مرادی‌بیناباج: ظرفیت زیست‌بوم هنری استان‌ها برای مسئله‌شناسی انقلاب اسلامی به خدمت گرفته شود

04:00

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: حوزه هنری نهادی است که رویکرد انقلابی در آن همچنان زنده است و می‌تواند با بازنگری و نیازسنجی فرهنگی هنری به تحقق اهداف انقلاب کمک کند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم مرادی‌بیناباج در نشست صمیمی با کارکنان و کارشناسان حوزه هنری گیلان که هفته گذشته برگزار شد، به نقش و رسالت‌های حوزه هنری در تبیین هنر دینی و انقلابی و حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی اشاره و به کنشگری مراکز استانی حوزه هنری نسبت به مسائل زیست‌بوم هر استان تأکید کرد.

وی درباره نقش انقلابی حوزه هنری گفت: مراکز استانی باید با توجه به ظرفیت‌های موجود و شناسایی استعدادها به مراکز رشد هنر انقلاب تبدیل شوند.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در ابتدای این دیدار به پیام تاریخی امام (ره) خطاب به هنرمندان اشاره کرد و گفت: باید به منشور هنر- پیام جاودانه حضرت امام خمینی در تجلیل از مقام هنرمندان توجه شود و اصول و مبانی معرفتی که ایشان در این پیام به آن اشاره داشته‌اند، سرلوحه کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به بخشی از این پیام گفت: امام فرمودند: «خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه‌های عشق و شهادت و شرف و عزت سرمایه زوال‌ناپذیر آن گونه هنری است که باید، به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی، همیشه مشام جان زیباپسند طالبان جمال حق را معطر کند. تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل‌دهنده اسلام ناب محمدی(ص)، اسلام ائمه هدی(ع)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه‌خوردگان تاریخ تلخ و شرم‌آور محرومیت‌ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‌داری مدرن و کمونیسم خون‌آشام و نابود‌کننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی‌درد، و در یک کلام اسلام آمریکایی باشد.»

مرادی‌بیناباج تصریح کرد: باید برای احیای هویت حوزه هنری و مأموریت‌های ذاتی این نهاد انقلابی نگاهی نقادانه داشته باشیم. بازنگری عملکرد گذشته حوزه هنری به ما می‌گوید باید برخی مأموریت‌ها در مراکز استانی تغییر کند.

وی ادامه داد: سند تحول معاونت راهبری استان‌ها تنظیم شده و در ذیل سند تحول، فرآیندهایی هست که به‌زودی به مراکز استانی ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای ادامه فعالیت‌های مراکز استانی حوزه هنری اظهار کرد: تلاش شده که برای تحول مراکز استانی چشم‌اندازی در چند محور ارائه شود و این مراکز پایگاه رشد هنر انقلاب اسلامی باشند.

مرادی افزود: یکی از این محورها توجه به اهمیت زیست‌بوم در هنر انقلاب است و استان‌ها باید بر اساس ظرفیت استانی خود کار کنند، البته فعالیت بر اساس ظرفیت‌های استانی نباید موجب بر زمین ماندن مأموریت‌های اصلی باشد.

وی در این نشست با اشاره به آثار متعدد منتشر شده حوزه هنری گیلان در مورد نهضت جنگل گفت: بنده بسیار مشعوف شدم وقتی دیدم حوزه هنری گیلان تنها با موضوع نهضت جنگل آثار متنوعی منتشر کرده است.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم این آثار را با فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی پیوند بزنیم و گفتمان امروز انقلاب اسلامی را در آثارمان به منصه ظهور بگذاریم. در اصل باید ببینیم میرزاکوچک جنگلی، امروز چه مسئله‌ای از انقلاب اسلامی ما را حل می‌کند و این یعنی مسئله‌شناسی امروز انقلاب اسلامی در کنار مسئله نهضت جنگل است.

مرادی با اشاره به اینکه حوزه هنری وارد دهه پنجم فعالیت خود در زمینه هنر انقلاب شده است، گفت: خوشبختانه حوزه نهادی است که رویکرد انقلابی در آن همچنان زنده است و می‌تواند با بازنگری و نیازسنجی فرهنگی هنری به تحقق اهداف انقلاب کمک کند.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری ادامه داد: حوزه هنری در ابتدای امر حوزه هنر و اندیشه اسلامی بود، به این معنا که اگر هنر ما خالی از اندیشه و دیدگاه و آرمان باشد بی‌فایده است، لذا این اندیشه‌ها باید تقویت شود که پیش از طراحی فکری هیچ اقدامی نکنیم.

مرادی‌بیناباج اضافه کرد: حوزه‌های هنری استان‌ها باید رصد کنند که مسئله روز استانشان چیست؟ مردم چه مشکلاتی دارند و برای رفع مشکلات چه ظرفیت‌هایی وجود دارد؟ تا اقداماتشان به حل مشکلات بیانجامد.

وی ادامه داد: باید به مستضعفین و مردم محروم توجه کنیم. وقتی به‌عنوان نهاد فرهنگی هنری، به این موضوعات توجه کنیم و جریان‌سازی کنیم به‌عنوان مرجع رصدکننده مشکلات استان معرفی می‌شویم.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: همکاران ما پذیرفتند که در یک نهاد مقدس کار می‌کنند، پس نباید با معیارهای مرسوم سایر دستگاه‌های دولتی خودمان را قیاس کنیم که اگر این بینش را دنبال کنیم در جا می‌زنیم و از مأموریت اصلی خود و سند گام دوم انقلاب، دور می‌شویم.

در این مراسم مدیران و کارشناسان حوزه هنری گیلان نیز دیدگاه‌ها و مشکلات فرهنگی و اداری خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند