مراسم بزرگداشت سردار سید محمد حجازی در حوزه هنری برگزار شد

09:000

چهلمین روز درگذشت سردار سید محمد حجازی جانشین فقید نیروی قدس سپاه، عصر امروز با تقدیر از خانواده این شهید بزرگوار در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت سردار سید محمد حجازی جانشین سابق فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حضور مهمانان خارجی و داخلی، عصر امروز سه‌شنبه ۴ خردادماه در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

* نقش بسزای فداکاری‌های شهید حجازی در پیروزی محور فلسطین

شفیق دیوب سفیر سوریه در ایران با حضور در این مراسم گفت: خوش آمد می‌‎گوییم به حضور شما در این همایش و درود می‌فرستیم به تمامی شهدای فلسطین، سوریه، ایران و تمامی شهدای اسلام. باعث افتخار است برای مراسم چهلمین روز شهادت سردار حجازی حضور دارم. ایشان نقش مهمی در به ثمر رساندن بسیاری از پیروزی‌های مقاومت اسلامی و در خنثی کردن توطئه بزرگی که علیه سوریه طراحی شده بود، داشت.

دیوب افزود: شهید حجازی زندگی خود را صرف خدمت به مردم و کشورش کرد و همچنین در سوریه که ما قدردان آن هستیم. یاد این شهید بزرگ در دل همه مردم سوریه باقی خواهد ماند و ملت سوریه هیچگاه فراموش نخواهد کرد که شهید حجازی در خاک سوریه علیه داعش ایستادگی کرد. شهید حجازی در بسیاری از پیروزی‌های جبهه مقاومت علیه دشمنان اسلام حضوری قهرمانانه داشت.

سفیر سوریه ادامه داد: ما اطمینان داریم که فداکاری‌های شهید حجازی و هم‌رزمانش در محور مقاومت نقش بسزایی در پیروزی این محور خواهد داشت و فداکاری‌های این شهید موجب تقویت آن خواهد شد.

دیوب افزود: حضار گرامی، جمهوری عربی سوریه به رهبری بشار اسد از ۱۰ سال پیش تاکنون با جنگی جهانی مواجه شده است و دشمنان بیش از هزاران نفر از تروریست‌ها را از کشورهای جهان بسیج کردند تا سوریه را مورد هجوم قرار دهند و این مستکبرین همه گونه کمک تسلیحاتی، مالی و تبلیغاتی در اختیار آنها قرار دادند. رسانه‌های استکباری هرچه توان داشتند به کار گرفتند تا واقعیات سوریه را نشان ندهند، ولی سوریه از این بحران عبور کرد و به برکت مقاومت و پایداری دولت و ملت سوریه و به کمک دوستان سوریه از جمله ایران که در رأس آنها قرار دارد و همچنین روسیه که در کنار ما بودند، موفق به پیروزی شد.

سفیر سوریه در ادامه گفت: دولت سوریه این مرحله بسیار دشوار را پشت سر گذاشت و توانست تمامی خاک سوریه را بازگرداند. سوریه با حمایت همه کشورهای دوست در محور مقاومت سعی دارد تا حتی یک وجب از خاک سوریه در اختیار تروریست‌ها باقی نماند. تأکید می‌کند که سوریه به رهبری بشار اسد حمایت بی‌بدیل خود را از فلسطین ادامه خواهد داد و تأکید داریم که سوریه به تمامی حامیان خود وفادار خواهد بود که در رأس آنها ایران با رهبری امام خامنه‌ای قرار دارد.

وی افزود: خاطرات شهید حجازی و تمامی شهدای مقاومت برای همیشه برای ما زنده خواهد بود. مجدداً به خانواده شهید حجازی و سلیمانی تسلیت می‌گویم. به‌خاطر مبارزاتی که این شهیدان انجام دادند و از خانواده‌های آنها به‌خاطر فداکاری‌ها و مجاهدت‌هایی که علیه مستکبرین داشتند تشکر می‌کنم. همچنین قدردانی می‌کنم از برگزارکنندگان این همایش و امید دارم که چنین جمعی را دوباره زیارت کنم.

* شهید حجازی همواره لباس خدمت از آغاز جهاد تا شهادت به تن داشت

ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران نیز در این مراسم حضور یافت و گفت: رحمت می‌فرستیم به روح شهید حجازی که همواره لباس خدمت خود را از آغاز جهاد تا شهادت به تن داشت. به روح این شهید بزرگوار و شهید قاسم سلیمانی دورد می‌فرستیم. شهید حجازی یکی از دوستان ما و همیشه سردمدار در مسئله فلسطین بود و همواره این مسئله در رأس امور او بود. ایشان همواره دوست و یاور ما خواهد بود. همچنین که در دستاورد عظیمی که مردم فلسطین در نبرد شمشیر قدس داشتند، سردار حجازی حاضر بود. ایشان حامی قدس بود و همچنین در جنوب لبنان نیز در مبارزه با رژیم صهیونیستی حضوری جدی داشتند. ان‌شاءالله زحمات ایشان در پیروزی فلسطین محقق خواهد شد.

ابوشریف افزود: همچنین ما با این شهید و تمامی شهدا پیمان می‌بندیم تا راهشان را ادامه دهیم تا روزی که صهیونیست‌ها همانطور که وارد فلسطین شدند از آن خارج شوند. در پایان سخنانم به مقام معظم رهبری این ضایعه را تسلیت و همچنین به ملت ایران و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از خدا می‌خواهم روح این شهید بزرگوار را با پیامبر اسلام محشور گرداند.

* پیروزی مردم مظلوم فلسطین اتفاق عظیمی در تاریخ جهان اسلام است

سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم با حضور در این مراسم در سخنانی گفت: چه عظمتی در این عالم هست که اربعین شهید حجازی را در شرایطی برگزار می‌کنیم که بخش بزرگی از آرمان‌های این شهید بزرگ و سیدالشهدای محور مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی در همین روزهای گذشته محقق شد. اتفاق عظیمی در تاریخ جهان اسلام و محور مقاومت رخ داد که همان پیروزی مردم مظلوم فلسطین است.

وی همچنین گفت: برای اولین بار مردم کشورهای دنیا برای حمایت از ملت مظلوم‌ فلسطین به‌صورت گسترده به‌پا خواستند؛ به‌طوری که خیابان‌های اروپایی از شدت حضور جمعیت بسته شد.

معاون رئیس جمهور گفت: ۸۵ درصد خاک سوریه و عراق به اشغال داعش درآمد و اگر افرادی مانند شهید حجازی نبودند، امروز باید در شهرهای خود با آن‌ها می‌جنگیدیم.

* پیروزی‌های اخیر فلسطین مدیون شهید حجازی و سلیمانی است

خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران نیز در این مراسم گفت: به روح سردار حجازی و شهید سلیمانی درود می‌فرستیم و پیروزی‌های اخیر فلسطین برابر رژیم صهونیستی را به ساحت این دو عزیز پیشکش می‌کنیم. همچنین این پیروزی را به مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران تبریک می‌گوییم.

قدومی افزود: غزه توانست به‌واسطه اصل غافلگیری این پیروزی را ایجاد و تسریع کند. به این صورت مقاومت بار دیگر پیروز شد. شکست رژیم صهیونیستی در عمر ۷۳ ساله اشغالگری آن بی‌سابقه بوده است. بله این درگیری‌ها دوباره روحیه و اعتماد به نفس را در دل مردمی فلسطین زنده و اقدامات مقاومت را از بحر تا نهر مهیا کرد.

نماینده جنبش حماس در تهران ادامه داد: روزهای گذشته همه دنیا شاهد بودند که نیروهای مقاومت چگونه اشغالگران را همچون موش به داخل سوراخ فرستادند و شرایطی را ایجاد کردند تا چنین روزگار را سپری کنند که حال ما در این سال‌ها را درک کنند.

وی افزود: مقاومت توانست از حیث نظامی خسارت‌های زیادی به صهیونیست‌ها وارد کند و همچنین اقتصاد آنها را دچار اختلال کرده و ارزش پول آنها را تنزل بخشد. مقاومت موفق شد تا از مردم خود به خوبی مقاومت کند و همچنین یهودی‌سازی فلسطین را ناکام گذاشت.

قدومی در ادامه گفت: مقاومت توانست تحرکات مردمی و اتحادی دوباره را میان فلسطینیان برقرار کند، به همین خاطر بود که مردم ما در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ نیز اقداماتی غافلگیر کننده داشتند و نشان دادند که همچنان به فرهنگ و دین خود پای‌بند‌‌ند.

قدومی افزود: همه دنیا شاهدند که رژیم صهیونیستی به تظاهرات مسالمت‌آمیز فلسطینی‌های به‌صورت آشکارا حمله‌ور شدند. اینگونه بود که بار دیگر چهره زشت و قبیح صهیونیست‌ها نمایان شد.

وی ادامه داد: همه شاهد بودیم که محور مقاومت فلسطین با دشمن درگیر شد و توانست به درون سپر گنبد آهنین نفوذ کند. و به این گونه صهیونیست‌ها را در آستانه انزوای سیاسی قرار داد و عادی‌سازی روابط با آن را منحل کرد. آری شمشیر قدس در این پیکار پیروز شد.  ما ملت‌های منطقه باید به سمت رویاروی با دشمن پیش روی کنیم و به مقاومت ادامه دهیم تا پیروزی حاصل شود.

* سردار حجازی انسانی الگو و پاسدار اسلام بود

سرلشکر سید یحیی صفوی، مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در این مراسم گفت: اراده خداوند این بوده است که قرن حاضر را قرن بیداری ملت‌های اسلامی و نجات ملت‌های تحت ستم از دست مستکبرین قرار دهد. تغییرات بزرگ در قرن حاضر به نفع ملت‌ها و به ضرر قدرت‌های ظالم مثل آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها رخ داده است.

وی همچنین گفت: به نظر می‌رسد که دوران افول و زوال سیاسی و قدرت آمریکایی‌ها شروع شده است.

صفوی افزود: شکل‌گیری قدرت بزرگ جهان اسلام در قرن حاضر توسط مردانی الهی و رهبران شجاع، خردمند و باتقوا شروع شده است. رهبرانی همچون امام خمینی (ره)، آیت‌الله خامنه‌ای، و رهبرانی همچون مجاهد بزرگ حاج سید حسن نصرالله.

وی اضافه کرد: این رهبران بزرگ را جوانانی شجاع و فداکار همراهی می‌کنند. این جوانان برومند زیر پرچم این رهبران، با خردمندی، شجاعت، همراه با خانواده‌هایشان راه خدا را پیش گرفتند.

مشاور فرماندهی کل قوا بیان کرد: شهید سردار حجازی شخصیتی بسیار تأثیرگذار، متفکر و انقلابی بود.

سرلشکر صفوی افزود: سردار حجازی در ۸ سال دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور داشت و نزدیک به ۸ سال هم به همراه خانواده‌اش در لبنان بود و برای تقویت مقاومت تلاش می‌کرد.

وی گفت: نقش سردار شهید حجازی در تقویت حزب‌الله لبنان با حمایت سردار شهید سلیمانی هم بسیار برجسته بود و در این سال حضورش در نیروی قدس هم نقش مؤثری در تقویت نیروهای مجاهد در این بخش داشت.

سرلشکر صفوی، سردار حجازی را انسانی الگو و یک پاسدار اسلام دانست و افزود: صهیونیست‌ها از شهادت افرادی چون او و شهید فخری‌زاده خوشحال نباشند.

وی گفت: امروز در نتیجه مجاهدت این فرماندهان بزرگ شاهد هستیم که صهیونیست‌ها که روزی به دنبال رویای نیل تا فرات بودند، در تأمین امنیت همان جغرافیای فعلی خود ناتوان شده‌اند.

صفوی افزود: آنچه از صحنه سیاسی جهان و منطقه مشاهده می‌کنیم، از روند قدرت گرفتن ملت‌ها و مجاهدان اسلامی، شکست آمریکایی‌ها و اخراج آنان از منطقه و نیز شکست رژیم صهیونیستی حکایت دارد.

سرلشکر صفوی گفت: آنچه که از انسان‌ها می‌ماند، هدف، تفکر و اندیشه است. سردار حجازی قوی‌ترین نیروی مقاومت ادوار بسیج را در زمان فرماندهی خود تشکیل داد. همچنین سردار حجازی بسیج سازندگی را راه‌اندازی کرد.

وی ادامه داد: رهبری فرمودند سردار حجازی نیروی تأثیرگذاری در همه حوزه‌ها بود، این مهم است که انسان در شرایط مختلف چقدر تأثیرگذار باشد. بعضی افراد می‌گویند علی برکت‌الله، اما کارهای آنها برکت ندارد.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه از کار بعضی سیاسیون سر در نیاوردیم گفت: امیدوارم عاقبت برخی از سیاسیون ختم به خیر شود.

وی افزود: مردم فلسطین در این چند روز از ۳ جبهه قدس کرانه باختری و نوار غزه بر سر صهیونیست‌ها آتش ریختند و این دستاورد خون شهدا است.

سرلشکر رحیم صفوی تأکید کرد: امیدواریم با روی کار آمدن یک دولت کارآمد و مردمی از این وضعیت نامطلوب به یک وضعیت مطلوب در آینده برسیم. این بستگی به حضور مردم دارد. باید یک دولت از جنس مردم بر سر کار بیاید.

وی در پایان گفت: رئیس جمهور باید بداند و بتواند و انگیزه داشته باشد. رئیس جمهور باید انقلاب اسلامی مردم و درد مردم را بشناسند. صرفاً مردم تهران را نبیند، بلکه مردم سیستان و بلوچستان، کردستان و نقاط دیگر را نیز ببیند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند