با حضور جمعی از شاعران آیینی؛
محفل شعر عاشورایی آستان مهر برگزار شد

04:000

تازه ترین محفل عاشورایی آستان مهر با شعرخوانی شاعران جوان و پیشکسوت آیینی با حضور پرشور عاشقان اهل بیت علیهم السلام و علاقه‌مندان به شعر آیینی در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محفل شعر عاشورایی آستان مهر عصر شنبه ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱ با شعرخوانی علی انسانی و یوسفعلی میرشکاک، سعید حدادیان، احمد بابایی و جمعی از شاعران آئینی و سخنرانی حجت الاسلام محمدرضا زائری و مدیحه‌سرایی مداح اهل‌بیت حنیف طاهری در تماشاخانه مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این محفل شعر عاشورایی علی انسانی، یوسفعلی میرشکاک، سعید حدادیان، احمد بابایی، مهدی جهاندار، سیدمحمدجواد شرافت، محمدرضا طهماسبی، سید حبیب نظاری، علی داودی، محمود حبیبی کسبی، حجت الاسلام اخلاقی، نغمه مستشار نظامی و نفیسه‌سادات موسوی حضور داشتند و اشعار آیینی و عاشورایی خود تقدیم کردند.

عاشقی واقعی برای امام حسین سخت است

حجت الاسلام محمدرضا زائری در این محفل ضمن تسلیت ایام عزاداری شهدای کربلا گفت: تصور نکنیم اگر اهل بیت بیت علیهم السلام به ما اجازه داده‌اند که در این مراسم حضور یابیم دیگر اعمالمان دیده نمی‌شود. مراقب باشیم که حسینی بمانیم و دل هیچ مومنی را نشکنیم.

زائری با بیان یک حدیث از امیرالمومنین علی علیه السلام گفت: منبر رفتن در مورد حق و حقیقت آسان است اما چقدر در عمل به دنبال حق و حقانیت هستیم؟ آنجاست که کار سختی پیش روی ما است. ادعای عشق می‌توان کرد اما ادعای عاشق دارای دو نشانه است اول اینکه فانی در مقابل خواسته او باشد. چقدر عاشقی ما واقعاً مال امام حسین است و چقدر به نفع شخصی ما است؟ اولین نشانه عاشق این است که محو در مشعوق باشد.

وی افزود: چقدر شعرخوانی ما برای کیف و عشق و حال خودمان است و در آن فحش می‌دهیم و رجز میخوانیم برای دل خودمان اما حواسمان نیست آن سوی دنیا چه بلایی بر سر شیعیان می‌آید؟

زائری ادامه داد: ریا از راه رفتن مورچه روی سنگ سیاه در شب تاریک پنهان تر است و اخلاص آخرین مرحله ای است که اولیا خدا بعد از همه مراحل در آن گیر می‌کنند.

وی افزود: نشانه دوم عاشق این است که عاشقان دیگر را دوست داشته باشد. اگر ما ادعای عاشقی امام حسین را داریم اما به عاشقان دیگر بی احترامی می‌کنیم عاشق نیستیم.

شعر خوانی یوسفعلی میرشکاک

شاعران این محفل با اشعار تقدیمی عرض ارادت خود به اهل بیت علیهم السلام نشان دادند. یوسفعلی میرشکاک از جمله شاعرانی بود که شعری را تقدیم کردند که بخشی از آن را باهم می‌خوانیم:

نزدیکتر ازین نتوان گفت دیده ایم
هم دیده هم ز دیده یاران شنیده ایم
در راه کوی عشق تو بی سر دویده ایم
بالله اگر به جز تو سری برگزیده ایم

مباهله را تبیین و معرفی کنیم

حاج علی انسانی از دیگر شاعران پیشکسوت آیینی و عاشورایی بود که در این محفل شعر خوانی کرد. وی پیش از شعر خوانی خود با تقدیر از زحمات دوستانی که در ایام عید غدیر به برپایی محافل شعر و فعالیت‌های فرهنگی پرداختند، گفت: ارزش و اهمیت واقعه مباهله کمتر از غدیر نیست و باید به آن بپردازیم.

وی در ادامه ضمن قدردانی از سازمان‌های مربوطه فرهنگی از جمله حوزه هنری که در سال جاری مباهله را پیگیری کرد و به تبیین و معرفی آن پرداخت، گفت: مباهله همیشه مطرح بوده است اما تلاش‌های دشمنان اسلام برای مسکوت ماندن آن از قبیل به آتش کشاندن آثار مکتوب علما در این مورد و کتابخانه‌های حاوی این اطلاعات مانع از گسترش آن به صورت شایسته تا کنون شده است.

انسانی ادامه داد: خوشبختانه با وجود نظام جمهوری اسلامی و فراهم شدن ظرفیت‌های ایجاد شده آن برای تبیین و معرفی هرچه بیشتر مباهله، رفته رفته به سوی پرداخت هرچه بهتر به آن حرکت می‌کنیم. شاعران و فعالان فرهنگی هم باید در این راه گام‌های مهمی بردارند.

این محفل با شعرخوانی سعید حدادیان و مدیحه سرایی حنیف طاهری به پایان رسید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند