فرمانده گردان امام محمدباقر (ع) در عملیات محرم:
محرم ۶۱ تاریخی بود/ عملیاتی برای وحشت عراق

06:000

در شب خاطره «حماسه و ایثار» اصفهان، رزمندگان دوران دفاع مقدس به روایت آنچه در عملیات محرم به افراد گذشته بود، پرداختند.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، شب خاطره حماسه و ایثار اصفهان به مناسبت ۲۵ آبان‌ماه روز حماسه و ایثار اصفهان با حضور فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در سالن سعدی حوزه هنری برگزار شد.

مرتضی شریعتی از فرمانده گردان امام محمدباقر (ع) در عملیات محرم در این مراسم اظهار کرد: بعد از اجرای عملیات رمضان باید یک عملیات موفق می‌داشتیم و بهترین فرصت، عملیات محرم بود؛ زیرا از مناطقی می‌خواستیم نفوذ کنیم که ۴۵ درصد آن در دست دشمن بود.

وی در خصوص سبقه تاریخی محل عملیات محرم تصریح کرد: عید سال ۶۱ ما در همان منطقه جنگیده بودیم و عراقی‌ها بعد از آن هشت ماه استحکامات ایجاد کردند و کمین‌ها را به سمت دیگر رودخانه بردند تا از لحاظ دفاعی تکمیل شوند.

رزمنده حاضر در عملیات محرم افزود: از دانشجو و روحانی و همه اقشار در گردان بودند و حدودا یک گردان ۴۵۰ نفره بودیم، همچنین که ماه محرم سال ۶۱ ویژه شد، زیرا سال هجری عاشورا نیز سال ۶۱ قمری بود.

وی ابراز داشت: در عملیات محرم ۵۵۰ کیلومتر خاک شامل ۲۵۰ کیلومتر از مرز خودمان و ۳۰۰ کیلومتر از مرز عراق تصرف شد و در کل عملیات بزرگ و مهمی بود و توانستیم در آن به چاه نفت دشمن نیز برسیم.

شریعتی اضافه کرد: بیش از صد نفر توانستند بعد از غرق شدن رزمنده‌ها به سمت دیگر آب برسند که بدون توجه به سرد بودن هوا و خیسی بدن خط دشمن را شکستند.

وی با ارائه روایتی از دو برادر حاضر در جنگ گفت: دو برادر کوچک و بزرگ بودند که برادر بزرگ اصرار داشت برادر کوچکش بماند و ما به هر ترفند او را جزء بچه های پشتیبانی کردیم، اما نهایتاً دشمن پشتیبانی ما را زد و برادر بزرگتر بود که به جنگ ادامه داد و نهایتاً سالم برگشت.

در ادامه این برنامه گروه سرود «یاران ولایت» قطعه ۳۷۰ شهید را به بهانه روز ۲۵ آبان و تشییع پیکر ۳۷۰ شهید در اصفهان اجرا کردند.

هر کس آمد عاشق سنگر شد

همچنین منصور سلیمانی از مسئولین بهداری لشکر امام حسین (ع) در عملیات محرم در این نشست گفت: افراد وقتی در اتمسفر جنگ قرار می‌گرفتند عاشق آن جو می‌شدند، زیرا فضای عجیبی بین بچه‌ها بود.

وی افزود: به خاطر دارم سه پزشک به منطقه پشتیبانی ما اعزام شدند که دو نفر از آنها ارمنی بودند، هر سه اصرار داشتند که اینجا یک بهداری کوچک است و باید هرچه زودتر به بیمارستان برگردند.

این فرمانده ادامه داد: بعد از چند روز وقتی دستم به علت اصابت تیر آسیب دیده بود بین همان جراحان دعوا بود، زیرا آنها عاشق اتمسفر بین ما شده بودند و اصرار داشتند در منطقه بمانند.

وی در خصوص شیرین‌ترین لحظات روزهای دفاع مقدس تصریح کرد: شیرین‌ترین لحظات آنجا بود که شهید ردانی‌پور می‌دوید و مهدی مهدی می‌گفت و همه ما دنبال تو بودیم و واقعاً به خدا نزدیک بودیم.

بچه‌ها خط‌شکن بودند

در ادامه علی حاج نظری از فرماندهان دفاع مقدس و از مدافعان حرم گفت: عملیات محرم آغاز خیلی سختی داشت و بچه‌ها از جان مایه گذاشته وارد عملیات شدند و خط‌شکن شدند.

وی در روایتی از خیال پوچ عراقی‌ها نسبت به گرفتن کامل منطقه تصریح کرد: وقتی به سنگرها رسیدیم دیدیم آنها در سنگرها مرغ آوردند زیرا فکر نمی‌کردند ایرانیان این گونه حمله کنند.

این فرمانده دفاع مقدس ادامه داد: بعد از عملیات محرم عراقی‌ها به طوری عقب‌نشینی کردند که فکر کردیم کمین کردند، اما سنگرها کامل خالی بود و آنها واقعا ترسیده بودند.

وی تأکید کرد: ما تا زنده هستیم باید از دلایل شهید شدن دوستانمان بگوییم، کدام عملیات ما راحت بود که می‌گویند چرا ۳۷۰ نفر از شهدا در آب غرق شدند، طبیعی بود در عملیات‌ها به دلیل مشکلات تعدادی شهید شوند.

حاج نظری خاطر نشان کرد: انبوه نیروهای اصفهان در عملیات محرم حاضر بودند و دلیل تعداد بالای شهدا در این عملیات از اصفهان همین بود، در ضمن اینکه جز زدن به آب هیچ راه دیگری وجود نداشت.

مردم اصفهان در ۲۵ آبان ایثار کردند

در ادامه از مهدی جانی‌پور عکاس دوره دفاع مقدس تجلیل شد. وی در این مراسم اظهار داشت: به خاطر دارم در جنگ جلال افشار معلم اخلاق رزمنده‌ها بود. او پدر معنوی بچه‌های جنگ بود و رزمنده‌ها اول کلاس اخلاق جلال افشار را می‌رفتند.

وی در روایتی از روز بعد عملیات محرم گفت: به من بعد عملیات گفتند خیلی شهید داریم، فکر کردم که نهایتاً ۵۰ تا ۱۰۰ نفر است، اما سه روز غسل این تعداد شهید طول کشید و واقعاً روزهای تلخی بود.

عکاس دفاع مقدس در خصوص تشییع پیکر شهدا در روز ۲۵ آبان اظهار داشت: من از هر کوچه می‌دیدم که شهدا را روی دست به میدان می‌آورند، وقتی به بالای عالی‌قاپو رفتم، دوربین از دستم افتاد، زیرا از این عظمت به تعجب آمدم.

وی تأکید کرد: وقتی اولین شهید روی دست از میدان امام به گلستان شهدا رسید حوالی ظهر بود و هنوز تعدادی از شهدا در میدان امام بودند و یک ظهر تا عصر تشییع پیکر این شهدا طول کشید.

جانی‌پور خاطرنشان کرد: همه دیدیم مردم آن روز چه ایثاری کردند، هیچ عکس عزای عمومی اعلام نکرد، اما همه بازار و مدارس و دانشگاه‌ها به صورت خودجوش بسته بود و همه آمده بودند.

وی اضافه کرد: همانطور که در خود جنگ همه اقشار سنی و اجتماعی و شغلی بودند در تشییع پیکر نیز همه حاضر بودند، به خاطر دارم عصر همان روز ۷۰۰ جوان دیگر نیز از اصفهان به جبهه اعزام شدند.

عکاس جنگ در پایان از مجموعه حوزه هنری تشکر کرد و گفت: هیچ مرکزی مثل حوزه هنری اینگونه به جنگ نمی‌پردازد و در کل سال برنامه‌هایی در این خصوص دارد و باید از این عمل تشکر کرد.

همچنین احمدنوری سرپرست حوزه هنری بعد از حرف‌های مهدی جانی‌پور از او تشکر کرد و او را عکاس نام آشنا و در عین حال گمنام نامید.

عملیات محرم در دل دشمن وحشت ایجاد کرد

همچنین محمدرضا یادگاری از رزمندگان عملیات محرم گفت: شهدای مدافع حرم خیلی بزرگوار بودند، اما یکی از شهدای مدافع حرم حجت شد، شهید حججی حجت شد که رهبر معظم انقلاب اسم اصفهان را ببرند.

وی افزود: قضیه استان اصفهان همینطور بود، هر جا داستان جنگ بود اصفهان جلوتر بود، به خاطر دارم در اولین اجتماع فرماندهان که ۱۳۷ فرمانده در سال ۵۹ جمع شدند، ۱۲۹ فرمانده از اصفهان حاضر بودند.

این رزمنده دفاع مقدس ادامه داد: روز ۲۵ آبان حجتی شد که امام راحل (ره) اصفهان را معرفی کنند و از این شهر تشکر کنند.

وی با بیان اینکه با عملیات محرم وحشتی در دل عراقی‌ها ایجاد شد، تصریح کرد: چیزی که در عملیات محرم جای بحث دارد با این همه شهید و مصدوم در مرحله اول بلافاصله فرماندهان لشکر را بازسازی کردند و این بازسازی با کسانی بود که روز تشییع پیکر به محل عملیات اعزام شدند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند