محدثی‌خراسانی: رهبری انگیزه و عاملی برای پیشرفت شعر انقلاب است/ قزوه: استقبال رهبری به اشعار زرویی به شعر طنز رونقی دوباره داد

04:570

هر ساله با نزدیک شدن به نیمه ماه مبارک رمضان، شاعران و اهالی ادبیات کشور، شاهد واقعه‌ای به یاد ماندنی بودند؛ واقعه‌ای که می‌توان آن را از موهبت‌ها و برکات انقلاب اسلامی ایران دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مصطفی محدثی‌خراسانی از شاعران پیشکسوت با اشاره به دیدار هر ساله شاعران با رهبر انقلاب در نیمه ماه مبارک رمضان اظهار داشت: به نظر من پیشرفت شعر انقلاب در این چند دهه عوامل متعددی داشته و دیدار شعرا با رهبری یکی از این عوامل است که همه به آن اذعان می‌کنند.

وی با تأکید بر این مطلب که در بین هنرها شعر پیشگام بوده و متناسب با تحولات سیاسی اجتماعی کشور عکس‌العمل نشان داده است، گفت: شعر توانسته طی این سال‌ها رسالت خود را به انقلاب ادا کند.

محدثی‌خراسانی به عوامل این مسئله اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از این عوامل، نفس انقلاب است که موجب تحول شده؛ افق‌هایی که انقلاب و امام فراروی شاعران گشودند و همچنین تلاش و عشق و علاقه شاعران در این مسیر از عوامل تأثیرگذار بوده است، اما یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار سنت حسنه دیدار شاعران با رهبر انقلاب هم‌زمان با نیمه ماه مبارک رمضان است که رهبری آن را بنا گذاشتند و بیش از سه دهه است که هرسال شاعران به دیدار معظم‌له رفته و ساعت‌ها در فضایی کاملاً صمیمی و دوستانه و کاملاً ادبی شعر می‌خوانند و رهبر انقلاب نیز رهنمودهایی بیان می‌کنند.

این شاعر به تأثیرگذاری این جلسه تأکید کرده و گفت: این جلسه موجب شده ذهن نخبگان حوزه فرهنگ و هنر متوجه اهمیت شعر شود.

وی ادامه داد: نکته مهم اینجاست که در مراودات ادبی پیش از انقلاب تعبیر «شعر جوان» وجود نداشت، چون شعر پیش از انقلاب در میان جوانان ترویج نداشت چه در مقام مخاطب و چه شاعر، اما پس از انقلاب این رویکرد در بین شاعران شیوع یافته و هم شاعران جوان بسیارند و هم مخاطبین شعر سنین جوانی دارند؛ امروز بخش عمده‌ای از جامعه ادبی کشور را نسل جوانی شکل می‌دهند که در سال‌های پس از انقلاب متولد شده‌اند.

محدثی افزود: شعر امروز جوانان با شعر دوران جوانی ما متفاوت است؛ زیرا آن‌ها مسلط به تکنیک‌ها و ظرافت‌های شعر هستند، ضرورت دارد تصویری از این شعر جوان خوب و پیشرو در جلسه دیدار شاعران با رهبر انقلاب هر سال ارائه شود؛ البته این رویکرد را در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم و سال به سال ترکیب جلسه نیمه ماه جوان‌تر می‌شود و این ضرورت دارد.

وی در پایان حضور شعران پیشکسوت را نیز مهم دانست و گفت: حضور پیشگامان شعر انقلاب در کنار جوان‌ها هم لازم و هم ضروری و قابل ستایش است.

دیدار شعرا از خاص‌ترین و جذاب‌ترین جلسات رهبر انقلاب است

علیرضا قزوه شاعر، درباره دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان گفت: جلسه دیدار شعرا یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین جلسات رهبر انقلاب است؛ به طوری که هر ساله اتفاقات بسیار شیرین و مبارکی رخ می‌دهد. به برکت این جلسات، شعر انقلاب پیشتاز همه هنرها قرار دارد و در همین راستا شعر فارسی متحول شده است.

وی درباره علاقه رهبر انقلاب به شعر و ادبیات نیز گفت: شخصیت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب پیش از آنکه شخصیتی سیاسی باشند یک شخصیت ادبی هستند، همان طور که حضرت امام‌(ره) نیز چنین ویژگی را داشتند. رهبر انقلاب در مشهد در دوران جوانی و طلبگی در محافل ادبی حضور داشتند و خاطرات بسیار خوبی تعریف می‌کنند. نمونه این خاطرات همان است که استاد قهرمان تعریف می‌کردند که رهبر انقلاب در جوانی در جلسات شاعران خراسان حضور داشتند بزرگان را نیز نقد جدی می‌کردند. بزرگانی چون آقای قهرمان، جناب آقای صاحبکار، استاد کمال، استاد شفیعی‌کدکنی، اخوان ثالث. جالب است که در آن زمان هم نظرات آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسات مورد توجه بود.

این شاعر با بیان اینکه شعر طنز در این جلسات زندگی دوباره پیدا کرد، ادامه داد: در یکی از جلسات دیدار با رهبری، ابوالفضل زرویی‌نصرآباد می‌خواست شعر طنز بخواند، کمی هراس داشت شاید خوب نباشد؛ اما رهبر انقلاب بسیار استقبال کردند و امروز شعر طنز یکی از محورهای جلسه است و همین مسئله سبب شد که شعر طنز رونقی دوباره بگیرد و مردم اشتیاق بسیار زیادی به شعر طنز داشته باشند.

وی تأکید کرد: باید توجه داشت که این شعرها هیچ‌کدام شعرهایی نیست که مدح باشد. شعر نقدهای اجتماعی، شعرهای آیینی است. شعرهای فضاهای مختلف است. یک سال شاعری از رهبر انقلاب پرسید شعر آیینی بخوانم یا عاشقانه که رهبر انقلاب پاسخ دادند شعر عاشقانه بخوان؛ رهبر انقلاب محدود نمی‌کنند که شاعر چه شعری بخواند، اما قریب به اتفاق شعرها شعرهای متعهد و آیینی با مضامین اجتماعی و نقد جامعه است.

گفتنی است، هر ساله با نزدیک شدن به نیمه ماه مبارک رمضان، شاعران و اهالی ادبیات کشور آماده دیدار با مقام معظم رهبری می‌شدند که امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این دیدار لغو و به‌جای آن در قالب برنامه تلویزیونی برپا شود.

در شب نیمه ماه مبارک رمضان، که مصادف با سه‌شنبه شب ۷ اردیبهشت‌‌ماه خواهد بود، جمعی از شاعران کشور در شب شعر «دیدار ماه» حوزه هنری که به‌صورت مستقیم از رسانه ملی پخش خواهد شد، به شعرخوانی خواهند پرداخت.

این محفل شعرخوانی با حضور شاعرانی چون: یوسفعلی میرشکاک، مرتضی امیری‌اسفندقه، علیرضا قزوه، حاج علی انسانی، عباس براتی‌پور، هادی سعیدی‌کیاسری، محمدمهدی سیار، مرتضی حیدری آل‌کثیر، قاسم صرافان، احمد شهریار، امید مهدی‌نژاد، میلاد عرفان‌پور، اسما سوری، نصیبا مرادی، سعید تاج‌محمدی، محمد رسولی و میلاد حسنی برگزار می‌شود.

گفتنی است، شب شعر «دیدار ماه» سه‌شنبه شب ۷ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دوم سیما به‌صورت مستقیم پخش خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند