مستند فیلمساز شهرکردی منتخب مهم‌ترین رویداد مستند آسیا شد

01:580

مستند «یک قایق روی دریا» به کارگردانی آرمان قلی‌پور دشتکی و تهیه‌کنندگی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری منتخب بخش رقابتی کوتاه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند DMZ کره جنوبی، مهم‌ترین رویداد مستند آسیا شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مستند «یک قایق روی دریا» به کارگردانی آرمان قلی‌پور دشتکی و تهیه‌کنندگی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری منتخب بخش رقابتی کوتاه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند DMZ کره جنوبی، مهم‌ترین رویداد مستند آسیا شد.

این مستند درباره معلم جوان روستای «چشمه قاسم» استان چهارمحال و بختیاری با چهار دانش‌آموز دختر است که هریک از این بچه‌ها برای آینده خود رویایی دارد و معلم جوان برای رسیدن به مدرسه آن سوی رود و نزدیک کردن آن‌ها به رویاهایشان باید از آب عبور کند.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند DMZ کره جنوبی مورد تایید آکادمی اسکار است که از ٢٢ تا ٢٩ سپتامپر برگزار و بهترین فیلم بخش رقابت بین‌الملل و رقابت فیلم‌های آسیایی به اسکار معرفی می‌شود.

این جشنواره در Review فیلم نوشته است: «مردی برای رسیدن به کانتینر رنگی پیش رو، از رودخانه‌ای خروشان عبور می‌کند.
«یک قایق روی دریا» که در آغاز برداشتی طولانی و متقاعدکننده از داستان را به ذهن القا می‌کند، روایت دخترانی‌ست که  آن سوی رودخانه درس می‌خوانند، رویا می‌پرورانند و زندگی می‌کنند.

مردی که از رودخانه عبور می‌کند، معلم‌شان است و کلاس‌های درس اغلب شامل مطالعه فارسی، ساخت آدم برفی و قایق‌های کاغذی تاخورده هستند.

چشمان این کودکان رویاپرداز مانند دریا می‌درخشد اما شرایط زندگیِ بسیار دشوارشان تقریبا ادامه تحصیل را برای‌شان سخت و تا حدی ناممکن می‌سازد.

فیلم به جای تاکید روی بخش تراژدی داستان، سعی دارد با به تصویر کشیدن تک تک آن صورت‌های خجالتی اوقات خوشی را که سپری می‌کنند، نشان دهد.

صدای متقاضی برای رسیدن ماشینی که از سر لطف همه جا می‌رود و تصویر دختری که به قایق کاغذی شناورش روی رودخانه چشم دوخته، حامل پیامی روشن است.»

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند