شکربیگی: انقلاب اسلامی روح تازه‌ای به کالبد فرهنگ و هنر ایران دمید

02:540

حسین شکربیگی نویسنده و شاعر با یادداشتی به هنر انقلاب و ابعاد گوناگون آن از جمله شعر و داستان پرداخته است.ستاد خبری هفته هنر انقلاب، یادداشت حسین شکربیگی؛

بی‌تردید انقلاب اسلامی و به تبع آن استقرار نظامی بر آمده از این انقلاب اسلامی و مردمی سبب شد روح تازه‌ای به کالبد فرهنگ و هنر ایران دمیده شود. هنر ایران در همه اشکال و گونه‌های مختلف دچار دگردیسی و تحرک و بالندگی حیرت‌آوری شد. شاخصه‌های این حرکت عظیم فرهنگی و هنری، اسلامی بودن و مردمی بودن آن و نیز ظلم‌ستیزی و استعمارگریزی آن بود. البته بودند جریاناتی که خلاف این مشی و منش در وادی هنر گام می‌زدند. مثلاً در مدیوم سینما جهشی تحسین برانگیز ایجاد شد، به شکلی که جشنواره‌های معظم سینمایی جهان با آغوش باز پذیرای سینمایی شد که تا قبل از نهضت اسلامی مردم ایران غرق در ابتذال بود و در حضیض فیلم فارسی دست و پا می‌زد. حالا سینماگرانی پرچمدار معرفی سینمایی شده بودند که هم فیلم‌هایشان از درجه و اعتبار هنری والایی برخوردار بود، هم از لحاظ عمق و تفکر اصلاً قابل قیاس با سینمای رایج قبل از خود نبود. اما این اتفاق شگرف فقط در حوزه سینما رخ نداده بود. موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی و ادبیات هر کدام حرف تازه و نگاهی نو در مقابل مخاطبانشان قرار می‌دادند.

در حوزه ادبیات و خاصه شعر چهره‌هایی معرفی شدند که صدای رسای ملت و انقلاب خود بودند. شعر اعتبار و ارج افزونی یافته بود و شاعران توانسته بودند شعارهای انقلابی را با مدد از ذهن خلاق خود از صافی شعور عبور داده و شعر اصیل و جاندار و مردمی را در سطح جامعه طنین‌انداز کنند. همانطور که اشاره شد این تحول و مردمی شدن منحصر به یک یا دو هنر نبود، بلکه در تمامی اشکال هنری تجلی یافته و خلق می‌شد. انقلاب اسلامی همانطور که نظام فاسد شاهنشاهی را فرو ریخته و نابود کرده بود، نظامی تازه را نیز در حیطه فرهنگ و هنر مستقر و احیا کرده بود. حالا هنر در خدمت مردم و منادی سعادت و رستگاری ملت نیز شده بود.

اگر نگاهی به کارنامه فرهنگ و هنر ایران در چهل سال اخیر بیندازیم، نقاط عطف و عصر طلایی این حرکت سازنده فرهنگی هنری را می‌توانیم نشان داده و معرفی کنیم. گرچه در طی این حرکت انقلابی، در مقاطعی این جریان کند شده و سراشیبی‌هایی را تجربه کرده، اما می‌توان امیدوار بود با توجه به این سابقه درخشان خیز جدیدی را در گام دوم انقلاب با حضور و ظهور جوانانی وفادار به انقلاب و آرمان‌های آن شاهد بود. تجربه طلایی سال‌های نخست انقلاب و به تبع آن دفاع مقدس می‌تواند درس آموز باشد. هفته هنر انقلاب بهانه یادآوری این نکته است که هنر اصیل هنری‌ست که تن به رکود و روزمرگی نمی‌دهد. هنری دعوت کننده به بالیدن و پرواز دوباره است. جنگ ما با فرهنگ و هنر منحط و مقابله با شبیخون فرهنگی هنوز ادامه دارد. حوزه هنری یک نهاد انقلابی و برآمده از روحیه جوانی‌ست که سنگ بنای فرهنگ انقلابی را در این مملکت طراحی و اکنون در پی استوارسازی آن است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند