از سوی انتشارات سوره مهر؛
مجموعه شعر آیینی «سرانجام» سروده جعفر عباسی چاپ شد

02:000

مجموعه شعر آیینی «سرانجام» سروده جعفر عباسی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مجموعه شعر «سرانجام» از سروده‌هایی است که تا حد امکان، فقر اندیشه و زبان در آن به حداقل می‌رسد و اصلاً مگر شعر چیزی جز همان دو دارد. از نظرگاه اندیشه در شعر عباسی گاه می‌توان یک زندگینامه تلویحی و تلمیحی را از امام یا امام‌زاده‌ای دید که آن شعر برایش سروده‌ شده است. نمونه نمی‌دهم، زیرا پُر است این مجموعه از این گونه سروده‌ها و این در حالی است که فقط شاعر به سراغ ممدوحان خاصی نرفته است که همه برایشان می‌سرایند و کنگره و جشنواره برگزار می‌کنند.

در حوزه زبانی که بیشترین نمود و اصلاً بگذارید بگویم تمام نمود شعری یک شاعر در همان حوزه‌ است، شعر عباسی به‌ خوبی در خوبی‌های زبان نوکلاسیک مانده و به شایستگی و بایستگی از نارسایی‌ها و کاستی‌های آن عبور کرده است، به گونه‌ای که استفاده‌های درست از تکانه‌های زبانی و ترفند‌های بدیعی و بیانی توانسته است لایه‌هایی جز پوسته صورت بر شعر ایشان بیفزاید؛ در حالی‌که شعر امروز به ‌شدت از همین عیب تک ‌لایه‌ای بودن رنج می‌برد. در بیشتر سروده‌های این مجموعه، مخاطب با هنرنمایی‌های زبانی، مخصوصاً در پایان‌بندی شعر‌ها روبه‌رو می‌شود که او را راضی از تفرج و تماشای شعر بیرون می‌آورد.

حسن دلبری در مقدمه ابتدای کتاب می‌نویسد: در مجموع، مجموعه «سرانجام»، من را که گاه به ‌ناامیدی در چشم‌انداز شعر آیینی امروز نگاه می‌کردم و حسرت می‌خوردم که چرا شاعر ما به جای این که مخاطب را بالا بیاورد خود را این‌قدر پایین می‌برد؛ امیدوار کرد. به گمان من دو عامل اصلی سبب این موفقیت شاعر شده است، یکی دیرپسندی او و دیگری تحصیلاتی که تا مرحله دکتری ادبیات فارسی دارد و دانش شعر را در کنار استعداد، کسب کرده است.

در ابتدای یکی از شعر‌ها می‌خوانیم:

تو را همراه خود آورده‌اند از شرق باران‌ها
تو را‌ ای زاده‌ی شرقی‌ترین خورشید دوران‌ها
چه بذر برکتی آورده‌ای از آسمان با خود
چه خیری از زمین خود درو کردند دهقان‌ها
چه لحنی و چه حرفی در بیان و بر زبانت بود
که تسبیح سخن افتاد از دست سخنران‌ها
به رویت چشم می‌بستند‌ ای خورشید دانایی
بزرگی تو کوچک دیده شد در چشم نادان‌ها

این مجموعه با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و ۱۱۶ صفحه توسط انتشارات سوره مهر به بازار عرضه شده‌ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند