مرادی‌بیناباج: مراکز حوزه هنری باید موقعیت جغرافیایی و فرهنگی خود را بشناسند

03:130

معاون راهبری استان های حوزه هنری گفت: مراکز استانی باید درک درست و منطقی از موقعیت جغرافیایی و فرهنگی و همچنین رابطه خود با آرمان‌های انقلاب اسلامی داشته باشند و در گام دوم انقلاب نقش خود را به عنوان متولی هنر انقلاب اسلامی به نحو مطلوب ایفاء کنند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با حضور در جمع همکاران حوزه هنری گلستان گفت: حوزه هنری گلستان در بین مراکز استانی خوش نام است و این خوش نامی به واسطه تلاش و کوشش همکاران گلستانی است و برای حفظ این جایگاه نیازمند عزم، اراده و برنامه تحولی همگانی هستیم.

میثم مرادی‌بیناباج اضافه کرد: استان گلستان منطقه‌ای تاریخی و تمدنی است و سابقه تاریخی چند هزار ساله دارد و شخصیت‌ها و بزرگان مکتب اسلامی مانند میرفندرسکی، میرداماد، فخرالدین اسعد گرگانی و… در آن رشد و پرورش یافته‌اند که می‌بایست از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

وی در ادامه به گام دوم انقلاب و دوره تحولی حوزه هنری اشاره کرد و افزود: حوزه هنری طی چهار دهه فعالیت خود به مرکز رشد هنر انقلاب اسلامی تبدیل شده است که با برگزاری دوره‌های تئوریک به دست نیامده بلکه با مواجهه با مسئله و نیازمندیهای روزآمد انقلاب به دست آمده است و اعتقاد داریم در استان گلستان و دیگر استانها نیز، این نیازمندی‌ها با شناخت دقیق مسائل روز منطقه به دست می‌آید.

وی اضافه کرد: تا ما نتوانیم به درک صحیح و درستی از موقعیت جغرافیایی فرهنگی خودمان در منطقه گلستان و نسبتمان با انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن برسیم، نمی‌توانیم نقش تاریخی‌مان را در گام دوم انقلاب اسلامی ایفا کنیم.

وی در ادامه به برگزاری مراسم «تکیه هنرمندان» توسط حوزه هنری استان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های مناسب حوزه هنری گلستان برپایی تکیه هنرمندان است که جایگاه مناسبی در بین هنرمندان استان و کشور دارد و این کار ارزنده می‌تواند به یک سنت جریان‌ساز در کشور تبدیل شود.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در نشستی با فعالان جبهه فرهنگی استان گلستان نیز حاضر شد و اظهار داشت: حوزه هنری محفلی است برای گردهمایی استعدادها و هنرمندان جریان‌ساز هنر انقلاب که در بخش ترویج هنر انقلاب اسلامی ذیل یک هدف مشترک و یک گفتمان مشترک فعالیت می‌کنند و در فعالیت‌های حوزه استان‌ها نیز این‌گونه است.

وی با اشاره به جایگاه فرهنگی و هنری استان‌ها اظهار داشت: اصل را بر این قرار دادیم که در سبد امور فرهنگی خانواده‌ها، آثار و محصولات هنر انقلاب اسلامی مبتنی بر مزیت‌ها و تولیدات بومی استان قرار بگیرد و برای رسیدن به این هدف مهم، حضور استعدادهای جوان و نوجوان و سرمایه‌گذاری بر روی آنها ضروری است.

مرادی‌بیناباج اضافه کرد: اگر در مراکز استانی ایده‌پردازی، تولید، توزیع و ترویج به درستی طراحی و اجرا شود، می‌توانیم بگوییم در عملکرد خود در جریان انقلاب اسلامی موفق بوده است. لازمه اینکار این است که نیازسنجی و مسئله‌سنجی مبتنی بر خود منطقه و به صورت بومی باشد. هنر انقلاب اسلامی باید نسبت به پیرامون زیست‌بوم و مسائل منطقه‌ای خود توجه جدی داشته باشد؛ چرا که بی‌تفاوتی او را در طول زمان از کارکرد اصلی خود دور می‌کند.

وی در پایان گفت: هدف از برگزاری جلسات این است که این همگرایی و همفکری با مشارکت و همکاری جدی فعالان جبهه فرهنگی در حوزه هنری استان ایجاد شود و منشاء اثر باشند و به یک معنی مرجعیت هنر انقلاب اسلامی را برعهده بگیرد.

گفتنی است، معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در سفر یک‌روزه خود به گرگان، با حضور در گلزار شهدای گمنام و قرائت فاتحه به مقام شامخ این عزیزان ادای احترام کرد و همچنین با حضور در منزل استاد دردی طریک «نوازنده دوتار ترکمن» از این هنرمند گلستانی به خاطر تولید و اجرای موسیقی حماسی در دوران دفاع مقدس قدردانی کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند