مدیر خانه انیمیشن:
ما در انیمیشن ایران مشکل کار گروهی و مدیریتی داریم

02:090

امیرحسین صالحی مدیر خانه انیمیشن معتقد است: انیمیشن یک هنر لوکس است که بازار محدودی دارد و حجم زیادی از هزینه آن صرف انیمه می‌شود و به همین دلیل انیماتورها همیشه بازار کار بزرگ‌تری دارند.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه در سومین و آخرین روز از برنامه «هفته فیلم انیمیشن در اصفهان»، امیرحسین صالحی مدیر خانه انیمیشن درباره انیمیشن ایران و جهان، تفاوت‌های هنر و صنعت انیمیشن، خلاء کارگروهی و… صحبت کرد.

در این برنامه که به همت حوزه هنری استان اصفهان، دفتر تخصصی سینما و با اجرای احسان سراهیان (مدیرعامل دفتر هوگو) در میان جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان انیمیشن در ساعت ۱۸ برگزار شد، صالحی عنوان کرد: نحوه کار در انیمیشن در استان‌ها و شهرهای مختلف ایران متفاوت است. اما آنچه در همه جا به چشم می‌خورد، نداشتن دانش کار تیمی است.

صالحی با اشاره به راه‌اندازی برخی از مراکز انیمیشن در استان‌های دیگر برای تولید حرفه‌ای در این رشته گفت: انیماتور حکم بازیگر و کاراکتر انیمیشن را دارد. یکی از دلایل شروع پروژه جدیدی که در دست داریم (ساخت سریال ۱۰۴۰دقیقه‌ای) وصل کردن تیم‌های انیمیشنی است که در شهرستان‌ها ایجاد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم در استان‌های دیگر نیز زمان رسیدن به تولید حرفه‌ای را راحت کنیم. اما توقف کار بدترین چیز در یک پروژه انیمیشن است، چون توقف کار باعث می‌شود که دوباره مراحلی که رفته‌ایم را تکرار کنیم و این کار را عقب می‌اندازد.

سخنران این برنامه خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته شهرهای زیادی از کشور را رفته‌ام و به هر استانی که بیش از دو تیم داشته است کمک کرده‌ام که رشد کنند.

مدیر خانه انیمیشن گفت: اگر کسی برای کسب درآمد وارد انیمیشن شود اشتباه است، زیرا کسانی که انیمیشن کار می‌کنند جزء سخت‌پوستان هستند.

وی در پاسخ به اینکه کدام شهرها در انیمیشن ایران فعال هستند، به تیم‌های مختلفی که در شهرهای همدان، کرمان، مشهد، قم شیراز و… وجود دارند اشاره کرد و گفت: اگر بخواهم سه شهر از شهرهای ایران را که در انیمیشن فعال هستند نام ببرم می‌توانم از اصفهان، کرمان و مشهد نام ببرم.

وی همچنین علاوه بر پاسخگویی به سؤالات حضار در این نشست تصریح کرد: انیمیشن یک هنر لوکس است که بازار محدودی دارد و حجم زیادی از هزینه آن صرف انیمه می‌شود و به همین دلیل انیماتورها همیشه بازار کار بزرگ‌تری دارند.

صالحی با اشاره به تفاوت‌های انیمیشن ایران و خارج گفت: بیشتر هنرمندان انیمیشن ایران آرتیست هستند و ما کمتر به وجه صنعتی این هنر پرداخته‌ایم، از نظر تکنیک در ایران ۷۰ تا ۸۰ درصد از کارهایی که در خارج از کشور می‌توان انجام داد را می‌توانیم انجام دهیم.

وی با اشاره به محتاط بودن اصفهانی‌ها تصریح کرد: در اصفهان بستر انیمیشن زیادی وجود دارد و برای من جالب اینجاست که در اصفهان نزدیک به ۵۰۰ نفر در انیمیشن فعالیت دارند، ولی همین محتاط بودن باعث شده که آنها کمتر رشد کنند و نا آشنایی مدیران فرهنگی با انیمیشن نیز مزید علت شده است.

مدیر خانه انیمیشن همچنین برای کمک به آموزش انیمیشن اصفهان خواستار ایجاد بانک اطلاعاتی از علاقه‌مندان شد.

وی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان وارد کار حرفه‌ای شد، افزود: اینکه چگونه می‌شود وارد کار حرفه‌ای شد، باید دید الان در چه سطحی هستید و چه هدفی دارید.

صالحی توصیه کرد: استعداد خود را ببینید و ببینید در کارتون به چه چیزی نیاز دارید و بسته به نیاز، شما باید سعی کنید که در کار پیشرفت کنید و یک مجموعه آرشیو از کارهای خود برای ارائه داشته باشید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند