محفل ادبی شعر سردار فاطمی در بیجار برگزار شد

06:490

محفل ادبی شعر «سردار فاطمی» به مناسبت دومین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط حوزه هنری بیجار با همکاری بسیج هنرمندان در پردیس سینما آزادی با حضور فرماندار شهرستان بیجار، رئیس حوزه هنری استان کردستان، فرماندهان نظامی وانتظامی، مدیران دستگاه های اجرایی و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محفل ادبی شعر سردار فاطمی به مناسبت دومین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی ظهر امروز توسط حوزه هنری بیجار با همکاری بسیج هنرمندان در محل سالن شماره یک پردیس سینما آزادی با حضور فرماندار شهرستان بیجار، رئیس حوزه هنری استان کردستان، فرماندهان نظامی وانتظامی، مدیران دستگاه های اجرایی و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان  برگزار شد.

امام جمعه بیجار: مکتب حاج قاسم مکتب انقلاب اسلامی است

امام جمعه بیجار در این مراسم طی سخنانی با گرامیداشت یاد وخاطره شهید سلیمانی با اشاره به جایگاه هنر در انتقال پیام به مخاطب افزود: زحمات و جایگاه شهداء و رساندن پیام آنها به مخاطب در قالب های مختلف میسور است  اما در قالب هنر جلوه دیگری پیدا می کند.

حجت الاسلام مرادی تصریح کرد: هنر با زیبایی خود نمادها را برجسته می کند و به همین منظور باید از ظرفیت هنر و هنرمندان جهت برجسته سازی نماد شهید و شهادت بهره برد.

وی ادامه داد: برای معرفی راه وروش حاج قاسم به عنوان یک مکتب مهم که همان مکتب انقلاب اسلامی است باید سرمایه گذاری در زمینه های مختلف را به انجام رساند که یکی از مهمترین کارها سرمایه گذاری فرهنگی وهنری است.

وی افزود: حاج قاسم متواضعانه برای معرفی دین اسلام و گسترش مفاهیم انقلاب اسلامی تلاش کرد و برابر وعده خداوند پاداش تلاش ها‌ی صادقانه و متواضعانه خود را با شهادت و جایگاه والایی که در جهان اسلام بدست آورد کسب کرد.

امام جمعه بیجار درخصوص نقش حاج قاسم در پیروزی جبهه اسلام بر جبهه کفار تاکید کرد و گفت: دنیا می داند موفقیت های کسب شده در جبهه مقاو.مت بدون حضور و نقش حاج قاسم میسر نبود.

وی با ذکر خاطره ای از یاران حاج قاسم گفت: حاج قاسم اهل خود نمایی نبود و علیرغم نقش و جایگاه والایی که در پیروزی ها داشتند هیچگاه اجازه نداد این پیروزی ها به نام ایشان نوشته شود که نمونه های بسیاری در این خصوص وجود دارد که در جشن های پیروزی شرکت نمی کردند تا حساب این پیروزی به نام  مردمی که همراه او بودند ثبت شود و این پیروزی تحت الشعاع حضور ایشان قرار نگیرد.

فرمانده بسیج سپاه ناحیه بیجار: قدرت انقلاب و جبهه مقاومت مرهون رشادت های حاج قاسم است

در ادامه این محفل ادبی سرهنگ میراقایی فرمانده بسیج سپاه ناحیه بیجار نیز در سخنانی با اشاره به فضائل و رشادت های حاج قاسم سلیمانی گفت: سخن گفتن در این زمینه و بیان ویپزگی های منحصر به فرد این فرمانده بزرگ جهان اسلام بسیار کار سختی است.

وی با طرح این سوال که چرا حجاج قاسم به سردار دلها و مرد میدان نامیده شد ؟ گفت: ایمان و عبودیت حاج قاسم ، دستگیری محرومین، مبارزه با ظلم و ستم ، بصیرت والا و مردمی بودنشان از مهمترین دلایل جایگاه این مرد فرزانه و نستوه است.

وی گفت: حاج قاسم چهره انقلاب اسلامی را جهانی کرد و امروز نیر با شهادتشان همچون زمان حیاتشان ب تداوم این پیروزی ها  را قوام بخشیدند و شاهد شکست هیمنه پوشالی امپریالیسم جهانی  امریکا در منطقه هستیم.

در این مراسم شاعران، ابوالقاسم معمار، علی احسان فریدونی، علیرضا جعفری، محمد رحیمی رضوان، امیررضا فرجوند به قرائت سروده هایی در وصف حاج قاسم سلیمانی و ایام فاطمی پرداختند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان: مکتب حاج قاسم، فرهنگ شهادت است

امین مرادی از مکتب حاج قاسم بعنوان فرهنگی ایثار و شهادت نام بردند و خواستار توجه جدی هنرمندان به ترویج آن شد.

امین مرادی رئیس حوزه هنر ی استان کردستان در  محفل ادبی  شعر «سردار فاطمی» که به مناسبت دومین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی ظهر امروز  توسط حوزه هنری بیجار با همکاری بسیج سپاه و بسیج هنرمندان در محل سالن شماره یک پردیس سینما آزادی با حضور فرماندار شهرستان بیجار، امام جمعه، فرماندهان نظامی وانتظامی، مدیران دستگاه های اجرایی و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان بیجاری  برگزار گردیددر سخنانی با گرامیداشت یاد وخاطره شهید سلیمانی گفت: همگان باید بدانند حاج قاسم سلیمانی یک شخص نیست بلکه  یک مکتب و یک فرهنگ  است و این مکتب مصداق عینی انقلابی بودن ،انقلابی ماندن وانقلابی عمل کردن است.

وی افزود: در مکتب حاج قاسم شهادت به معنای جان باختن  و از دست رفتن نیست،بلکه شهادت به معنای یافتن و بدست آوردن است.

مرادی به اهمیت زبان هنر در تبیین ویژگی های این مکتب پرداخت و گفت: زبان هنریک زبان تأثیرگذار است که هنرمندان با بهره مندی از آن می توانند به خوبی وزیبایی در قالب های مختلف شعر، داستان، تئاتر، سینما، تجسمی و گونه های مختلف دیگر هنری آن را به تصویر بکشند.

وی به تلاش دشمنان در جهت شکست جبهه مقاوت اشاره کرد و گفت: همه علی الخصوص هنرمندان باید اگاه باشند در صورت غفلت از بیان درست  و هنرمندانه شاخص های انقلابی گری و مکتب حاج قاسم و انقلاب اسلامی دشمنان جای جلاد و مظلوم را عوض می کنند.

رئیس حوزه هنری به دیدار سالیانه شاعران با رهبر انقلاب اسلامی در ایام ماه رمضان و شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و گفت: در این جلسات که توسط حوزه هنری برنامه ریزی می گردد هرساله شاعرانی از نقاط مختلف کشور در محضر حضرت اقا به قرائت شعر می پردازند که از استان هم شاعران توانمندی همچون زنده یاد شاهرخ اورامی، امجد یسی، طاهره تختی، اکرم بهرامچی، فتح ا… فاتحی، مهدی صفی یاری، و … هم حضور داشته اند سید مهدی شفیعی در سال ۱۳۹۵  شعری را می خواند که بسیار مورد توجه حاج قاسم قرار می گیرد و در مجلسی آن را می خواند  با این عنوان که:

کوه باشی ، سیل یا باران چه فرقی میکند ؟

سرو باشی ، باد یا طوفان چه فرقی میکند ؟

مرزها سهم زمین اند و تو سهم آسمان

آسمان شام با ایران چه فرقی می کند ؟

قفل باید بشکند باید قفس را بشکنیم

حصر الزهرا و آبادان چه فرقی می کند ؟

مرز ما عشق است هر جا اوست آنجا خاک ماست .

سامرا، غزه ،حلب ،تهران چه فرقی می کند ؟

هر که را صبح شهادت نیست شام مرگ هست

بی شهادت مرگ با خسران چه فرقی می کند ؟

وی در پایان گفت: توجه حاج قاسم به این شعر نشانه تأثیرگذاری زبان هنر و نقش هنرمندان در ترویج مفاهیم متعالی انقلاب اسلامی است بنابراین  خیلی مهم است که با زبان هنر عمق شخصیت حاج قاسم را به نسل آیندگان منتقل کنیم.،چرا که با تو جه به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند هر اندیشه ای در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست .

خضری،

حاج قاسم نماد ماندگار تاریخ  مقاومت و شجاعت این سرزمین است

پیش از این سخنان عبدالرضا خضری رئیس حوزه هنری شهرستان بیجار در سخنان کوتاهی با گرامیداشت یاد وخاطره شهید سرافراز سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و ایام فاطمیه گفت: این برنامه با همکاری حوزه هنری بیجار، بسیج سپاه ناحیه شهرستان بیجار و سازمان بسیج هنرمندان برگزار گردیده است.

وی به جایگاه حاج قاسم در بین هنرمندان اشاره کرد و تأکید کرد: حاج قاسم به عنوان اُسوه ایثار و شهادت و اسطوره مقاومت و دلیری مردمان ایران زمین با ویژگی های منحصر به فردی که مورد توجه تمامی جهان قرار گرفته است به عنوان یک نماد ماندگار در تاریخ این سرزمین به ثبت رسیده است .

خضری بر حمایت حوزه هنری شهرستان بیجار از تولیدات هنری با موضوع حاج قاسم تأکید کرد و گفت:از تمامی طرح ها و ایده های هنری در قالب های مختلف با موضوع حاج قاسم و فرهنگ ایثار وشهادت به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد.

در پایان این مراسم از شاعران، ابوالقاسم معمار، علی احسان فریدونی، علیرضا جعفری، محمد رحیمی رضوان، امیررضا فرجوند که به قرائت شعر پرداخته بودند قدردانی بعمل آمد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند