مرادی: نگاه فراسازمانی به توسعه فرهنگ و هنر، زمینه‌ساز توسعه استان خواهد بود

05:000

رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: برای تحقق‌بخشی توسعه استان باید با نگاه فراسازمانی به توسعه هنر و فرهنگ در استان کمک کرد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان صبح امروز سه‌شنبه ۸ تیرماه، با مهندس مصطفی رضایی معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان در حوزه هنری، در خصوص نحوه تعامل فی مابین در بخش بازآفرینی شهری و کمک به توسعه هنر و فرهنگ در نواحی منفصل شهری نایسر و ننله به گفت‌وگو نشست.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان با قدردانی از نگاه بلند معاونت مسکن و بازآفرینی شهری به تأثیر نقش هنر در طرح‌های در دست اقدام بیان کرد: تأثیرگذاری و نقش بخش فرهنگ و هنر در زمینه توسعه همه‌جانبه در استان امری است واضح و مشخص و بسیار خوشحالیم که در برنامه‌های بازآفرینی شهری در دست اقدام، این مقوله به خوبی درک و رعایت شده است.

وی تأکید کرد: حاصل سرمایه‌گذاری در بخش فرهنگ، تأمین آینده‌ای بسیار روشن برای استان و مردمان فرهنگ‌دوست آن است و بر اساس پژوهش‌ها و تحقیق‌های صورت گرفته، هر چه در بخش فرهنگ و هنر سرمایه‌گذاری شود، بازخورد آن کم شدن ناهنجاری‌ها و ایجاد فضایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری و حرکت در مسیر توسعه استان خواهد بود.

مرادی ضمن بیان اقدامات صورت گرفته در نایسر و ننله گفت: حوزه هنری این آمادگی را دارد در صورت آماده شدن فرهنگسرای نایسر و در اختیار قرار گرفتن بخش فرهنگی و هنری آن، در اولین اقدام در کنار برگزاری کلاس‌های آموزشی و برگزاری برنامه‌های هنری، نسبت به تجهیز و آغاز به کار سالن سینمایی در این ناحیه اقدام کند.

وی بیان کرد: هنرمندان سرمایه‌های عظیم استان هستند و حوزه هنری با بهره‌مندی از اعتماد این سرمایه‌ها، تمام توان خود را در کمک به ایجاد فضاهای فرهنگی و هنری در محله آغه زمان و دیگر طرح‌های در دست اقدام استان در زمینه باز آفرینی شهری اعلام می‌دارد.

رئیس حوزه هنری استان کردستان تأثیر یک اثر هنری ارزشمند در قالب‌های مختلف بر رفع مشکلات و معضلات اجتماعی را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: می‌توان با سرمایه‌گذاری بر خلق یک اثر هنری از بسیاری از هزینه‌های غیر اثرگذار جلوگیری کرد.

وی تأکید کرد: هنر و پتانسیل بالای فرهنگی استان، پشتوانه بسیار قوی و کارآمد توسعه استان خواهد بود و ما در حوزه هنری آماده کمک در طرح‌ها و پروژه‌های مدنظر هستیم.

استفاده از توان و ظرفیت بالای حوزه هنری در پروژه‌های باز‌آفرینی شهری استان در دستور کار قرار داده‌ایم

مصطفی رضایی معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان نیز در این نشست گفت: حوزه هنری از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است که استفاده از این پتانسیل ارزنده را در بحث بازآفرینی شهری استان در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به جایگاه بسیار خوب حوزه هنری در استان کردستان و اقدامات ارزنده‌ای که در بخش توسعه زیرساخت‌ها در استان توسط این حوزه در جریان است، گفت: مدتی است به‌واسطه طرح ملی ساماندهی و توانمندسازی نواحی منفصل شهری نایسر و ننله با حوزه هنری استان کردستان، تعامل و همکاری خود را آغاز کرده‌ایم که بسیار همکاری سازنده و مفیدی بوده است.

رضایی با قدردانی از اقدامات ارزنده حوزه هنری در قالب این طرح گفت: خوشبختانه توان و پتانسیل بالای حوزه هنری در ترغیب هنرمندان به فعالیت در این نواحی سبب شده است که شاهد پویایی و ترغیب علاقه‌مندان این مناطق به فعالیت در بخش فراگیری رشته‌های هنری باشیم.

وی گفت: طرح ساخت فرهنگسرای نایسر در مراحل نهایی خود قرار دارد و در این طرح مکان‌های مورد نیاز فعالیت‌های هنری پیش‌بینی شده و بر اساس تفاهم‌نامه منعقده در اختیار حوزه هنری استان کردستان قرار خواهد گرفت.

معاون مسکن و باز آفرینی شهری ادامه داد: هم اکنون پروژه‌های متعددی در بخش بازآفرینی شهری در استان توسط این اداره در حال انجام است که با پایان یافتن آن شاهد اتفاقات بسیار خوبی در زمینه حفظ میراث فرهنگی و توسعه فضاهای هنری در سطح شهرهای استان خواهیم بود.

وی در این زمینه به طرح پیاده‌راه تاریخی فرهنگی محله آغه زمان سنندج اشاره کرد و گفت: چارچوب پروژه بر اساس رویکرد حفظ هویت محله، استفاده از ظرفیت بناهای تاریخی با تأکید بر نقش گردشگری است که با پیشرفت بسیار خوبی در حال اجرا است.

رضایی با اشاره به اینکه این پروژه در چهار مرحله به اجرا گذاشته شده است، بیان کرد: مرحله نخست ساماندهی سرا و میدان و بقعه پیرعزیزالله و مرحله دوم احداث ساختمان‌های فرهنگی، تجاری مجاوز محور است.

وی ادامه داد: اجرای بدنه‌سازی ساختمان‌های موجود، مرمت ساختمان‌های تاریخی و کف‌سازی و اجرای پیاده‌راه از دیگر مراحل اجرای این پروژه است که در این مرحله استفاده از توان و ظرفیت‌های بالای حوزه هنری استان کردستان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی میزان بافت تاریخی شهر سنندج را ۱۶۵ هکتار عنوان کرد و گفت: وظیفه ما در بدنه اجرایی دولت توزیع عادلانه منابع و امکانات دولتی است و امیدواریم با تعامل و همکاری فی مابین بتوانیم در زمینه بالا بردن چهره بصری و هنری شهر سنندج و دیگر شهرهای استان اقدامات لازم را انجام دهیم.

مجری طرح پیاده‌راه فردوسی سنندج افزود: بر این باوریم اجرای یک طرح خوب سبب پویایی و شکوفایی در تمامی زمینه‌ها می‌شود که نمونه آن را می‌توان در تحقق این موضوع با پیاده‌سازی طرح پیاده‌راه فردوسی مشاهده کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند