مرادی‌بیناباج: تبیبن هنر انقلابی مهم‌ترین رویکرد حوزه هنری است/ فرهنگ دفاع مقدس را به هنر گره بزنیم

07:350

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری گفت: تببین هنر انقلابی، ارزشی و حزب‌اللهی، مهم‌ترین رویکرد و رسالت حوزه هنری است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم مرادی‌بیناباج در جمع کارکنان حوزه هنری لرستان، به نقش و رسالت‌های خطیر حوزه هنری در تبیین هنر دینی و انقلابی و حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و این مهم را از اولویت‌ها و اهداف حوزه هنری برشمرد.

وی در این نشست به تدوین نقشه تحول در حوزه هنری در قالب هشت راهبرد اشاره کرد و گفت: در این سند سیاست‌ها و راهبردها بر اساس کنشگری انقلابی و مبتنی بر اولویت‌های هنر زیست‌بوم تدوین و مورد توجه قرار گرفته است.

مرادی‌بیناباج با بیان اینکه باید در راستای تحقق این سند ظرفیت‌سازی شود، اظهار داشت: توجه به مسائل و ظرفیت‌های زیست‌بوم انقلاب اسلامی مسئله جدی و مهم سند تحول حوزه است.

وی تصریح کرد: سند تحولی بر مبنای ظرفیت‌ها و فرصت‌های فرهنگی و هنری و معرفی چهره‌های هنر متعهد هر منطقه تدوین شده و دستورالمعل‌ها و آیین‌نامه‌های آن‌ متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی افزود: در راستای این برنامه‌ریزی، حوزه هنری مرکز رشد انقلاب خواهد شد؛ لذا امروز بیش از گذشته مسئله مراکز استانی و تحول در مراکز استانی معنا و اهمیت پیدا کرده است.

مرادی‌بیناباج همچنین به توجه و همکاری رزمندگان دوران دفاع مقدس و اهمیت این مهم نیز اشاره کرد.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی‌های منحصر به فرد تاریخی و فرهنگی هنری لرستان اشاره کرد و افزود: استان لرستان از ویژگی‌های ممتازی برخوردار است که درک و واکاوی و شناخت این ویژگی‌ها و مزیت‌ها ضرورت دارد.

وی به پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی استان و وجود بزرگانی چون آیت‌الله بروجردی از مراجع بزرگ، آیت‌الله کمالوند؛ محمد بروجردی (مسیح کردستان) و روحیه دلاوری و مجاهدت‌های رزمندگان استان اشاره کرد و افزود: ضروری است که در استان تمام این ویژگی‌های ممتاز و راهبردی مشخص و دنبال شود.

مرادی‌بیناباج به نقش‌آفرینی مردم استان در دوران دفاع مقدس و دومین استان خسارت دیده از جنگ اشاره کرد و افزود: تمام این ظرفیت‌ها و همچنین روایت انقلاب اسلامی از سال‌های اولیه انقلاب حتی قبل از سال ۵۷ همه می‌توانند محور تولید محتواهایی غنی در عرصه فرهنگ و هنر متعهد باشد.

وی تصریح کرد: ضروری است با برنامه‌ریزی‌های مناسب بستری فراهم شود تا روایت انقلاب اسلامی و برنامه‌هایی از این دست نه فقط در مراکز استان‌ها، بلکه در بخش‌ها و روستاها و حتی دورترین مناطق هم اجرا شود.

در ادامه این نشست فرشاد سیفی معاون فرهنگی حوزه هنری لرستان گزارشی از عملکرد واحدهای حوزه هنری لرستان در سال‌های ۹۸ و ۹۹ ارائه کرد.

در ادامه جلسه نیز مسئولان واحدها در مورد فعالیت‌های واحد مربوطه و برنامه‌ها مطالبی بیان کردند.

گفتنی است این نشست روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در تالار ماه حوزه هنری لرستان در خرم آباد برگزار شد.

روحیه ایثار و فداکاری همسران شهدا ستودنی است

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در سفر خود به لرستان در دیدار با خانواده شهید نورخدا موسوی و تقدیر از زحمات همسر شهید گفت: چه منطقی جز ایثار و مقاومت می‌تواند آن هم برای مدت ۱۰ سال پرستاری، کمک و همیاری از یک جانباز شهید را با شرایط خاص بر عهده بگیرد.

وی با اشاره به اینکه نگهداری شهید زنده لرستان و در کنار آن تربیت فرزندان، صبری مضاعف می‌خواهد که همسر شهید نورخدا موسوی به شایستگی آن را انجام داده است، اظهار داشت: بی‌شک تلاش این بانوی فداکار در حفظ، پرستاری، کمک و همیاری یک جانباز شهیدی که در کما بوده، مسئولیتی خطیر و مجاهدتی وصف‌ناشدنی و برگرفته از ایمان و باور و اعتقادی راسخ است و چنین الگویی را در هیچ یک از جوامع غربی نمی‌توان دید.

وی با بیان اینکه مادران و همسران شهدا پرچم‌دار ایثارگری برای حفظ و حراست از انقلاب اسلامی هستند، تصریح کرد: بخش مهمی از ایثار رزمندگان توسط مادران و همسران شهدا رقم خورده است که نه‌ تنها مانع حرکت فرزندان و همسران خود نشدند، بلکه با رفتن همسران و فرزندانشان، پای این انقلاب اسلامی ایستادند و پرچم‌دار ایثارگری برای حفظ و حراست از انقلاب اسلامی شدند.

مرادی‌بیناباج بر لزوم معرفی فرهنگ صبر، پرستاری، ایثار و مقاومت همسران و خانواده‌های شهدا به جامعه تأکید کرد و افزود: امروزه باید رشادت‌ها و خدمات شهدا و ایثارگران به نحو شایسته معرفی شود، مهم‌ترین رسالت و کاری که حوزه هنری به عنوان متولیان هنر دینی و انقلابی و پیام‌رسان فرهنگ ایثار و شهادت می‌تواند انجام دهد، روایت درست و تحلیل جامع از فرهنگ ایثار و شهادت و ترویج این مؤلفه‌های مهم و معرفی الگوهایی همچون همسر شهید نورخدا موسوی به جامعه است.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با بیان اینکه عظمت کار خانواده شهید زنده لرستان و توصیف و بیان ایثار آنان وصف ناشدنی است، تصریح کرد: بی‌شک تمسک خانم کبری حافظی به ساحت نورانی حضرت زینب (س) و استعانت از آن حضرت موجب شده با وجود زمان طولانی و مشکلات و مسائل مختلف در کنار تربیت فرزندان از شهید زنده لرستان به خوبی مراقبت و نگهداری کنند.

مرادی‌بیناباج با بیان اینکه روحیه صبر، مقاومت و ایثار در زندگی خانواده شهید زنده لرستان همچنان استمرار دارد، یادآور شد: امروزه همسر شهید سید نورخدا موسوی در گستره فعالیت‌های اجتماعی و دستگیری از نیازمندان و رفع مشکلات جوانان و تنگناهای معیشتی افراد نیازمند بسیار کوشا هستند و این نشان از عظمت روحی وی به عنوان یک زن تراز انقلاب اسلامی و الگوی بانوان انقلابی است.

ایشان همسر شهید سید نورخدا موسوی را الگوی زنان و حتی مردان جامعه توصیف کرد و با تأکید بر لزوم معرفی این الگو به جامعه، یادآور شد: در جوامع غربی آسیب‌دیدگان از جنگ‌ها غالباً به مراکز نگهداری سپرده می‌شوند. لذا ضروری است چنین الگوهایی همچون همسر شهید سید نورخدا موسوی و ایثار و مجاهدت این بانوی شاخص به همه جهانیان معرفی شود.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با بیان اینکه تمام لحظات زندگی همسر شهید سید نورخدا موسوی در نگهداری و مراقبت شهید زنده لرستان باید به درستی کشف و استخراج شود، اظهار داشت: اگر همین یک الگو که نمونه‌ای از زن تراز انقلاب، فداکار، امیدآفرین، انگیزه‌بخش، الهام‌بخش و معتقد جامعه است به درستی معرفی شود، بی‌شک ما در حوزه هنری توانسته‌ایم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم.

مرادی‌بیناباج تصریح کرد: زنان در دوران دفاع مقدس نقش‌های بسیار مؤثری داشته و به عنوان الگوهایی شایسته‌ای در جایگاه مادر، خواهر و همسران شهدا نقش‌آفرینی کرده‌اند که یقیناً برای انقلاب اسلامی الگوی ممتازی هستند و این وظیفه بر عهده متولیان فرهنگی هنری است که این نقش و اهمیت حضور بانوان در عرصه ایثارگری دوران دفاع را به شایستگی به همه آحاد جامعه و نسل‌های بعدی معرفی کنند.

وی با بیان اینکه ارزش‌های دفاع مقدس باید در قالب‌های مختلف هنری به نسل‌های امروز و فردا منتقل شود خاطرنشان کرد: باید فرهنگ دفاع مقدس را به هنر گره بزنیم و فرهنگ شهادت را به‌عنوان بالاترین آموزه دینی و قابل فهم برای نسل های جدید عرضه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قرار است از سوی حوزه هنری زندگی سید نورخدا موسوی تألیف و به مخاطبان عرضه شود تأکید کرد: ضروری است در این کتاب، فداکاری و اخلاق و ایثارگری همسر شهید به درستی و با محتوای عالی تألیف، تا به اثری ماندگار تبدیل شود.

مرادی‌بیناباج با بیان اهمیت ترویج درست و انتقال صحیح فرهنگ ایثار و شهادت و تأکید بر خلق اثر بدیع و نو در حوزه پاسداشت ارزش های دفاع مقدس اضافه کرد: لازم است در تألیف این کتاب خاطرات شهید زنجیروار و منظم ثبت و ضبط شود تا به‌درستی پیام عظیم آن به نسل‌های جوان انقلاب و حتی جهانیان انتقال یابد و اگر در موضوع انتقال مفاهیم ارزشمند زندگی شهید که سراسر درس ایثار، گذشت و جوانمردی است توفیقی نداشته باشیم هم در حق ایشان و هم در حق استان جفا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ما مگر چند نمونه از شهید سید نورخدا موسوی و همسرش کبری حافظی در جامعه داریم، تصریح کرد: انجام و تألیف این کتاب نیازمند کار کارشناسی و بهره‌مندی از نظرات افراد مطلع و آگاه در جهت ارتقاء کیفی اثر است.

مرادی‌بیناباج در پایان با قدردانی از تلاش‌های همه کسانی که در معرفی این شهید و همسر بزرگوار ایشان تلاش دارند، بر لزوم تألیف اثری ماندگار، جامع و نفیس برای آیندگان تأکید کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند