مرادی‌بیناباج: مراکز استانی حوزه هنری پرچمدار هنر بوم‌گرای انقلاب اسلامی باشند

03:0010

میثم مرادی‌بیناباج معاون راهبری امور استان‌های حوزه هنری گفت: راهبرد توسعه گستره کمی، جغرافیایی و موضوعی تاریخ شفاهی یکی از محورهای اصلی طرح تحول مراکز استانی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم مرادی‌بیناباج پنجشنبه ۲۴ تیرماه با حضور در جمع کارکنان حوزه هنری استان زنجان ضمن بیان ظرفیت‌های فرهنگی استان زنجان بیان کرد: حسینیه اعظم زنجان و حضور باشکوه مردم در عزاداری هشتم محرم، بیانگر ارادت ویژه مردم استان به مکتب عاشورا و بزرگداشت عزای حسینی است.

معاون راهبری امور استان‌های حوزه هنری با اشاره به اینکه استبداد رضاخانی با سیاست منع روضه، به دنبال خشکاندن ریشه‌های اعتقادی مردم ایران بود، گفت: انقلاب اسلامی که ریشه در قیام حسینی دارد، زمینه‌ساز بروز و ظهور آیین‌های باشکوه عاشورایی شد.

وی با توجه به اینکه این ایام مصادف با سالگرد قیام خونین گوهرشاد است، تصریح کرد: هر چند که تلاش استبداد پهلوی اول در حذف ریشه‌ها و نمادهای دینی و مذهبی و پهلوی دوم با ترویج اباحه‌گری در فرهنگ ایرانی هیچگاه نتوانست رسم مردم را برای برپاداشتن عزای حسینی از بین ببرد، اما این انقلاب اسلامی بود که زمینه‌ساز شکل‌گیری آیین‌های باشکوه عزاداری مثل یوم‌العباس در زنجان شد.

مرادی‌بیناباج افزود: ما اگر معتقدیم انقلاب اسلامی بر مبنای آرمان و ایده اصلی امام خمینی (ره) شکل گرفته، باید اصول و نگاه امام را به این انقلاب در مرکز ثقل جریان هنر انقلابی قرار دهیم.

وی ضمن بازخوانی پیام امام خمینی (ره) به هنرمندان تصریح کرد: روح نهفته در این پیام مبارزه با اسلام آمریکایی و صیقل دادن چهره اسلام ناب محمدی (ص) است که باید در همه فعالیت‌ها و تولیدات هنری ما جاری باشد.

مرادی‌بیناباج در ادامه با اشاره به سند تحول مراکز استانی حوزه هنری و لزوم توجه به زیست‌بوم فرهنگی و هنری استان افزود: ارتباط بین ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی استان و راهبردهای سند تحولی برای شناسایی محدوده مزیت‌های این استان از ضرورت‌های تحول مراکز استانی حوزه هنری است.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با اشاره به رویکرد تمرکززدایی از تهران و توجه به زیست‌بوم استان‌ها در دوره مدیریت جدید حوزه هنری عنوان کرد: هر مرکز استانی حوزه هنری باید پرچمدار هنر بوم‌گرای انقلاب در استان خویش باشد.

وی با تعریف هنر بوم‌گرا که متوجه فرصت‌ها، مزیت‌ها و چالش‌های زیست‌بوم فرهنگی تاریخی و اکنون هر استان است، خاطرنشان کرد: راهبرد توسعه گستره کمی، جغرافیایی و موضوعی تاریخ شفاهی یکی از محورهای اصلی طرح تحول مراکز استانی است، لذا اگر امروز تاریخ شفاهی شکل‌گیری آیین‌هایی مثل اجتماع عظیم مردم زنجان در روز هشتم محرم ثبت نشود، نسبت به آن اجحاف شده و وظیفه مراکز استانی حوزه هنری در این خصوص، پرداختن به تاریخ شفاهی معاصر و سیر حرکت ملت ایران در موقف‌ها و حوادث تاریخی، فرهنگی و سیاسی کشور در تاریخ معاصر انقلاب اسلامی است.

مرادی‌بیناباج با اشاره به اینکه نقطه پایان کار ما تولید اثر نیست، بلکه ترویج آثار و محصولات هنر انقلاب هدف اصلی ما است، تأکید کرد: در رویکرد ترویجی باید یک سنت یا سوژه که در قالب تولید یا رویدادی تبدیل به محصول و محتوا شده است به مخاطب رسانده شود.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری، با یادکرد از شهید مجید شهریاری، دانشمند هسته‌ای زاده استان زنجان گفت: امر ترویجی این است که تلاش کنیم کتاب «شهریار سرزمین من» که تولید حوزه هنری استان است، به عنوان منبع مطالعه غیر درسی دانشجویان رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیک در استان زنجان قرار گیرد که نتیجه آن تقویت گفتمان انقلابی است و موجب معرفی الگوی حرکت و اسوه و نمادی مثل شهید شهریاری به جوانان می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند