كتابشناسی انتشارات سوره مهر با موضوع امام رضا(ع)

10:0060

انتشارات سوره مهر تاکنون چندین کتاب با پرداخت مستقیم و یا غیرمستقیم به امام هشتم (ع) منتشر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، انتشارات سوره مهر در حوزه فعالیت‌های خود آثاری چاپ و منتشر کرده است که موضوع آن مربوط به ائمه اطهار(ع) است. در میان آنها بسیاری از آثار با موضوع امام رضا(ع) نگاشته شده و یا بخشی از آنها به آن حضرت پرداخته است. با توجه به وجود حرم رضوی در خاک کشور عزیزمان ایران و نزدیک شدن به سالروز تولد امام رضا(ع) به معرفی تعدادی از کتاب‌های منتشر شده از سوی انتشارات سوره مهر در این زمینه پرداخته‌ایم. در ادامه با این آثار آشنا می‌شویم.

* کتاب «گاهنامه شعر دفتر۵ » که به ‏كوشش گروه شعر حوزه هنرى مشهد چاپ و منتشر شده است. این کتاب در ۷۹ صفحه و با قطع رقعی سال ۱۳۶۹ در دو نوبت به چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
كتاب حاضر، شامل ۶۱ قطعه شعر از شاعران زن و مرد استان خراسان و جمعى از شاعران مهاجر افغانى مقیم این استان ‏است كه در قالب غزل، مثنوى، دوبیتى، چهارپاره و آزاد و سپید با مضامین اجتماعى، مذهبى و عرفانى سروده شده است.

گفت‌وگو با امام رضا (ع)، دلتنگى شاعران مهاجر افغانى براى كشور خود، خدمت اعراب به خاطر خونسردى و بی‌تفاوتى در مقابل‏ ستم‏‌هاى اسرائیلیان بر مردم فلسطین، دعوت به وحدت بین شیعه وسنى، دلتنگى براى پدر و زادگاه، وصف زائران امام رضا (ع) و… از جمله مواردى است كه محتواى اشعار را دربرمی‌گیرد. همچنین ‏قطعاتى از اشعار براى نوباوگان نابینا و مهاجران مسلمان افغانستان ‏سروده شده است.

این کتاب توسط مركز آفرینش‌‏هاى ادبى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب «میهمان آسمانی» که به ‏نویسندگی «علی‌محمد بشارتی» در ۳۲۹ صفحه و با قطع وزیری سال ۱۳۸۱ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
یكى از فرازهاى شورانگیز و شگفت‌‏آور تاریخ، سفر تاریخى و اثرگذار امام رضا (ع) به ایران در آغاز قرن سوم هجرى است. این‏ سفر تاریخى، بخش اعظم زندگى سیاسى ایشان را دربرمی‌گیرد. گرچه حضور سیاسى حضرت رضا (ع) در خراسان بیش از ۳ سال‏ طول نكشید، لیكن آثار آن در تاریخ اسلام و شیعه ماندگار است.

كتاب حاضر به بررسى و تجزیه و تحلیل زندگى سیاسى امام هشتم ‏شیعیان پرداخته است. نویسنده كوشیده با نگاهى دقیق، شرایط سیاسى و حساس عصر مأمون و انگیزه اصلى وى در تغریض‏ ولایتعهدى به امام رضا (ع) را بررسى نماید.

كتاب در ۸ فصل با عناوین: «روزگار شورانگیز زندگى در مدینه»، «دنیاى پرآشوب اسلام»، «ایران پایگاه اسلام و تشیع»، «ولایت‏ عشق»، «توطئه ولایتعهدى»، «شهادت»، «رهنمودها» و «اشعار و مناجات» تدوین شده است.
موقعیت امام رضا (ع) در مدینه و فعالیت‏‌هاى ایشان در جهت‏ شناساندن فقه شیعه، معرفى و تبیین ولایت و رسیدگى به وضع‏ محرومان و نیازمندان/ بررسى شخصیت مأمون/ احضار امام به مرو/ بررسى وضعیت اسلام و مسلمانان از دوران امام على (ع) تا زمان‏ خلافت مأمون/ چگونگى گسترش اسلام در ایران/ عوامل همكاری ایرانیان با سپاه اسلام/ بررسى معناى ولایت/ تفاوت دوران امام ‏رضا (ع) با زمان امام صادق (ع)/ مناظرات حضرت رضا (ع)/ اهداف‏ مأمون از تحمیل ولایتعهدى به امام/ شهادت حضرت رضا (ع)/ احادیثى از امام رضا (ع)/ قصیده‌ه‏ایی در وصف ایشان/ از جمله ‏مواردى است كه محتواى كتاب را دربرمی‌گیرد.
این کتاب توسط سوره مهر تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب «حماسه یاسین» که به ‏نویسندگی «سیدمحمد انجوی‌نژاد » در ۹۶ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۸۵ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
كتاب حاضر، خاطرات خود نوشته‌ای سید محمد انجوی‌نژاد از رزمندگان گردان یاسین، و گروهان قهار كه وظیفه غواصی را در ایام جنگ ایران و عراق داشتند، كه انجوی‌نژاد آن را به صورت خاطرات داستانی روایی در ۹۹ صفحه نوشته است. كتاب حاضر، خاطراتی است از رازها، شب زنده‌داری‌ها، عملیات كربلای ۴، همرزمان گردان نوح، گروهان ستار، اسماعیل قاآنی، فرماندهان لشكر ۲۱ امام رضا (ع)، مخلصین جبهه‌های جنگ گردان یاسین، شهید امیر نظری، معاون گردان یاسین و معاون تخریب لشكر ۲۱ امام رضا (ع)، شهید خلیل محدثی فرمانده گردان یاسین كه بیشتر خاطرات بر اساس این بزرگان و حوادث گردان‌ها و شهادت شهیدان گردان‌ها می‌چرخد. حركت از مشهد مقدس، حركت به سمت اهواز، پیوستن به لشكر تخریب ۲۱ امام رضا، آشنایی با گردان‌های نظیر نوح، ستار، یاسین، شركت در عملیات كربلای ۴، شهادت هم‌رزمان و عزیزان كه از دوران دبستان با هم بوده‌اند، مانند شهید شیبانی، نحوه شهادت، شوخیهای شهادت‌گونه شهیدان در هنگام آماده شدن برای رحل سفر، رو به رو شدن با نیروهای عراقی، پیروزی پس از جنگ، تمرین غواصی، جنگهای دریایی غواصی از اهم مطالب كتاب حاضر است. كتاب تقدیم شده است به همة شهدای غواص و خانواده‌های شهدای گردان یاسین. در كتاب همواره از دو شهید علی شیبانی و سید هادی مشتاقیان یاد می‌كند كه بیشتر حوادث كتاب دور و بر او و دوستانش می‌گردد. كتاب حائز رتبه اول كتاب دفاع مقدس، ادبیات دفاع مقدس و جشنواره ایثار، ادب و پایداری ۱۳۷۹ گردیده است.

*کتاب «آبی‌ترین تماشا» که به ‏نویسندگی «شهرام مقدسی» در ۷۱ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۸۱ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
كتاب حاضر، دربردارنده ۴۰ قطعه شعر سپید با مضامین‏ اجتماعى و مذهبى است. مضمون بیشتر اشعار در ارتباط با شهدا است. یاد و تجلیل از شهدا/ مفاهیمى چون ایثار، خاطر، غم و مرگ/ منقبت و ستایش ائمه و بزرگانى چون حضرت فاطمه (س)، امام ‏على(ع)، امام حسین(ع)، امام رضا(ع)، صاحب الزمان (عج) و امام ‏خمینى (ره) محتواى اشعار را در برمی‌گیرد. همچنین شاعر قطعاتی از اشعار خود را براى «سلمان هراتى»، مادر و فرزندان خود و به‏ یاد شهدایى چون «محمدعلى رجایى»، «مرتضى آوینى»، «احمد زارعى» و «حسین عزتى» سروده است.
این کتاب توسط مركز آفرینش‏‌هاى ادبى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب مجموعه نمایشنامه بچه ‏هاى مسجد دفتر ۶ با عنوان «وقت كوچ ‏است» که به ‏نویسندگی «سعید تشکری» در ۱۳۳ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۷۷ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
كتاب حاضر، شامل ۳ نمایشنامه با عناوین زیر است:
«وقت كوچ است»/ داستان آن درباره دعبل بن على خزاعى، شاعرمعروف عرب است، كه براى زیارت امام رضا (ع) به شهر طوس‏ می‌‏رود و در حضور ایشان شعرى را در عزاى امام حسین (ع) می‌خواند. امام رضا (ع) عباى خود را به‏ عنوان هدیه به دعبل‏ می‌دهد و از او می‌خواهد كه به شهر قم برود. در بین راه، راهزنان به‏ قافله‏‌اى كه دعبل در آن بود حمله می‌كنند و…
«اینك هاویه»/ قصه این نمایشنامه برگرفته از آیه «فامه هاویه: پس مأوایش هاویه است»، گفت‌وگویى برگرفته است از عشق و عرفان ‏است بین «خداوندگار» و «هامان» و كنایه از موسى و نیل و قوم ‏بنی ‏اسرائیل است.
«قاف»/ ماجراى عده‌‏اى است كه براى رسیدن به نوك قله، سعى‏ می‌كنند افراد دیگر را جا بگذارند، اما یكى از آن‏ها، براى كمك به‏ یك زخمى از گروه جا می‌ماند و به قله نمی‌رسد، ولى در حقیقت تنها او به هدف اصلى نائل می‌شود.
این کتاب توسط مركز هنرهاى نمایشى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب مجموعه شعر «شهر من، عشق» که سروده «سید محمد عباسیه کهن» در ۶۴ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۷۶ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:

مجموعه ۵۳ قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى، رباعى، دوبیتى و شعر سپید با مضامین اجتماعى، مذهبى و عارفانه است كه در فاصله سال‌هاى ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳ سروده شده است.
عشق، اندوه، ستم، نماز و نیایش، غم دلتنگى، شهید و شهادت،جنگ، منقبت و ستایش معصومین و بزرگانى چون حضرت فاطمه (س)، امام رضا (ع)، امام حسین (ع) و مضامینى از این دست‏ محتواى اشعار را دربرمی‌‏گیرد.
همچنین شاعر قطعاتى از اشعار خود را براى «آوارگان مسلمان ‏بوسنى»، «زنان بوسنى و هرزگوین كه در جنگ همسرانشان را ازدست دادند»، «میرزا كوچك ‏خان جنگلى» سروده و به دوستان‏ شاعرش «بهمن صالحى»، «سلمان هراتى»، «عبدالرضا رضایى‏ نیا» و… تقدیم كرده است.
این کتاب توسط مركز آفرینش‌‏هاى ادبى تدوین وبا جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب مجموعه داستان «باران كه می‌بارید» که به نویسندگی «حسن احمدی» در ۱۳۵ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۷۶ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:
مجموعه ۷ داستان كوتاه، درباره مسائل اجتماعى و سیاسى‏ دوران قبل از انقلاب و دوران جنگ است.
قصه سربازى كه در زمان انقلاب، على رغم میل خود و تحت فشار فرماندهان مجبور به تیراندازى است، اما با حمایت مردم به جمع‏ آن‏ها می‌پیوندد/ داستان فردى كه غذاهاى اضافى پادگان را بین‏ مردم كم بضاعت تقسیم می‌كرد و سرانجام به شهادت رسید/ اتفاقاتى كه براى عده‌‏اى از رزمندگان زائر امام رضا (ع) در راه رخ‏داده بود/ و… از مواردى است كه محتوى این داستان‌ها را دربرمی‌گیرد.
عناوین داستان‌ها عبارتند از: مرا می‌كشند، باران كه می‌بارید، زنگار بردن، بازگشت دوباره، آن چشم‌‏ها، خانه در غم، كلبه طبیب.
این کتاب توسط انتشارات برگ تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب مجموعه شعر «از حنجره‏‌هاى شرقى» که سروده «علیرضا رضایی‌نیا » در ۱۹۱ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۷۴ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:

مجموعه ۱۲۸ قطعه شعر با مضامین اجتماعى، عرفانى و مذهبى در قالب غزل، رباعى، دوبیتى و آزاد از شاعران حوزه‏‌هاى ‏علمیه است، كه به مناسبت چهارمین كنگره شعر طلاب منتشر شده ‏است. پس از مقدمه‏‌اى كه در آن غزلى به عنوان تبرك و تیمن از امام‏ خمینى (ره) از امام خمینى (ره) آمده، كتاب از ۲ فصل تشكیل شده ‏است، كه در آن اشعارى از شاعران مهاجر افغانى نیز دیده مى‌‏شود.
فتح خرمشهر، عشق، انتظار، غربت، غم و منقبت ائمه معصومین وبزرگان همچون: امام زمان (عج)، امام رضا (ع)، حضرت فاطمه(س)، امام خمینى (ره)، علامه طباطبایى، به یاد مظلومان و شهیدان‏ بوسنى، آوارگان فلسطینى، بسیجیان و شهید محمدرضا گودرزى، شهید محمدرضا موسوى و… از جمله موارد مطرح شده در این اشعار است. در پایان كتاب فهرست اشخاص ارائه شده است.
این کتاب توسط مركز آفرینش‌‏هاى ادبى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

*کتاب مجموعه شعر «بین خودمان باشد» که سروده «سید محمد عباسیه کهن» در ۶۶ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۸۳ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:

كتاب حاضر شامل ۴۴ قطعه شعر سراینده در قالب غزل می‌باشد كه در مضامین و مفاهیم متعددی سروده شده است؛ از جمله: «بهار تماشایی»، «ابر»، «خدا می‌داند»، «سهم من»، «تاك» در مضمون عشق و عاشقی به معبود، «اعتراض» درباره میرزا كوچك خان جنگلی، «به امید ذوالفقار» در مدح و ثنای حضرت علی (ع) و «عصاره عصر» برای امام سجاد (ع)، «سفینه نجات» در مضمون واقعه كربلا و حضرت امام حسین(ع)، «ضامن آهو» برای امام رضا(ع)، «اما آه…»، «شب آخر»، «روح نوبهار»، «جنگ یعنی جنگ»، «باغ آوینی» درباره جنگ تحمیلی ایران و عراق و شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس. اشعاری نیز در مفهوم اجتماعی و مسائل و مشكلات گریبانگیر عصر حاضر سروده شده است مانند «دلتنگی»، «حریر عشق»، «بفهمی، نفهمی»، شعری نیز درباره رحلت امام خمینی(ره) و قطعه شعری درباره غیبت امام زمان (عج) و انتظار ظهور فرجش سروده شده است.

*کتاب مجموعه نمایشنامه بچه‏‌هاى مسجد دفتر۷ با عنوان « آبى‏‌هاى ‏زمین » که به ‏نویسندگی «سعید تشکری» در ۷۸ صفحه و با قطع رقعی و در سال ۱۳۷۹ چاپ و منتشر شده است.
معرفی کتاب:

این كتاب مشتمل بر ۲ نمایشنامه با عناوین «آینه چشمان»و «آبى‏‌هاى زمین» است. نمایشنامه اول با ۱۳ شخصیت و در جاهاى مختلفى چون كومه‏‌اى در عمان، مسجدى در بصره، خانه‏‌اى ‏در مدینه و بیابان مى‏‌گذرد. ماجراى آن مربوط به اعتراض یك پسر مسلمان (اسماعیل حمیرى) در برابر پدر و مادر خود است كه در نهروان از خوارج بودند. پسر با جدایى از خانواده با توجه به ارادتى كه‏ نسبت به ائمه اطهار دارد، شاعر اهل بیت مى‌‏شود و در مدح امام‏ جعفر صادق (ع) شعرهایى مى‏‌سراید. نمایشنامه دوم با ۳ شخصیت‏ و مكان گورستانى در كنار مرقد امام هشتم (ع) مى‏‌گذرد. داستان آن ‏درباره زنى است كه كودكش را در كنار قبر شوهر جوانش رها مى‌‏كند. همسر یك جانباز كه صاحب فرزند نمى‏‌شوند، تصمیم مى‏‌گیرد فرزند این زن را بزرگ كند، اما با مخالفت همسرش كه چهل هفته‏ است در كنار حرم امام رضا (ع) اعتكاف كرده، روبه‌‏رو مى‏‌شود و…
این کتاب توسط مركز هنرهاى نمایشى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند