مراسم بزرگداشت مرحوم محمود فتح‌نیا در حوزه هنری/ خداحافظی با هنرمند خلاق و همیشه خندان

04:240

مراسم بزرگداشت یاد و خاطره محمود فتح‌نیا هنرمند طراح صحنه و عرصه سینما و تئاتر، با حضور دوستان و همکاران و خانواده این هنرمند در صحن حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دوشنبه دوازدهم اسفند، خبر درگذشت محمود فتح‌نیا، هنرمند عرصه طراحی صحنه، کارگردانی و فیلم‌سازی منتشر شد. زنده‌یاد فتح‌نیا از مدتی قبل به دلیل بیماری در بستر بود و سرانجام بعد از دو ماه، مسافر دنیای دیگر شد.

بزرگداشتی در حوزه هنری

چهارشنبه سیزدهم اسفندماه، برای بزرگداشت یاد و خاطره این هنرمند طراح صحنه عرصه سینما و تئاتر، دوستان و همکاران او در حوزه هنری مراسمی با حضور خانواده این هنرمند و همکاران وی در صحن حوزه برگزار کردند.

در این مراسم که رسالت بوذری اجرای آن را برعهده داشت، وی با بیان اینکه از سال‌ها قبل با ایشان دوست و همکار بوده است، گفت: مرحوم فتح‌نیا برای طراحی صحنه در برنامه‌ها و جشنواره‌هایی که در حوزه هنری برگزار می‌شد و مخصوصاً برنامه‌های عاشورایی، از جان و دل مایه می‌گذاشت و حساسیت بسیار عجیبی داشت. در این برنامه‌ها گاهی من یا همکاران تندی می‌کردیم و مثلاً از طراحی صحنه ایراد می‌گرفتیم، اما من هرگز ندیدم که ایشان عصبانی بشود و با تندی جواب بدهد، او یک هنرمند واقعی بود که همیشه با لبخند وخوشرویی کار می‌کرد.

وی افزود: آقای فتح‌نیا و هنرمندان بسیاری در این سال، غریبانه از بینمان رفتند، برای مرحوم فتح‌نیا باید مراسم باشکوهی برگزار می‌شد، اما چه کنیم که کرونا اوضاع و احوال را به این صورت درآورده است که غریبانه باید با دوست و همکارمان خداحافظی کنیم.

در ادامه مراسم، آقای ناظریان از همکاران مرحوم فتح‌نیا در آموزش پرورش مناطق ۱۱ و ۶، به فعالیت‌های خلاقانه مرحوم فتح‌نیا در آموزش و پرورش پرداخت و گفت: مرحوم فتح‌نیا، بنیان‌گذار طرح‌های خلاقانه‌ای مانند «پاکیزگی مدرسه تا پاسبانی زمین» برای حفظ محیط زیست و «مدرسه‌سازی به جای ترقه‌بازی» بودند که ماحصل آن ساخت مدرسه ایرانمهر در منطقه ۱۱ بود، طرح ایشان این بود که دانش‌آموزان به جای ترقه‌بازی به دنبال ترقی باشند و هزینه ترقه را صرف ساخت مدرسه کنند که با پیگیری‌های ایشان، این مدرسه ساخته و افتتاح شد.

وی در ادامه گفت: علاوه بر این، طرح «مدرسه گفت‌وگو» نیز از دیگر کارهای ایشان بود که مهرماه امسال در منطقه ۶ افتتاح شد.

محمد زرویی‌نصرآباد، مدیرعامل سپهر سوره هنر نیز در این مراسم گفت: محمود فتح‌نیا برای همه ما برادری دلسوز و مهربان و سنگ صبوری همیشگی بود. ما سال‌ها در کنار هم در حوزه هنری به صورت شبانه‌روزی کار کردیم و طراحی صحنه بسیاری از جشنواره‌های حوزه هنری، مرهون زحمات این مرد هنرمند و دغدغه‌مند است و ما به جز نیکی از ایشان ندیدیم.

وی در ادامه افزود: مرحوم فتح‌نیا همچنین در عرصه کارگردانی سینما و تئاتر نیز چیره‌دست بود و آثار خوبی برجای گذاشته است، او هنرمندی جامع الاطراف و معلمی به تمام معنا انسان بود.

از طراحی صحنه جشنواره تا تئاترهای پرمخاطب

مرحوم فتح‌نیا، طراحی صحنه رویدادها و جشنواره‌های بسیاری را در سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری مختلف کشور برعهده داشت که از جمله آنها می‌توان به طراحی و اجرای دکورهای جشنواره‌های ۱۰۰، تئاتر ماه، رویش، شعر و داستان جوان، شعر و داستان انقلاب و جشنواره طنز و کاریکاتور در حوزه هنری اشاره کرد.

آقای فتح‌نیا در عرصه تئاتر نیز طراح صحنه تئاترهای «هزاره‌های آه» – برگرفته از داستان «كشتی پهلو گرفته» سيدمهدی شجاعی-، نمايش «خورشيد و خاكستر» نوشته قدرت‌الله فتحی، تئاتر طوفان به کارگردانی «توحید معصومی»، «خانه من اينجاست؟!» به کارگردانی مينا حبيلی، «ماضی استمراری» به کارگردانی ندا هنگامی و …. بوده است.

این هنرمند متعهد روز چهارشنبه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند