لطفی: هنر انقلاب اسلامی، ارزش‌های والای انسانی و آیینی را به سینما ترزیق کرد

03:000

زانیار لطفی فیلم‌ساز با اشاره به جایگاه والای هنر انقلاب در عرصه سینما گفت: بازگرداندن هویت انسانی و آیینی به سینما از مهم‌ترین دستاوردهای هنر انقلاب است.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، زانیار لطفی فیلم‌ساز کردستانی، دفاع مقدس را یکی از بازوهای پرتوان هنر انقلاب عنوان کرد و گفت: بخش جدی از هنر انقلاب معطوف به سال‌های دفاع مقدس است و آثار سینمایی ساخته شده در ژانر دفاع مقدس برگرفته از هنر انقلاب است.

وی هدف هنر انقلاب در بخش هنرهای تصویری به قول شهید آوینی را، بخشیدن روح و صورتی تازه به قالب و فرم هنر غربی عنوان کرد و افزود: به گمان بنده هدف هنر انقلاب در سینما و هنرهای تصویری، تعبیر همان جمله شهید آوینی است که ارزش‌های والای انسانی و آیینی را به سینما تزریق کرده و شناخت و تعریف متعهدی از هنر را ارائه داد.

لطفی ادامه داد: توجه به عدالت در جامعه، اعتبار فکری و اخلاقی، جایگاه معنوی برای زن، توجه به ارزش‌های انقلابی، حمایت از هنرمندان متعهد انقلابی، مهم‌ترین شاخصه هنر انقلاب در بخش هنرهای تصویری است.

وی با توجه به فاصله گرفتن سینمای بعد از انقلاب از سینمای مبتذل، عنوان مکتب انقلاب اسلامی در بخش سینما بعد از انقلاب را عنوان درستی دانست و گفت: فیلم‌های سینمایی از شرایط اجتماعی هر جامعه متأثر هستند و در عین حال، مسائل اجتماعی را بازنمایی می‌کنند.

وی ادامه داد: با وقوع انقلاب اسلامی، همگام با تغییر گفتمان سیاسی، سازمان تولید فیلم‌سازی دوره پهلوی فرو ریخت و سازوکارهای جدیدی با بازنمایی مسائل فرهنگی بر سینمای ایران حاکم شد که در طول ۴۲ سال انقلاب اسلامی بسته به شرائط حاکم بر جامعه شاهد تولیدات متفاوتی نیز بوده‌ایم.

لطفی سینمای بعد از انقلاب را دارای نقاط ضعفی هم دانست و گفت : عدم بسط و تعامل با سوژه‌های روز را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین ضعف‌ها در مسیر هنر انقلاب دانست که رفع آن نیازمند پرورش هنرمندان و فعالیت تازه هنری در این راستا است.

وی مهم‌ترین دستاورد هنر انقلاب را جریان هنری و فکری ایجاد شده در عرصه سینما دانست و در خصوص مردمی بودن هنر انقلاب گفت: هنر انقلاب یک هنر مردمی هست؛ چرا که انقلاب مردمی است و بی‌گمان میزان مقبولیت انقلاب تأثیر مستقیم بر هنرمندان انقلاب اسلامی داشته است.

این کارگردان کردستانی گفت: خوشبختانه در خصوص حمایت از هنر انقلاب کارهای خوبی توسط مسئولین و دست اندرکاران هنر و فرهنگ شده است، اما رسیدن به اهداف متعالی هنر انقلاب مستلزم سرمایه‌گذاری و اختصاص بودجه لازم خصوصاً در عرصه هنر سینماست.

وی در این زمینه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در عرصه جهانی هنر انقلاب اسلامی در بخش سینما را رواج دهیم، باید در کنار توجه جدی به آموزش، در بخش تولید و خلق آثار ماندگار سینمایی از تکتولوژی‌های روز بهره برده و سرمایه‌گذاری لازم را در این عرصه به انجام برسانیم.

لطفی معرفی چهره سال هنر انقلاب را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: این کار می‌تواند ضمن معرفی هنرمندان شاخص، زمینه‌ای برای حرکت و تلاش دیگر هنرمندان در مسیر هنر انقلاب را فراهم کند.

وی ادامه داد: البته برای معرفی این هنرمندان با توجه به گستره وسیع هنر و شاخه‌های مختلف آن، به نظر بنده معرفی چهره‌های سال هنر انقلاب باید در بخش‌های مختلف هنر لحاظ شدهد و چهره سال هنر انقلاب در بخش سینما، چهره سال هنر انقلاب در تئاتر، چهره سال هنر انقلاب در بخش تجسمی، چهره سال هنر انقلاب در ادبیات، چهره سال هنر انقلاب در موسیقی، چهره سال هنر انقلاب در فرهنگ و مطالعات پایداری، چهره سال هنر انقلاب در پژوهش معرفی و در کنار این معرفی زمینه‌های لازم حمایتی از آنان نیز فراهم شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند