هفته هنر انقلاب/۲۱
لیلی عاج: هنر انقلاب، هنری برای همه مردم است

03:000

لیلی عاج که در قالب ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب به عنوان یکی از هنرمندان شاخص هنر کشورمان معرفی و تقدیر شد، گفت: هنر انقلاب، هنری برای همه مردم است و با هدف ایجاد وحدت شکل گرفته است. اگر وحدت ایجاد نشود، هنر مذکور دیگر هنر انقلاب نیست.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از روزنامه ایران لیلی عاج نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که به خاطر کارگردانی نمایش بابا آدم از سوی حوزه هنری به عنوان چهره شاخص هنر انقلابی تقدیر شد، گفت: در هر دهه فراز و فرودهایی وجود دارد، چه بسیار فرزندان انقلاب که امروز نیستند. من فکر می‌کنم این مهم نیست که هنر انقلاب تا به امروز چقدر موفق بوده است، این مهم است که چقدر یکپارچگی وجود داشت و انشعاب کم شد.

او افزود: آنچه که اهمیت دارد این است که ما فقط امشب آوینی‌پژوه و آوینی دوست نشویم. قرار است که این احساس همیشگی ، ممتد بدون شعارزدگی همراه ما باشد. ما باید حواسمان به انشعاب‌ها باشد زیرا من فکر می‌کنم جذب کردن هنر است نه دفع کردن.

این نمایشنامه نویس آرزو کرد در ۶۰سالگی همانقدر به آوینی علاقمند باشد که در ۴۰سالگی به او علاقمند است و این امر را کار سختی دانست.

عاج بیان کرد: من به نمایش‌های کارگری علاقه دارم و می‌دانم که انقلاب ما به نوعی انقلاب پابرهنگان بوده است پس الآن پابرهنگان کجا هستند و چرا حواس ما به اهدافی که برایشان انقلاب کردیم، نیست؟ من فکر می‌کنم هنر انقلاب، هنری برای همه مردم است و با هدف ایجاد وحدت شکل گرفته است. اگر وحدت ایجاد نشود، هنر مذکور دیگر هنر انقلاب نیست. کاشکی امشب هنرمندانی که به زعم ما شبیه هنرمندان حوزه هنری نیستند، در مراسم جایزه هنر انقلاب شرکت می‌کردند.

او گفت: از نظر من هنر انقلاب توسط ارگان‌های حکومتی و دولتی قبضه شده است زیرا ارگان‌های مذکور خیلی به همه چیز کار دارند. شاید بهتر باشد این ارگان‌ها خیلی تلاش نکنند که کاری انجام دهند و کمی به هنرمندان اعتماد کنند تا ببینند چه اتفاقی میفتد. البته وقتی از اعتماد کردن صحبت می‌کنیم بحث‌هایی مطرح می‌شود اما به راستی من همان اندازه که به کارگران کارخانه قند در نمایش«قند خون» علاقه دارم به افرادی چون ابراهیم هادی نیز علاقه دارم و برای هیچ کدام از کارهایم سفارشی نگرفته‌ام.

این کارگردان بیان کرد: ارگان‌های متولی آثار هنری صاحب بودجه هستند و باید با حمایت‌های خود ناز هنرمندان را بخرند.

عاج درباره میزان تاثیر تولیدات هنر انقلاب در سطح بین‌الملل گفت: من نمی‌توانم در این باره چیزی بگویم اما در خصوص اثری که با عنوان بابا آدم تولید کرده‌ام می‌توانم بگویم این اثر می‌تواند نگاه جهانی را نسبت به ما عوض کند و عملکرد سازمان مجاهدین را در قالبی دراماتیک و جذاب برای همه بازگو کند. ما اگر قصه‌گوی خوبی باشیم، قصه‌مان را همه خواهند شنید.

او بیان کرد: من از بابت دریافت تقدیرنامه هفته هنر انقلاب از حوزه هنری متشکرم اما بسیاری از افراد نگاه چندان خوبی به این موضوع ندارند. آنها من را نقد کردند اما من دوست ندارم نقد ایدئولوژیکی شوم و بیشتر دوست دارم به صورت فنی نقد شوم. امیدوارم جایزه آوینی کمک کند، رو به جلو حرکت کنم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند