مرادی بیناباج: رسالت مراکز استانی حوزه هنری، پرچمداری هنر انقلاب در زیست‌بوم خودشان است

06:120

میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: وجه تمایز حوزه هنری به عنوان پرچمدار هنر انقلاب، صراحت لهجه و بیان در مقابله با جریان روشنفکری و تحجر و تبیین آرمان‌های حقه انقلاب اسلامی است و همین شاخصه، حوزه هنری را تا امروز به عنوان یک نهاد مرجع هنر انقلابی حفظ کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم مرادی بیناباج طی نشستی صمیمانه با کارکنان حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: معتقدیم اگر هنر انقلاب امروز بخواهد وجه متمایزی را نسبت به چهل سال گذشته ارائه کند، توجه به مزیت‌های جغرافیای فرهنگی ایران اسلامی لازمه تحول و پیشرفت آن است.

مرادی بیناباج در این نشست که در روز یکشنبه سوم مردادماه در محل حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، ابراز داشت: اساساً روایتی که امروز از هنر انقلاب مطرح می‌شود، معطوف به چهره‌ها و شخصیت‌هایی است که یا به پایتخت مهاجرت کرده‌اند و یا رویدادهایی که در مرکز برگزار می‌شوند، اما ظرفیت‌ها و مزیت‌هایی که در استان‌ها وجود دارد و چهره‌ها، سوژه‌ها، منابع هویتی و فرهنگی، هنری، تاریخی که در بستر زیست‌بوم فرهنگی تاریخی استان‌ها وجود دارد، به عنوان عرصه‌هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند می‌توانند سرمایه و پیشران اصلی هنر انقلاب در گام دوم انقلاب باشند.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی ابراز داشت: اندیشه‌ورزی، مسئله‌محوری، مردم‌گرایی، توسعه کنشگران اجتماعی، توسعه مخاطبان و ترویج آثار هنر انقلاب، تربیت و شناسایی هنرمندان انقلاب اسلامی و… از رویکردهای بایسته در دوران جدید تحولی حوزه هنری است.

مرادی بیناباج گفت: وجه تمایز حوزه هنری به عنوان پرچمدار هنر انقلاب، صراحت لهجه و بیان در مقابله با جریان روشنفکری و تحجر و تبیین آرمان‌های حقه انقلاب اسلامی است و همین شاخصه، حوزه هنری را تا امروز به عنوان یک نهاد مرجع هنر انقلابی حفظ کرده است، لذا رسالت مراکز استانی حوزه هنری پرچمداری هنر انقلاب در زیست‌بوم خودشان است.

وظیفه ستاد حمایت صددرصدی از نقشه و اهداف طرح تحول استان ‎است

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در ادامه سفر خود و در دیدار با هنرمندان و فعالان فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تبار فرهنگی و تاریخی مردم این استان آکنده از دلیری و پایمردی است و خط حماسه‌آفرینی از حماسه «آریوبرزن» در مقابل سپاه مقدونی تا مبارزه عشایر استان در مقابل جنایت‌های با رضاشاه و پهلوی دوم و حضور در دفاع مقدس و حماسه «پد خندق» امتداد داشته است.

مرادی بیناباج با تأکید بر اهمیت بازخوانی موقف‌های تاریخ معاصر استان افزود: لازم است روایت مبارزه عشایر با رضاخان و واقعه گجستان که یک ننگ بزرگ برای شاه ملعون در فروردین ۱۳۴۲ بود که در آن عشایر استان در تنگ «گجستان» چند نوبت بمباران شدند، به عنوان مقاطع مهم تاریخی در استان ثبت و ضبط شود و برای این منظور ایجاد نهضت مردمی تاریخی شفاهی برای ثبت خاطرات افراد باقی‌مانده از آن دوره ضرورت دارد.

وی در ادامه افزود: اگر این ظرفیت‌ها و مزیت‌ها به درستی شناسایی شود و توافقی بین جریان هنر انقلاب، جریان هنرمندان استان، حوزه هنری و مدیران ستادی آن ایجاد شود، امیدواریم آنچه در چند سال آینده از سیمای هنر انقلاب در کشور دیده می‌شود، تداعی‌گر داستان‌ها، چهره‌ها، رویدادها و تولیداتی از جای‌جای ایران اسلامی باشد که قبلاً کمتر مورد توجه قرار می‌گرفته است.

در این جلسه که عصر روز یکشنبه سوم مردادماه در سالن کنفرانس اداره کل تبلیغات اسلامی در یاسوج برگزار شد، هنرمندان به بیان نظرات خود در خصوص ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و همچنین کمبودها و مشکلات پیش روی هنرمندان و مسائل هنری استان کهگیلویه و بویراحمد پرداختند و در پایان از هنرمندان برگزیده در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی تجلیل و از سه اثر تولیدی مکتوب و تصویری حوزه هنری استان رونمایی شد.

دیدار و گفت‌وگو با مدیرکل تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، دیدار با خانواده شهید طالبی، دیدار با رضا منطقی عکاس و تصویربردار دوران دفاع مقدس، بازدید از روند بازسازی منازل زلزله‌زدگان در شهر سی‌سخت و دیدار با گروه‌های جهادی مستقر در این شهر و همچنین بازدید از آثار اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی شهر یاسوج که اخیراً از سوی شهرداری یاسوج و حوزه هنری برگزار شده بود، از دیگر برنامه‌های سفر معاون راهبری استان‌های حوزه هنری به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

 

۵ اثر تولیدی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد رونمایی شد

همچنین با حضور معاون راهبری استان‌های حوزه هنری، آیین رونمایی از ۵ اثر تولیدی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج برگزار شد.

رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه این مراسم به مشکلات حوزه هنری اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین مشکل این نهاد فرهنگی بحث فضای فیزیکی است، هر چند معتقدیم فکر انسان‌ها، ایده‌ها و خلاقیت‌هاست که می‌تواند تحول‌آفرین باشد، اما بحث ساختمان یک سری از ظرفیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از ما می‌گیرد.

شریف اسلامی بیان کرد: با وجود اینکه ساختمان مستقل نداریم و در ساختمان‌هایی نیز که مستقر شده‌ایم که فاقد فضای هنری از جمله سالن پلاتو، نمایش و گالری و … هستند و مجبوریم از سالن‌های سایر ادارات استان برای اجرای برنامه‌ها کمک بگیریم، اما این مسئله گاهی برای ما مایه خیر و برکت شد و استراتژی خود را بر این مبنا تعریف کردیم که فاقد فضای فیزیکی هستیم و باید به سمت دیگری برویم به همین خاطر تلاش کرده‌ایم با تولید اثر و توزیع آن دربستر فیزیکال و فضای مجازی چراغ حوزه را به بهترین نحو ممکن روشن نگه داریم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۴ طبق کارنامه ارسالی تعداد آثار تولیدی ما از تعداد انگشتان دست کمتر بود، اما بر اساس استراتژی که در سال ۹۵ تعریف کردیم در سال نخست به افزایش تولید آثار پرداختیم و در سال دوم کیفی‌سازی آثار تولیدی را مدنظر قرار دادیم و پس از آن مسئله محوری را در تولیدات و برنامه‌ها مورد نظر قرار دادیم و وارد مسائل استان کهگیلویه و بویراحمد شدیم تا هر تولید و برنامه‌ای به دنیا حل مسئله‌ای از مسائل استان باشد.

رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد به برخی فعالیت‌های هنرمندان این مرکز در زمینه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: شتاب آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در این استان زیاد است و حوزه هنری وظیفه خود دانست که در این عرصه ورود کند. همچنین در بحث محرومیت استان نیز این مرکز با اجرای برنامه‌ها و تولیداتی در کمک به توسعه استان و محرومیت‌زدایی تلاش کرد.

اسلامی با اشاره به آثار رونمایی شده گفت: این آثار شامل ۳ اثر مکتوب و ۲ اثر نماهنگ از تولیدات حوزه هنری این مرکز در سال ۱۳۹۹ بودند که امروز رونمایی شدند.

وی افزود: کتاب مجموعه شعر آیینی «ای مهربان‌تر از گل» سروده قاسم بدره و مجموعه رباعی‌های سید اکبر سلیمانی تحت عنوان «اندوه من از خودم کهنسال‌تر است» از شاعران جوان استان و همچنین کتاب گزیده داستان‌های کوتاه نویسندگان استان با عنوان «آستین بالا بزن» که به کوشش واحد آفرینش‌های حوزه هنری استان گردآوری شده آثار مکتوبی هستند که در این مراسم رونمایی شدند.

اسلامی اضافه کرد: از دیگر آثار رونمایی شده در این مراسم یکی نماهنگ «درد زمستانی» به کارگردانی سید جواد هادی اصل و دیگری سرود «علمدار» ساخته سید رضا سلیمانی با موضوع شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند