنرمندان بر خود دیدند و این اتفاق افتاد، شاید چون چنین رویدادهایی در جهان کمتر اتفاق می‌افتد، منتظرند تا برای جایی آثارشان را با موضوع فلسطین بفرستند تا کارشان دیده شود و به نحوی حرفشان را به دنیا بزنند و در نهایت تأثیر خودش را بگذارد، بنابراین احساس وظیفه اصلی‌ترین دلیل این استقبال جهانی از سوی هنرمندان است و دوم همینطور که گفتم کمبود چنین رویدادهای است.

این هنرمند در بخشی دیگر از صحبت‌هایش در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه بخش پوستر در نشان دادن مظلومیت فلسطین چقدر می‌تواند درست و در عین حال موثر حرفش را به دنیا بزند، توضیح داد: پوستر یکی از سریع‌ترین انتخابی است که در هنرهای تجسمی می‌تواند نسبت به رویدادها عکس‌العمل نشان بدهد و با یک خوانش سریع جان مطلب را در کوتاه‌ترین زمان ادا کند، در صورتی که برای کاریکاتور و کارتون می‌توان زمان بیشتری برای خوانش تصویری قرار داد و از این رو در حوزه اطلاع‌رسانی تصویری ابزار مناسبی است.

وی در ادامه پیشنهادش در زمینه نشر فرهنگ هنر مقاومت را اینگونه بیان کرد: در حوزه نشر نمی‌دانم این قضیه را چطور می‌شود بهتر برگزار کرد، اما می‌دانم در این زمینه یک یا دو سایت بیشتر نداریم که آثار با کیفیت هنرمندان در اختیار جامعه اسلامی قرار بگیرد و این تعداد خیلی کم است. زمانی چنین آثاری می‌تواند تأثیرگذار باشد که به دست مردم برسد وگرنه دیدنش در جامعه هنری آنقدر دردی را دوا نمی‌کند. به‌نظرم باید جایی باشد که همین آثار با کیفیت هنرمندان بارگذاری شوند و در اقصی‌ نقاط جهان استفاده شوند و یا اینکه در قالب پلاکارد، پرچم و … به‌دست مردم برسد و به درد بخورد، چون به نظرم هر چیزی که جایش را میان عامه مردم باز کند، موفق‌تر است تا اینکه صرفاً در نمایشگاه‌ها مخاطب خاص داشته باشد.

وی در ادامه، پیامش برای روز جهانی قدس را اینگونه خواند: از حال و اوضاع مشخص است که پیروزی نزدیک است. یک سری اتفاقات مثل فلسطین در زمان خودش مشخص می‌شوند. در موضوع فلسطین هم حق را تنها خدا و اولیای خدا می‌دانند، ان‌شاءالله که خدا کمک کند تا به‌زودی پیروزی حق علیه باطل اتفاق بیافتد.

مغروری همچنین درباره آثار ارسالی‌اش به مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» و اینکه در خلق آثارش از چه تکنیک و محتوایی استفاده کرده است، توضیح کوتاهی داد و گفت: در طراحی آثار از تکنیک و محتواهای متفاوتی استفاده کردم. به هر حال هر آنچه هست و در این زمینه تولید شده، مطمئناً در کنار کارهای بسیار خوب و هنرمندانه همکارانم بسیار ناچیز است و همین که توفیق حضور در این جمع و رویداد را داشتم برای این حقیر افتخار است.

این هنرمند گرافیست در پایان سخنانش ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد بین‌المللی اظهار کرد: از همین جا دست آقای شجاعی‌طباطبایی را می‌بوسیم چون ما همه شاگرد ایشان هستیم. همچنین جا دارد یک خداقوت به ایشان و همه دست‌اندرکاران این رویداد که همیشه پای کار هستند بگوییم، ان‌شاءالله موفق باشند.

حامد مغروری از هنرمندان مطرح بخش طراحی پوستر و همچنین مدرس ورک‌شاپ‌های تخصصی نهضت مردمی پوستر انقلاب است. وی مدرس دانشگاه و همچنین مدرس کارگاه عملی طراحی پوستر است. مغروری عضو مجمع طراحان انقلاب اسلامی آیه است.

گفتنی است، نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی‌طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثر از سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری موج


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند