در نخستین دوره دوسالانه کتاب عاشورا؛
«مجلس‌نامه غم» برگزیده کتاب سال عاشورا شد

02:000

کتاب «مجلس‌نامه غم تحت عنوان تاریخ تعزیه در همدان» از تولیدات حوزه هنری استان همدان، نوشته اسماعیل مجللی در نخستین دوره دوسالانه کتاب عاشورا به عنوان اثر برگزیده در بخش ادبیات نمایشی معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه این اثر از مجموعه دانشنامه استان همدان است که در سال ۱۳۹۹ به چاپ رسیده، گفت: در این اثر علاوه بر پرداختن به بحث تعزیه در همدان به مواردی همچون وجود تعزیه‌خوانان همدانی در تکیه دولت در عهد ناصری، تعزیه ترکی در همدان، همچنین شاعران نسخه‌های تعزیه ترکی که تا به حال در هیچ منبعی از آن‌ها ذکر نشده، پرداخته شده است. مطالب دیگری که این اثر را به عنوان یک اثر بومی- ملی تبدیل کرده، بررسی نقش و جایگاه زنان در شکل‌گیری و اجرای تعزیه در دوره قاجار و همچنین نقش یهودیان طهران قدیم در نسخه‌های تعزیه است.

تیمور آقامحمدی با اشاره به اینکه گردآوری نسخه‌های تعزیه ترکی این کتاب به کوشش «حسینعلی معصومی» بوده است، افزود: ضمیمه این کتاب ۵ نسخه تعزیه است که سه مجلس، اسلام آوردن ابوذر (از نسخه‌های نایاب و اجرا نشده مربوط به تکیه دولت)؛ عزاداری موسی (از نسخ غریب که تاکنون اجرا نشده) و عباس هندو با زبان فارسی است. همچنین دو مجلس ترکی شهادت امام حسین (ع) و شهادت امام رضا (ع) گنجانده شده است.

وی نویسنده کتاب «مجلس‌نامه غم» را از پژوهشگران عرصه تعزیه دانست و تصریح کرد: اسماعیل مجللی از شبیه‌خوانان و پژوهشگران تعزیه کشور است که اجرای تعزیه در بیشتر مناطق کشور، داوری سوگواره‌های تعزیه در سطوح ملی، برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی تعزیه در سطح کشور، همچنین نگارش ده‌ها مقاله با موضوع تعزیه و چاپ در نشریات مختلف را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است. همچنین وی کتاب «شبیه‌نامه» را در سال ۹۷ منتشر کرده که این اثر دربرگیرنده بیش از هزار نکته نادیده و ناشنیده از تعزیه است و در یک فصل آن به بررسی تعزیه در ۳۱ استان کشور پرداخته شده است.

گفتنی است دوسالانه کتاب عاشورا قرار است هر دو سال یکبار، کتاب‌هایی که با مضامین عاشورایی، ادبیات و فرهنگ و آیین عاشورایی منتشر شده است را شناسایی و ارزیابی کند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند