معرفی برترین‌های یازدهمین جشنواره بین المللی کارتون خراسان شمالی

07:000

یازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون حوزه هنری خراسان شمالی امروز با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، بر اساس رأی هیات داوران متشکل از مسعود شجاعی طباطبایی، آیت نادری، عباس ناصری،  Pol Leurs از لوکزامبورگ، Rudy Gheysens  از بلژیک،Ares  از کوبا و  Elena Ospina از کلمبیا، استفان پرویجن از بلژیک، محمود نظری از همدان و مجمیر میهاتو از کرواسی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم این دوره از جشنواره را از آن خود کردند.

باقر همتی از استان مرکزی، محمد علی خلجی از تهران، مهدیه صباغ‌کار از تبریز، پدرام فرخ‌نیا از شهرکرد، شاهین هوشمند از ساری، محسن اسدی از مشهد، سامان احمدی از کرمانشاه، محمد حسین اکبری از جهرم، مهناز یزدانی از اصفهان و حامد مرتضوی‌علوی از بجنورد  به عنوان ۱۰ برگزیده ایرانی این جشنواره انتخاب شدند.

بر این اساس، هوله مانوسیک از اتریش، چن آنیونگ ،گوانگ بیااو و لیو گیانگ از چین، جیتت کوستانا از اندونزی، چسلاو پرززاک از لهستان، احمت آیکانات، مته آتااوغلو، مهمت آتامر و احمت اوزتورک لونت از ترکیه نیز به عنوان ۱۰ برگزیده خارجی این دوره معرفی شدند.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون با موضوع بنی‌آدم و با رویکرد تبیین نگاه انسان‌دوستانه و بشر‌دوستانه ایران اسلامی در مقابل دیدگاه و رویه‌های اسلام و ایران هراسی و با شرکت ۵۰۰ هنرمند از ۶۵ کشور جهان برگزار شد.

همچنین، در مجموع  ۱۹۰۷ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که پس از بررسی هئیت داوران ۶۳۱ اثر به نمایشگاه مجازی راه یافت و در حاشیه آیین اختتامیه نیز آثار برگزیدگان این دوره از جشنواره برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شد.

 

استاندار خراسان شمالی: کاریکاتور زبان مشترک تمام کشورهای دنیا است

محمدرضا حسین‌نژاد استاندار خراسان شمالی، در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون«بنی‌آدم» با تاکید بر اینکه هنرمندان باید به جایگاه واقعی خود دست یابند، افزود: وظیفه مدیران و دستگاه‌های اجرایی پشتیبانی از حوزه‌های مختلف هنری است تا جامعه هنری به جایگاه واقعی خود دست یابند. دستگاه‌های اجرایی باید برای اعتلای فرهنگی استان به مسائل هنری بهاء دهند و با تخصیص اعتبارات هنری از هنرمندان حمایت کنند.

وی با بیان این که تمامی هنرمندان به ویژه فعالان عرصه کارتون و کاریکاتور نقش ویژه ای برای حفظ هویت فرهنگی دارند و باید مراقب خوراک فرهنگی که دشمنان تزریق می‌کنند باشند، گفت: هدف کسانی که به دنبال استثمار برخی جوامع هستند، ازبین بردن هویت فرهنگی است، زیرا که آنها می‌دانند هنر می تواند افکار عمومی را تحت تاثیر قرار بدهد بنابراین حوزه فرهنگ و هنر را باید مدیریت کرد تا با وحدت ملی، هویت فرهنگی کشور اعتلا یابد.

استاندار خراسان شمالی از هنرمندان خواست تا خلاقیت را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند تا بتوانند در کنار تولید درآمدزایی داشته باشند.

دکتر حسین‌نژاد بر ضرورت توجه به اقتصاد هنر تاکید کرد و افزود: باید اهمیت هنر برای بخش‌های اقتصادی روشن شود و تنها به هنر به عنوان یک فعالیت فرهنگی نگاه نشود بلکه باید اقتصاد هنر را نیز مورد توجه قرار داد.

وی بر رسیدن هنرمندان به جایگاه واقعی خود تاکید کرد و خواستار توجه همه دستگاه‌ها به مقوله هنر و هنرمندان شد.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به این که کاریکاتور و کارتون زبان مشترک تمام کشورهای دنیا است که می‌توانند با به تصویر کشیدن موضوعات مختلف در مسیر اعتلای فرهنگی جامعه حرکت کنند، تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌های کاریکاتور و کارتون بهانه‌ای برای دست یافتن به سهم استان در سطح ملی و بین‌المللی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: ضرورت جهاد تبیین با بهره‌گیری از زبان هنر

حجت‌الاسلام «رضا نوری» نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در آیین پایانی یازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون از ضرورت جهاد تبیین با زبان هنر سخن گفت و از این که ابزارهای مختلفی هم‌چون مناظره، مباحثه، نمایشنامه،  فیلم کوتاه و هنرهای تجسمی به ویژه کارتون و کاریکاتور در تحقق این مهم دخیل است، از هنر به عنوان ابزاری نقش آفرین یاد کرد.

امام جمعه بجنورد خاطرنشان کرد: برای فراگیری جهاد تبیین می‌توان از زبان هنر بهره گرفت، شاید نتوان فرهنگی دینی و اسلامی را با سخنرانی و ظلم، ستم و تبعیض و نژادپرستی موجود در دنیا بیان کرد اما با زبان هنر می‌توان به راحتی ارتباط  برقرار کرد و تاثیرگذار بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال آزادی و استقلال در اندیشه، فرهنگ، اعتقادات و به دست گرفتن تدبیر امور و مدیریت کشور بدون دخالت بیگانگان بودیم، اما دشمن به دنبال تحقیر کردن دین، فرهنگ، اعتقادات، زبانمان است، تصریح کرد: دنیا سعی کرد با همه توان به میدان بیاید تا ما را از دورن تهی کند و دنباله رو آن ها شویم و از آنجایی که ایران سابقه تاریخی دیرینه و فرهنگ های مختلفی دارد، دشمن سعی دارد تا بدان ضربه بزند.

 

مرادی بیناباج: خراسان شمالی پرچم‌دار هنرکارتون و کاریکاتور در عرصه ملی و بین‌المللی است

میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری کشور، آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی کارتون خراسان شمالی را حرکت مبارکی خواند و از همت صورت گرفته از سوی دبیر جشنواره سخن گفت که سبب شد با استفاده از زبان هنر به ویژه کارتون و کاریکاتور که یکی از پرمخاطب‌ترین هنرهاست و زبان بین‌المللی است، دغدغه‌ها و مسائلی که مبتلابه مردم کشور و حوزه بین الملل است به نمایش گذاشته شود.

وی با بیان این که یکی از نکاتی که باید در حوزه هنری برای تغییر الگوی حکمرانی هنر در کشور با همه تنوع و تکثری که در حوزه زبانی، معرفتی، مواریث فرهنگی و تاریخی وجود دارد پرداخته شود توجه به مزیت‌های زیست بوم ایران فرهنگی است، تصریح کرد: عدم توجه به این مزیت‌ها و ظرفیت‌های زیست بوم ایران فرهنگی سبب شده است تا در سال‌های گذشته رویکرد کاملا مرکزگرا داشته باشیم و از این روی برای غلبه بر این نگاه، باید به ظرفیت‌های استان‌ها توجه  کنیم.

وی با اشاره به این که درکنار مزایای فرهنگی و تاریخی خراسان شمالی، هنرکاریکاتور به عنوان مزیت زیست بوم خراسان شمالی شناخته می‌شود، تصریح کرد: ارسال بیش از هزار و ۸۰۰ اثر هنری با برند بجنورد، بیانگر این است که خراسان شمالی با هنرکارتون و کاریکاتور شناخته می‌شود و این امر به همت هنرمندان این خطه رقم خورده است که توانستند یک نقطه از ایران اسلامی را در عرصه بین الملل معرفی کنند.

مرادی بیناباج حجم آثار رسیده به این جشنواره را دستاوردی در حوزه فرهنگ نظام جمهوری اسلامی دانست.

وی با اشاره به این که این جشنواره بر خلاف سیاست هژمونی رسانه‌ای غرب روی موضوع انسانیت، عطوفت، برابری و برادری انسان‌ها و امت‌ها تاکید دارد، اظهارداشت: در مقابل هژمونی رسانه‌ای غرب که  تلاش کرده تا سیاست ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را ترویج کند، موضوعی مهم از طریق این رویداد منتشر می‌شود و آثار برخلاف گفتمان حکومت‌های غربی موضوعات و تصاویری را نشان می‌دهد که بر ضرورت پرداختن به مسئله انسانیت و توجه به ملت‌های مستضعف و مردمی که در نقاط مختلف جهان  تحت ظلم هستند، اشاره دارد و این دستاورد جشنواره است.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری کشور با اشاره به این که خراسان شمالی و حوزه هنری در خط مقدم درگیری در عرصه کارتون و کاریکاتور با موضوعات و مضامین حساس نظام هستند و در این سال‌ها نیز شاهد اقبال عمومی از سوی هنرمندان داخلی و خارجی به این جشنواره بوده‌ایم، گفت: اگر امروز مدعی باشیم که خراسان شمالی و بجنورد پرچم‌دار هنرکارتون و کاریکاتور در عرصه ملی و بین‌المللی است، گزافه نگفتیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با استمرار این رویداد شاهد فراگیری این هنر در سطح استان و کشور باشیم و این رویداد را از سطح نخبگانی به سطح مردمی گسترش دهیم.

«مرادی» از مجموعه حوزه هنری خراسان شمالی و دبیر جشنواره خواست تا این هنر را در لایه‌های مردمی برده زیرا ژنوم ایرانی طنزپرداز و اهل مطایبه و گفت و گوهای نغز است و می‌توان با استفاده از ظرفیت مردم، پایگاه مردمی دراین زمینه  ایجاد کرد.

در آیین پایانی این جشنواره علاوه بر هنرنمایی «مهدی گوهری» و  «هادی قربانی» از پوستر کتاب این جشنواره نیز با حضور استاندار خراسان شمالی،  میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری کشور، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و رئیس حوزه هنری خراسان شمالی رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند