خالق سردیس حاج قاسم سلیمانی:
لحظات کار کردن روی سردیس سردار را فراموش نمی‌کنم

02:370

هر هنرمندی در طول عمر هنری‌اش لحظاتی را تجربه می‌کند که گویا در آن لحظات وقت و ساعت را تسخیر کرده و ماندگار می‌شود. خالق سردیس سردارحاج قاسم سلیمانی نیز این لحظات را در حین خلق اثرش تجربه کرده و لحظات کار کردن روی سردیس سردار دل‌ها را فراموش نمی‌کند.به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مینا صدری هنرمند در مراسم رونمایی از آثارش گفت: کاری که به عنوان یک تندیس از سردار سلیمانی انجام شد در واقع شاید کمترین برآیند قلبی بود که در حق این سردار بزرگ می‌شود انجام داد. بعد از شهادت او قلب همه مردم ایران به نوعی با سردار دل‌ها پیوند خورد. من هم خیلی تحت تأثیر این قضیه قرار گرفتم و خیلی دلم می‌خواست که ارتباط روحی و قلبی با سردار حاج قاسم سلیمانی داشته باشم بنابراین تلاش کردم با اتکا به مهارت‌ها و تجربه‌هایم یادبود و تندیسی از این سردار خلق کنم. همسرم آقای عصمتی در این مسیر همراه و مشوقم شد و من هیچ وقت لحظات کار کردن روی سردیس حاج قاسم سلیمانی را فراموش نمی‌کنم. این لحظات برای دوره کاری ما خیلی شاخص و خاص بودند. هر هنرمندی در طول عمر هنری‌اش چنین لحظاتی را تجربه می‌کند و گویا در آن لحظات وقت و ساعت را تسخیر کرده و ماندگار می‌شود.

او افزود: ما از قبل با شخصیت سردار سلیمانی آشنا بودیم اما در جریان خلق سردیس او بیشتر در احوال و حالاتش دقیق شدیم و دریافتیم که او هم مانند ما زندگی می‌کرد اما به مرحله‌ای رسید که رسیدن به آن مرحله یک شاهکار است البته تحقق این هدف چیزی نیست که دیگران نتوانند انجام بدهند. سردار سلیمانی نمونه‌ای ملموس و الگویی خاص برای ما است.

این هنرمند بیان کرد: سردار سلیمانی در مقابل دشمن خونخوار و خیانت‌پیشه مقاومت نشان می‌داد و در مقابل مظلومان رئوف بود و ما تلاش کردیم تندیسش را به گونه‌ای خلق کنیم که رئوف بودن او را در کنار قدرتش نشان بدهیم بنابراین کارمان کمی پیچیدگی داشت.

صدری در خصوص کار برنزی که به نمایش گذاشته شده بود، گفت: کار تولید تندیس و مجسمه مراحلی دارد و خیلی از مهارت‌ها باید در کنار هم جمع شوند تا اثر کیفی خلق شود. مرحله ریخته‌گری کار بسیار سختی است و استاد حمیدی در این مرحله از کار کمک حال ما بود. او با دیدن مجسمه مذکور ابراز قلبی شدید نسبت به سردار دل‌ها داشت و با حساسیت ویژه‌ای یاریگر ما بود.

او ادامه داد: استاد حمیدی در زمینه کاری خودش یکی از افراد نایاب در دوره ما به حساب می‌آید.

این هنرمند گفت: کار مجسمه‌سازی با طراحی و آرماتوربندی اولیه شروع می‌شود. سپس خمیر مجسمه‌سازی ساختار اولیه مجسمه را شکل می‌دهد و اثر وارد مراحل ریخته‌گری می‌شود. در این مرحله اول قالبی تولید می‌شود و سپس واکسی شکل می‌گیرد و ریخته‌گری برنز انجام می‌شود. اثر ما کاری برنزی با پایه سنگ است.

 

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند