در مراسم رونمایی از کتاب «خانه عمو حسین» مطرح شد؛
مرادی بیناباج: «خانه عمو حسین» یک اثر سینمایی است/ بنای تاریخی و هویتی ایران اسلامی خانه‌های شهداست

08:030

در سالگرد حماسه پاتک زید، محفل شب خاطره دفاع مقدس و رونمایی از کتاب «خانه عمو حسین» در شهرستان اردکان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، همزمان با آغاز امامت حضرت ولی‌عصر (عج) و در آستانه سالروز حماسه پیروزمندانه پاتک زید و سالگرد شهادت سردار ذبیح‌الله عاصی‌زاده اولین فرمانده و نخستین فرمانده شهید تیپ مستقل ۱۸ الغدیر یزد، محفل شب خاطره دفاع مقدس همراه با رونمایی کتاب «خانه عمو حسین»، روایت مجاهدت، مقاومت و ابتکارات رزمندگان یزدی در دفاع مقدس، در «خانه شهید اردکان» برگزار شد.

در این مراسم معاون راهبری استان‎های حوزه هنری، امام جمعه اردکان، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه سرخرود، فرماندار اردکان، رئیس حوزه هنری یزد، جمعی از مسئولان استان و شهرستان، خانواده‌ معظم شهدا، ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس حضور داشتند.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان به ویژه شهدای تیپ پیروز الغدیر و پاتک زید گفت: موضوع روایتگری و نوشتن خاطرات و وقایع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از اصول مهمی است که برای حفظ و احیای هویت ملی، دینی و انقلابی خود به آن نیاز داریم.

میثم مرادی بیناباج با بیان اینکه هویت هر ایرانی و انسان انقلاب اسلامی با شهادت گره ناگسستنی خورده است، افزود: هر جای این سرزمین که قدم می‌گذاریم کوچه‌ها و خیابان‌ها به نام شهدا مزین شده است، ولی کمتر پیش می‌آید که به همت مردم، جوانان و علاقه‌مندان به مکتب ایثار و شهادت، فضایی مانند خانه شهید اردکان احداث کنند که دائم‌الذکر شهدا باشد.

وی با تأکید بر اینکه خانه‌های شهید باید در همه محله‌ها و شهرهای ایران اسلامی تشکیل شود، ادامه داد: بسیار خوب است که آن بنا یا خانه، منتسب به یک شهید یا خانواده شهید باشد.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با بیان اینکه پدران و مادران شهدا کم‌کم از میان ما می‌روند و به فرزندان شهیدشان می‌پیوندند، خاطرنشان کرد: می‌طلبد نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کنند که یکی از دستگاه‌ها را موظف به ارائه خدمات جهت بازسازی و بهسازی خانه پدران و مادران شهدایی نمایند که قصد دارند خانه‌شان همچون گذشته محل ذکر و یاد شهید باشد و به محیط فرهنگی مانند «خانه شهید» تبدیل شود تا برای نسل‌های آینده باقی بماند.

مرادی بیناباج بر حفظ خانه‌ پدر و مادر شهدا که چنین فرزندانی در آنجا پرورش یافته‌اند، تأکید کرد و افزود: الگوهایی مانند خانه شهید اردکان باید در کشور معرفی شوند.

وی با بیان اینکه بنای تاریخی و هویتی ایران اسلامی خانه‌های شهداست، افزود: خانه‌های شهدا می‌تواند به پایگاه‌ معنوی و معرفتی برای نسل‌های آینده تبدیل شود و اگر امروز از این موضوع غفلت کنیم، فردا حسرت می‌خوریم.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری ضمن تشکر از نویسنده کتاب «خانه عمو حسین»، روانی، خوش‌خوانی، جذابیت و تکنیکی بودن را از محاسن این اثر برشمرد و گفت: «خانه عمو حسین» یک اثر سینمایی است؛ چرا که از ابتدا تا انتها مخاطب را به مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌برد و آن فضا را به خوبی در ذهن او تصویر می‌کند از این رو این کتاب که روایتی مستند و واقعی است می‌تواند دستمایه تولید یک فیلم سینمایی یا سریال قرار گیرد.

مرادی بیناباج به توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر افزایش ۱۰۰ برابری خاطرات و آثار مرتبط با دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: برای تحقق این امر باید از ظرفیت‌های مردمی در سراسر کشور استفاده کنیم.

وی با اشاره به گذشت ۳۳ سال از جنگ تحمیلی بر ثبت و مستندسازی هرچه سریع‌تر وقایع و خاطرات آن دوران تأکید کرد و ادامه داد: اگر خودمان تاریخ سرگذشت این ملت را ثبت نکنیم، دیگران آن طور که می‌خواهند آن را روایت می‌کنند.

مرادی افزود: باید تا حد امکان از ظرفیت‌های مردمی در مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها، انجمن‌ها، هیئات مذهبی، تشکل‌ها و محیط‌های فرهنگی برای شناسایی و ثبت و ضبط خاطرات مرتبط با دفاع مقدس و انقلاب اسلامی استفاده شود و حوزه هنری نیز در زمینه آموزش ثبت و تدوین تاریخ شفاهی از طریق فضای مجازی به علاقه‌مندان کمک خواهد کرد.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری از راه‌اندازی باشگاه فعالان تاریخ شفاهی در حوزه هنری خبر داد و افزود: در این باشگاه نرم‌افزارها و محتوای آموزشی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا علاقه‌مندان با یادگیری فنون ساده بتوانند خاطرات را جمع‌آوری و ثبت کنند.

وی با بیان اینکه باید آثاری مانند «خانه عمو حسین» را به دیگر محتواهای هنری و رسانه‌ای تبدیل کنیم تا مخاطب آن‌ها را دنبال کند، گفت: در استان یزد ظرفیت‌ها و سوژه‌های بسیار خوبی در زمینه دفاع مقدس وجود دارد که باید این روایت‌ها ثبت و ماندگار شود.

امام جمعه اردکان هم ضمن قدردانی از کسانی که برای به ثمر رسیدن این اثر فاخر تلاش کردند، اظهار داشت: در یک ماه اخیر سه جلد کتاب از خاطرات شهدا و ایثارگران این شهرستان منتشر شده که امیدواریم این حرکت تداوم داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌ سید اسماعیل شاکر بر لزوم انتقال پیام شهدا و ایثارگران به نسل آینده تأکید کرد و افزود: امروز هیچ زبانی بُرنده‌تر و گیراتر از زبان هنر نیست و وقتی اندیشه‌ای با هنر عجین شد، ماندگار می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر همه پیام‌های دینی و معنوی در قالب هنر گنجانده شود، ماندگار خواهد شد و در دل‌ها هم نفوذ می‌کند.

امام جمعه اردکان با اشاره به راه‌اندازی مجتمع فرهنگی خانه شهید این شهرستان که پایگاهی است برای ترویج معارف دینی، مذهبی، انقلابی و ایثار و شهادت، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد تشکیل خانه‌های شهدا در محله‌های مختلف این شهرستان باشیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه وقایع‌نگاری دفاع مقدس، به اقدامات خوبی که در این شهرستان در این حوزه انجام شده اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا پیام و آرمان‌های شهدا و انقلاب اسلامی را هنرمندانه به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

محمدرضا دشتی اردکانی تولید کتاب «خانه عمو حسین» را حرکتی ارزشمند در راستای ثبت خاطرات و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و شوخ‌طبعی، مهربانی و اخلاص را از جمله ویژگی‌های زنده‌یاد حسین میرجهانی (عمو حسین) برشمرد.

وی اظهار داشت: امیدواریم این اثر، آغازی برای تدوین و ارائه کارهای قوی‌تر در معرفی اقدامات مبتکرانه، خلاقانه و خالصانه‌ رزمندگان دفاع مقدس باشد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اردکان هم با بیان اینکه شهرستان اردکان ۴۲۰ شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده است، گفت: اردکان شهر شهید و شهادت است و روزی نیست که در این شهر برنامه و مراسمی به یاد شهدا برگزار نشود.

سرهنگ پاسدار سید اسدالله امامی افزود: نوشتن خاطرات رزمندگانی همچون حسین میرجهانی و سایر ایثارگران دوران دفاع مقدس امنیت‌ساز است. ما به این تفکر نیاز داریم و یکی از راه‌های ترویج این فرهنگ نورانی چاپ و انتشار کتاب است.

در ابتدای مراسم رئیس حوزه هنری استان، ثبت و ضبط خاطرات و خدمت به شهدا، ایثارگران، رزمندگان دفاع مقدس، اصحاب انقلاب و رزمندگان عرصه جهاد و مقاومت را از رسالت‌های حوزه هنری عنوان کرد و گفت: با عنایت خدا و انفاس قدسی شهدا تاکنون کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته که امیدواریم تداوم داشته باشد.

محمدصادق کوچک‌زاده مدیریت بحران با دست خالی و کمترین امکانات را رهاورد کتاب «خانه عمو حسین» دانست و افزود: در دوران دفاع مقدس رزمندگان و مقنی‌های یزدی همچون عمو حسین، با ابتکارات و هنرمندی خاص با حفر تونل، زمینه پیروزی بر دشمن بعثی را فراهم می‌کردند.

نویسنده کتاب «خانه عمو حسین» هم با بیان اینکه کتاب در سه فصل به هم پیوسته به صورت روان، ساده و جذاب تنظیم و روایت شده است، بیان کرد: امیدوارم این اثر توانسته باشد گوشه‌ای از ایثار، مجاهدت، جانفشانی و مقاومت رزمندگان یزدی در دفاع مقدس را بازگو و ثبت کند.

مصطفی زمانی‌فر افزود: در روز ۲۵ مهرماه ۱۳۶۳ ارتش مجهز رژیم بعث عراق تهاجم گسترده‌‌ای را در منطقه کوشک و خط پدافندی زید آغاز کرد که با دفاع جانانه و اقدام به موقع رزمندگان غیور تیپ پیروز ۱۸ الغدیر مجبور به عقب‌نشینی شد و این مقاومت و حماسه ماندگار برگ زرینی در تاریخ افتخارات رزمندگان یزدی است.

ابزار مقنی‌گری عمو حسین همچون کلنگ، لباس مقنی‌گری، دلو و فانوس جلوه زیبایی به این شب خاطره داده بود.

در این مراسم از فاطمه خلیلی صدرآباد همسر مرحوم حسین میرجهانی و همچنین از نویسنده کتاب و مسئول خانه شهید اردکان با اهدای لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.

پخش کلیپ، بیان خاطرات توسط فرماندهان و رزمندگان پاتک زید، خوانش بخش‌هایی از کتاب توسط نویسنده، اجرای سرود وحدت توسط نوجوانان افغانستانی مقیم یزد کاری از گروه سرود انوار النبی (ص) و اهدای کتاب از جمله‌ برنامه‌های این محفل بود.

کتاب «خانه عمو حسین» نوشته مصطفی زمانی‌فر نویسنده و پژوهشگر یزدی در ۲۵۰ صفحه به همت حوزه هنری استان یزد توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

حسین میرجهانی معروف به «عمو حسین» اهل اردکان یزد، رزمنده مخلص و مقنی خبره جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بود که با استفاده از هنر حفر تونل زمینه دسترسی رزمندگان به پشت خطوط دفاعی دشمن را فراهم می‌کرد. وی سال ۱۳۹۷ در سن ۸۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند