به همت حوزه هنری خراسان جنوبی تولید شد؛
مستند «جاپای حاج قاسم»؛ روایتی از تأمین امنیت شرق کشور به فرماندهی حاج قاسم

02:310

مستند کوتاه «جاپای حاج قاسم» کاری از سعید فوداجی که توسط واحدهنرهای تصویری حوزه هنری خراسان جنوبی تولید شده است خاطرات شنیده نشده‌ای از رزمندگان خراسان جنوبیست که در سفر و حضور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به نقاط مرزی درح روایت می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، از بوکمال سوریه تا حلب عراق، از چابهار تا درح و نهبندان، از کرمان تا سیستان و بلوچستان فرقی برایش نداشت هرکجا که نیاز به تامین امنیت بود رد و پای حاج قاسم سلیمانی بود، در سال‌های ۱۳۷۰ که اشرار در ذهن‌هایشان افکار پلیدی از جمله ایجاد ناامنی داشتند سردار شهید سلیمانی در آنجا حضور داشت و با آنها مبارزه می‌کرد.

سرهنگ علی احمدی از رزمندگان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از آن سال‌ها گفت: در سال‌های ۱۳۷۰ یکی از ماموریت‌های تیپ سه تامین امنیت در جنوب شرق کشور بود. در آن روزها برای امنیت بیشتر منطقه از بیرجند به سربیشه آمدیم و تحت فرماندهی قرارگاه قدس بودیم.

احمدی با بیان اینکه در آن دوران امکانات زیادی نداشتیم و بیشتر جاده‌های مسیر از جمله درح خاکی بود، افزود: برای شناسایی به ارتفاعات می‌رفتیم چرا که روستاهای این منطقه از جمله روستاهای مرزی امنیت زیادی نداشت به طوری که شب‌ها هیچکس جرأت بیرون آمدن از منزل خود را نداشت زیرا اشرار در کمین بودند.

وی با تاکید براینکه در آن سالها اشرار فرصت پیدا کرده بودند تا خود را از سیستان و بلوچستان به نهبندان و سپس به درح برسانند گفت: اشرار در آن روستاهای مرزی به مأمن خوبی دست یافته بودند به طور یکه در ۲۵ مهرماه ۱۳۷۰ درگیری توسط نیروهای ریگی و نیروهای مرزی در پاسگاه نهبندان رخ داد که تعدادی از نیروهای ما به شهادت رسیدند.

احمدی ادامه داد: در آن زمان تلفن‌ها  هندلی بود و فرمانده گروهان ما شهید قوی و فرمانده بسیج عشایری درح سرهنگ سالاری بود. سالاری ارتباط زیادی با دادستان آن زمان (بختیاری) داشت و بعد از درگیری نیروهای ریگی ماجرا را برای بختیاری شرح داد و مقرر شد گزارش‌ها برای سردار شهید سلیمانی مطرح شود.

وی با بیان اینکه مدتی نگذشت که حاج قاسم سلیمانی با هلیکوپتر وارد درح شد. سردار در آن زمان فرمانده قرارگاه شرق بود و بعد از اقامه نماز جماعت و سرکشی از نیروها امکانات ما را بازدید کرد و با مشاهده کمبودهایی که داشتیم دستور داد امکانات در درح از جمله لاستیک، مواد منفجره و … افزوده شود.

احمدی اظهار داشت: در آن روز به دلیل کمبود امکانات شاید ماهی یک بار غذا مرغ داشتیم اما در روزی که سردار شهید سلیمانی به درح آمد همه نیروها مرغ خوردند اما او از ما خواست برایش قروت درست کنیم.

وی یادآور شد: سردار شهید سلیمانی در پایان بازدید و حضورش در درح در دفتر پایگاه بسیج توصیه‌هایی نوشت که در فیلم می‌توانید مشاهده کنید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند