مستند «شهیدی در بعلبک» در خراسان جنوبی رونمایی شد

04:050

مستند «شهیدی در بعلبک» روایتگر قسمتی از زندگی و فعالیت های شهید فریدون مقدوری در لبنان توسط کنگره ۲ هزار شهید خراسان جنوبی و حوزه هنری این استان تولید و طی مراسمی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مستند «شهیدی در بعلبک» به کارگردانی هادی ثابت، صدابرداری علی ملاح، فیلمبرداری هادی ثابت و حسین نارمنجی و توسط حوزه هنری خراسان جنوبی به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت شهید«فریدون مقدوری» تولید شده است.

آیین رونمایی از مستند «شهیدی در بعلبک» پنجشنبه ۳۰ دی در محل گلزار شهدای قطعه یکم و با حضور خانواده شهید مقدوری و کارگردانی هادی ثابت برگزار شد.

۱۰ دی ماه ۱۳۴۰ بود که فریدون در شهرستان بیرجند متولد شد و وی مقطع ابتدایی را در دبستان ملی صائبی و دوران راهنمایی را در مدرسه شهید مطهری گذراند در مدرسه بسیار کوشا بود، طوری که مربیان کاملاً از او راضی بودند.

او نسبت به انجام فرایض دینی و عبادت بسیار معتقد و متعهد بود و همیشه نمازهایش را اول وقت به جا می‌آورد و همیشه زیارت عاشورا را می‌خواند.

وی نه تنها به پدر، مادر و خانواده بلکه با همه براساس تعهد و احترام رفتار می‌کرد و اخلاقی مردم‌پسندی داشت و به طور کلی از جهات سیر و سلوک و اخلاق مردمی نمونه بود.

مخالف ضد انقلاب بود و با انقلابیون می‌جوشید و از تنش و حرکات ضد انقلابیون نگران بود و گه‌گاه برخوردهایی نیز داشت.

پس از اتمام دوره راهنمایی به زاهدان رفت و وارد هنرستان شد و تا پایان سال ۱۳۵۹ دروس دبیرستان را به آخر رسانید، او در دوران انقلاب در هنرستان به عضویت شورای هنرجویان انتخاب شده بود و در تمام فعالیت‌ها شرکت داشت.

پس از اخذ دیپلم با وجود دوری چهار ساله از خانواده، به قصد حفظ و گسترش انقلاب اسلامی عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان شد.

فریدون مقدوری از فرصت‌های به دست آمده برای مطالعه و فراگیری موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اسلام و نیز شرکت در جلسات سخنرانی و بحث استفاده می‌کرد و در عین حال در شناسایی و سرکوبی جریان‌های منحرف ضد انقلاب و تقویت خط امام کوشش داشت.

وی در همکاری با مجاهدین علیه ابرقدرت‌های شرق و غرب شرکت فعال داشت و همکاری با نهضت‌های آزادی‌بخش را همواره وظیفه خود می‌دانست، در پی همین تفکر طی مأموریتی از سوی سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان به لبنان اعزام شد تا با ظلم‌هایی که استعمار و استکبار جهانی بر سر اسلام آورده‌اند با مظلومان آن دیار همراه شود.

در ابتدای ورودش به لبنان برای آگاه کردن جوانان آن منطقه بر حسب وظیفه الهی کوشش می‌کرد، او در شهر بعلبک به‌ عنوان مسئول آموزش مشغول به کار شد و با دایر کردن کلاس‌های سیاسی و عقیدتی در آن منطقه آنان را آگاه به وظایف اسلامیشان می‌کرد، به خاطر تلاش بی‌وقفه‌اش پس از مدتی فرماندهی مقر نبی شیث را عهده‌دار شد که همه مردم شهر شاهد تلاش او بودند.

ضیائی یکی از همرزمان شهید مقدوری در این مستند عنوان می کند: «قبل از انقلاب اسلامی در هنرستان شهید بهشتی زاهدان با شهید مقدوری آشنا شدم و در تشکیل اتحادیه انجمن های اسلامی با یکدیگر همکاری داشتیم. بعد از آغاز جنگ تحمیلی در این حوزه ورود پیدا کردیم و بیشترین فعالیت شهید مقدوری در زمینه فرهنگی بود و یک عنصر فرهنگی محسوب می شد و تحلیل های بسیاری را در خصوص جنگ ارائه می داد. در سال ۶۲ با شهید مقدوری وارد جبهه در لشکر ۴۱ ثارالله کرمان شدیم؛ در ستاد لشکر ایشان در زمینه فرهنگی و بنده در حوزه آموزش مشغول به کار شدیم. مسئولان در آن زمان تصمیم گرفتند تا گروهی را به لبنان اعزام کنند و بنده و شهید مقدوری جز این گروه ها بودیم که به لبنان اعزام شدیم. زمانی که وارد لبنان شدیم جنوب لبنان در اختیار اسرائیل بود و به همراه شهید مقدوری در شهر علی نحری این کشور مستقر شدیم و در حوزه کارهای فرهنگی و آموزشی فعالیت خود را آغاز کردیم و در آن جا کمیته های فرهنگی بسیاری تشکیل دادیم. حدود ۳ ماه در این شهر بودیم سپس به شهر دیگری به نام نبی شیث منتقل شدیم و در آن جا کارهای فرهنگی را شهید مقدوری بر عهده داشتند و کارهای آموزشی را بنده انجام می دادم. در لبنان در زمینه کمک رسانی به نیازمندان و شیعیان و ساخت مدرسه نیز شهید مقدوری فعالیت داشت و دغدغه شهید مقدوری مردم بود و از بزرگ و بلد شدن پرهیز می کرد. در آن زمان سیدحسن نصرالله امام جمعه شهر نبی شیث بود و شهید مقدوری اطلاعات تحلیلی خود را تقدیم ایشان می کردند و سیدحسن نصرالله این تحلیل ها را در خطبه های نماز جمعه برای مردم بیان می کردند. در آن زمان نیروهای اسرائیلی نفوذ اطلاعاتی بسیاری در منطقه داشتند و بر این اساس مطلع می شوند که فرماندهان  در سکنه جلسه دارند و با ۱۵ فروند هواپیما به این محل حمله کردند و شهید مقدوری در این حملات از ناحیه سر به فیض شهادت می رسند.»

بر این اساس، شهید فریدون مقدوری در ۳۰ دی‌ماه سال ۱۳۶۲ به علت بمباران هواپیماهای اسرائیلی در روز میلاد حضرت رسول اکرم(ص) در شهر بعلبک لبنان به فیض عظیم شهادت رسید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند