به همت حوزه هنری استان مرکزی؛
مجلس تعزیه شهادت امیرکبیر اجرا شد

02:000

همزمان با فرارسیدن روز اراک، مجلس تعزیه شهادت امیرکبیر اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ۲۸ مهرماه سالروز آغاز صدارت امیرکبیر است. از روزی که این شخصیت ارزشمند به عنوان صدراعظم انتخاب و خدمات ویژه‌ای را از خود به جای گذاشته، ۱۳۶ سال می‌گذرد. هم‌اکنون چند سالی است که سالروز صدارت امیرکبیر در شهر اراک به عنوان روز اراک نام‌گذاری شده و مردم این شهر همزمان با این روز شاهد برپایی برنامه‌های فرهنگی و هنری هستند.

امسال متولیان این امر تصمیم گرفتند که روز اراک را به هفته تبدیل کرده و مردم اراک به جای یک روز، شاهد برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در طول یک هفته باشند.

یکی از این ویژه‌برنامه‌های هنری، اجرای مجلس تعزیه شهادت امیرکبیر تولیدی حوزه هنری استان است. این اثر در سال ۹۰ به همت حوزه هنری و با کارگردانی مهدی دریایی تولید شد و در جشنواره‌های مختلفی همچون نمایش‌های آیینی سنتی، تولیدات حوزه هنری و… شرکت، و عناوین برگزیده‌ای را دریافت کرد.

استان مرکزی با سبقه و پیشینه درخشانی که در عرصه تعزیه دارد، از معدود استان‌هایی است که بر اساس زندگی مفاخر و ارزش‌های زیست‌بوم خود از طریق تعزیه اقدام کرده است که نمونه بارز آن همین مجلس تعزیه امیرکبیر که کاملاً یک شخصیت ضداستعماری است و قائم مقام فراهانی که توسط شبیه‌خوانان اراکی و به همت حوزه هنری استان تولید شده است.

هم اکنون نیز پس از گذشت سال‌ها از تولید این اثر فاخر، تنها اثر نمایشی با محوریت امیرکبیر است که برای هفته فرهنگی و روز اراک قابلیت اجرا دارد و در طول هفته اراک مردم این شهر شاهد اجرای مجلس تعزیه امیرکبیر در سطح شهر هستند.

حوزه هنری استان مرکزی با راه‌اندازی دفتر تعزیه حوزه هنری علاوه بر بحث آموزش و پژوهش، در صدد تولید مجالس تعزیه بر اساس زندگی سایر مفاخر استان نیز است و برای محقق شدن این امور تلاش مضاعفی خواهد شد.

گفتنی است، همزمان با آغاز صدارت امیرکبیر در روز ۲۸ مهرماه ۱۲۶۴ه ق (۱۲۲۷ه ش)، این روز به عنوان روز اراک نام‌گذاری شده و هر ساله برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در سطح این شهر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند