در سفر معاون اداری و مالی حوزه هنری کشور به کردستان مطرح شد؛
قره‌داغی: فرهنگ و هنر زیربنای توسعه است/ ساخت ۶۰ سالن سینمایی در کشور در دوران کرونا توسط حوزه هنری

13:510

معاون اداری و مالی حوزه هنری امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه با رئیس و کارکنان حوزه هنری استان کردستان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان و استاندار کردستان، دیدار و گفت‌گو کرد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این دیدار که حمیدرضا جعفریان معاون امور سینمایی حوزه هنری، سیدمصطفی حسینی مدیرعامل مؤسسه بهمن سبز نیز حضور داشتند، قره‌داغی به مشکلات اداری و مالی همکاران در بخش‌های مختلف اشاره کرد.

وی گفت: در سال گذشته با تلاش مجموعه حوزه هنری خوشبختانه توانستیم در بخش همسان‌سازی و اصلاح پایه احکام همکاران که بسیار پایین بود کار کنیم و پایه حقوقی همکاران را ارتقاء بخشیم.

وی ادامه داد: بر تمامی مشکلات موجود واقف هستیم و در تلاشیم تا با اصلاح برخی ساختارها برای مجموعه همکاران حوزه هنری در زمینه ارتقای شغلی و اصلاح احکام اقداماتی را به انجام رسانیم.

معاون اداری و مالی حوزه هنری گریزی هم به تعطیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و ضرر هنگفتی که به صنعت سینماداری وارد آورد اشاره کرد و گفت:در طول سال جاری، بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان جهت تأمین بخشی از حقوق ۴۰۰ نفر از پرسنل سینمایی در کشور هزینه کرده‌ایم که رقم بسیار بالایی است.

وی به عملکرد بسیار خوب حوزه هنری کردستان در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: حوزه هنری استان کردستان با عده کم با مدیریت بسیار خوب آقای مرادی کارهای بسیار ارزنده‌ای را به انجام رسانده است و جزء حوزه‌های پویا و چابک حوزه هنری در کشور محسوب می‌شود.

قره‌داغی ادامه داد: محبوبیت حوزه هنری نزد هنرمندان و مردم ناشی از تلاشی است که توسط این مجموعه به انجام رسیده است و من همواره در سفر به استان کردستان از این شوق و همدلی مجموعه لذت برده‌ام.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان هم در ابتدای این دیدار با قدردانی از حمایت‌های صورت گرفته مرکز از توسعه مراکز استان حوزه هنری گفت: در سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری تلاش کردیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم که توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهرهای سقز، سنندج و بیجار از آن جمله است.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی جهت برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری با استفاده از بستر فضای مجازی از دیگر اقداماتی است که به خوبی در استان انجام شده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در این زمینه افزود: برگزاری جشنواره ملی «درخانه هنرمندانه بمانیم»، برگزاری شعرخوانی شاعران برجسته استانی در سالن خالی از جمعیت و پخش در فضای مجازی در قالب فیلم‌های کوتاه چند دقیقه‌ای با مخاطبی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر، برگزاری یادواره سید بهاء‌الدین شمس قریشی در مسجد جامع سنندج بدون حضور مخاطب و پخش مستقیم از صدا و سیما و فضای مجازی، برگزاری چندین شب برنامه زنده موسیقی در سالن سینما با پخش مستقیم فضای مجازی، بخشی از این برنامه‌ها بوده است.

وی ادامه داد: تولید چندین عنوان کتاب از جمله «فرزند کردستان»، «سرودهای بی‌تکرار»، «رادیو سنه»، آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف»، برگزاری جشنواره استانی تئاتر ماه – وتار، تولید نماهنگ «یل میدان» به یاد سردار قاسم سلیمانی، تولید چندین اثر نمایشی، تولید اثر موشن‌گرافی از حضور سردار سلیمانی در اربیل عراق، برگزاری چندین نمایشگاه هنری مجازی، تولید بیش از ۵۰ اثر کاریکاتور با موضوع سردار سلیمانی و …، تولید چندین تابلوی نقاشی و مینیاتوری با موضوع سردار سلیمانی و توزیع دو مرحله بسته معیشتی به هنرمندان، از دیگر برنامه‌هایی بوده است که در حوزه هنری انجام شده است.

حوزه هنری کردستان به عنوان یک الگو در کشور باید مورد توجه قرار گیرد

حمیدرضا جعفریان معاون سینمایی حوزه هنری کشور نیز در بازدید از مجموعه پردیس سینمایی بهمن سنندج، درهم آمیختگی موجود فرهنگ و هنر در پردیس سینمایی بهمن سنندج را در کشور بی‌نظیر عنوان کرد.

وی با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در استان کردستان گفت: در این مدت که به چندین استان کشور جهت بررسی امکانات سفر کرده‌ام، مجموعه‌ای به این پویایی و ویژگی‌ها را ندیده‌ام.

جعفریان ادامه داد: چنین مجموعه‌ای در کشور بی‌نظیر است و ایجاد و خلق این چنین مجموعه ارزشمندی بدون تلاش و دغدغه همکاران حوزه هنری در استان و مدیریت آن امکان‌پذیر نیست.

وی تصریح کرد: فاصله استان کردستان در زمینه کار اصولی و تخصصی با دیگر استان‌ها بسیار زیاد است و کردستان به عنوان یک الگو باید مورد توجه فعالیت در دیگر مراکز استان قرار گیرد.

جعفریان توجه به نگهداری فضاهای فرهنگی را یک ضرورت دانست و گفت: در این بازدید قسمت‌های قدیمی هم همچون قسمت‌های جدید و در حال ساخت به خوبی نگهداری شده است که جای قدردانی دارد.

اهدای دو آپارات قدیمی سینما جهت نصب در پیاده‌راه فردوسی

در این دیدار سید مصطفی حسینی مدیرعامل مؤسسه بهمن سبز که متولی بخش سینمایی حوزه هنری کشور است هم با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در ایجاد زیرساخت‌های سینمایی در استان گفت: کردستان یکی از مراکز سینمایی فعال و پویای کشور است.

وی با اشاره به اقدام بسیار خوب شهرداری سنندج در ایجاد پیاده‌راه خیابان فردوسی گفت: این پیاده‌راه با توجه به مرکزیتی که دارد، می‌تواند به عنوان یک مرکز توریستی مورد توجه قرار گیرد.

حسینی در این خصوص گفت: چنین هدفی نیازمند بسترسازی‌های فرهنگی است و در این زمینه مؤسسه بهمن سبز دو آپارات قدیمی سینما با قدمتی بیش از ۹۰ سال را جهت نصب در مقابل پردیس سینمایی بهمن سنندج به استان کردستان هدیه می‌دهد.

حضور در شهرستان‌های سقز و بیجار و بازدید از پروزه‌های سینمایی این دو شهرستان از دیگر برنامه‌هایی است که امروز انجام می‌شود.

ساخت ۶۰ سالن سینمایی در کشور در دوران کرونا توسط حوزه هنری

همچنین عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری و مالی حوزه هنری، با حضور در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان، با بهرام نصراللهی‌زاده رئیس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، قره‌داغی با قدردانی از حمایت‌های بسیار ارزنده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از توسعه فرهنگ و هنر در کردستان گفت: فرهنگ و هنر زیر بنای توسعه است و سرمایه‌گذاری در این زمینه سبب ارتقای تمامی شاخص‌ها در بخش‌های مختلف خواهد شد.

وی حوزه هنری را مرکز گسترش هنر انقلابی عنوان کرد و افزود: بر همین مبنا بنا داریم تا نسبت به رفع مشکلات زیر پساختی استان‌ها در بخش فرهنگ و هنر در حد توان با همکاری مسئولین استان‌ها اقدام کنیم.

قره‌داغی ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که بسیار مورد توجه حوزه هنری است، توسعه فضاهای سینمایی است که در این زمینه در این ایام کرونا تاکنون موفق به ساخت ۶۰ سالن سینمایی در نقاط مختلف کشور شده‌ایم.

معاون اداری و مالی حوزه هنری افزود: هم اکنون نیز در یزد که سالن سینمایی نداشت، ۲ پروژه سینمایی، در بجنورد یک پردیس ۶ سالنه، در سقز یک پردیس ۳ سالنه، توسعه سینما آزادی بیجار به یک پردیس ۳ سالنه، افزایش سالن‌های پردیس سینمایی سنندج از سه سالن به ۷ سالن که نخستین سالن روباز سینمایی غرب کشور نیز یکی از سالن‌های مورد نظر است، از دیگر پروژه‌هایی است که با پیشرفت بسیار خوبی در حال انجام است و امیدواریم بخشی از آن از جمله پروژه‌های استان کردستان قبل از پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی حوزه هنری کردستان را یکی از مراکز بسیار چابک و فعال در کشور عنوان کرد و گفت: این مرکز با مدیریت بسیار ارزشمندش توانسته است جایگاه شایسته‌ای را در بین هنرمندان ایجاد کند و در بخش تولید و برگزاری برنامه‌های هنری و فرهنگی نیز خوب عمل کرده است.

قره‌داغی تصریح کرد: یکی از مشکلات عمده حوزه هنری استان در بخش ساختمان اداری است که امیدواریم با حمایت‌های مسئولین و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان این مشکل نیز برطرف شود.

حوزه هنری کردستان سرمایه بزرگی برای استان است

بهرام نصراللهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان نیز در این دیدار، با قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات بسیار ارزنده رئیس و کارکنان حوزه هنری استان کردستان گفت: حوزه هنری با تعداد بسیار کم نیرو با تلاش و همت و مدیریت بسیار خوب، کارهای بزرگی را در بخش‌های مختلف هنری و فرهنگی و زیرساختی در استان انجام داده است.

وی حوزه هنری کردستان را برای استان یک سرمایه بزرگ عنوان کرد و گفت: هم اکنون در بحث زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، شاهد عملکرد بسیار خوبی از سوی حوزه هنری هستیم که ساخت چندین سالن سینمایی در شهرهای سنندج، بیجار و سقز با امکانات متنوع فرهنگی و هنری، از جمله گالری هنری و افزایش ۹ سالن سینمایی در این شرایط سخت مالی در کمترین زمان ممکن و با کمترین اعتبارات، بخشی از اقدامات ارزنده‌ای است که انجام داده‌اند.

نصراللهی‌زاده با اشاره به تأثیرگذاری فرهنگ و هنر بر جامعه افزود: توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری با توجه به ضعف شدیدی که در این خصوص در استان مشاهده می‌شود، یکی از اولویت‌های اصلی استان است و در این زمینه با تمام توان از اقدامات حوزه هنری حمایت خواهیم کرد.

وی به مشکلات پیش روی طرح‌های عمرانی گریزی زد و گفت: خوشبختانه با تمامی این مشکلات با حضور و نظارت همیشگی رئیس حوزه هنری استان و پیگیری‌های مستمری که دارند، روند ساخت پروژه پردیس سینمایی سقز به خوبی در حال انجام است و امیدواریم با تأمین اعتبار لازم حداکثر تا پایان سال این پردیس سینمایی فعالیت خود را به صورت رسمی در سقز آغاز کند.


توجه به سینمای خانواده مهم‌ترین اولویت ما در ساخت سینما است

صبح امروز همچنین عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری و مالی حوزه هنری کشور با حضور در استانداری کردستان با بهمن مرادنیا استاندار کردستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

قره‌داغی در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های استاندار از توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری گفت: ما در هر استانی که حضور پیدا می‌کنیم، در ابتدا به بیان مشکلات و کمبودها می‌پردازیم، اما خوشبختانه با توجه به دغدغه‌ای که در این زمینه در استان وجود دارد، امیدواریم با همکاری استانداری بتوانیم بخشی از معضلات زیرساختی استان را برطرف کنیم.

وی با اشاره به موضوع خانواده به عنوان یکی از موضوعات مهم که مورد توجه حوزه هنری است، گفت: سالن‌های کوچک سینمایی با ظرفیت‌های محدود ۲۰ تا ۳۰ نفره می‌تواند محلی برای حضور یک جمع خانواده همزمان برای دیدن فیلم‌های سینمایی شود.

معاون اداری و مالی حوزه هنری کشور افزود: تجهیز سالن‌های سینمایی بین ۳ تا ۴ میلیارد ریال هزینه نیاز دارد که با کوچک سازی این سالن‌ها در کنار توجه به هم‌نشینی خانواده‌ها در کنار هم می‌تواند در بالا بردن راندمان مالی سینمادار هم کمک کند.

قره‌داغی ساخت سالن‌های سینمایی را در کشور از اولویت‌های حوزه هنری عنوان کرد و گفت: سینما یکی از مؤلفه‌های توسعه‌ای محسوب می‌شود و خوشبختانه با اقداماتی که در این زمینه در استان و در شهرهای سنندج، سقز و بیجار در حال انجام است، افزایش بیش از ۹۰۰ صندلی به سرانه صندلی سینمایی در استان را شاهد خواهیم بود که یک جهش بسیار خوب محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: با تکمیل پروژه‌های درست اقدام، تعداد سالن‌های سینمایی حوزه هنری در استان از ۴ سالن به ۱۳ سالن و سرانه صندلی از ۱۱۰۰ صندلی موجود به بیش از ۲۰۰۰ صندلی سینمایی افزایش پیدا می‌کند که بسیار آمار خوبی است.

معاون اداری و مالی حوزه هنری گفت: یک نوید هم به مردم شهرستان بیجار اعلام می‌کنم و آن هم تجهیز سالن‌های سینما آزادی بیجار به سیستم صوت دالبی است که در قبال حمایت‌های مسئولین استان به توجه به توسعه فرهنگ و هنر در استان به زودی انجام خواهیم داد.

وی با استقبال از پیشنهاد استاندار جهت ساخت سالن سینمایی در کامیاران و قروه با حمایت استانداری گفت: به زودی مطالعات لازم در این زمینه را آغاز می‌کنیم و ان‌شاءالله در دستور کار برنامه‌های حوزه هنری قرار خواهد گرفت.

قره‌داغی بر ضرورت ساخت فرهنگسراها هم اشاره کرد و گفت: برای رفع کمبودهای فرهنگی و هنری این امر باید در دستور کار مسئولین استان قرار گیرد و می‌طلبد با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب در سفری که به استان کردستان و شهرستان بیجار داشتند، این مهم به عنوان اولویت در مرکز شهر بیجار اجرایی شود.

وی با اشاره به مسئولیت چندین ساله خود در انتشارات سوره مهر با اهدای چندین عنوان کتاب پر تیراژ این انتشارات به استاندار گفت: انتشارات سوره مهر در سال گذشته ۶۰۰ عنوان کتاب را به چاپ رسانده است که از این تعداد ۲۴۰ عنوان چاپ اول بوده است.

قره‌داغی ادامه داد: انتشارات سوره مهر هم اکنون به عنوان انتشارات برتر چندین دوره کشوری در زمینه ادبیات پایداری ۴۶ عنوان از تولیدات خود را به تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی رسانده است.

وی گفت: خوشبختانه حوزه هنری استان کردستان در این زمینه نیز توانسته است خوب عمل کند و علاوه بر چاپ چندین عنوان کتاب ارزشمند همچون «فرزند کردستان»، «سرودهای بی‌تکرار»، «رادیو سنه»، چندین عنوان دیگر را نیز در نوبت چاپ دارد.

در این دیدار امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان از حمایت‌های استانداری در توسعه هنر و فرهنگ قدردانی کرد و گفت: قرار گرفتن سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، ایجاد پیاده‌راه فردوسی، حمایت از ساخت سالن‌های سینمایی در سقز و بیجار و برگزاری برنامه‌های مختلف حاصل این حمایت‌‌هاست.

از ساخت سالن‌های سینمایی در کامیاران و قروه حمایت می‌کنیم

بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز در این دیدار، با اشاره به مشکلات بسیار زیاد استان در بخش زیرساخت‌های فرهنگی و هنری گفت: متأسفانه به‌دلیل عدم توجه به این مهم در گذشته، استان در بخش زیرساخت فرهنگی و هنری با ضعف جدی مواجه است که لازم است در این زمینه تمامی متولیان امر مسئولانه در جهت رفع آن اقدام کنند.

وی سینما بهمن سنندج را یک مکان بسیار ارزشمند فرهنگی و هنری در سنندج و استان عنوان کرد و گفت: استفاده بهینه از این مکان و کارآیی‌های متنوع آن سبب شده تا این مکان به عنوان مرکز اصلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان معرفی شود.

مرادنیا ادامه داد: یکی از مشکلات عمده ما در استان در بخش ارتباط مسئولین با مردم است که خوشبختانه به‌دلیل ارتباط بسیار خوبی که شخص آقای مرادی و همکارانشان با جامعه هنرمندان و سایر اقشار جامعه ایجاد کرده‌اند، شاهد اعتمادسازی بسیار خوبی از طرف حوزه هنری در استان بوده‌ایم که جای قدردانی دارد.

مرادنیا به ساخت پردیس سینمایی در سقز اشاره کرد و گفت: در سایه لطف الهی و همت و تلاش مجموعه حوزه هنری شاهد پیشرفت بسیار خوب این پروژه بوده‌ایم و امیدواریم این پردیس چند سالنه با امکانات خوبی که در آن پیش‌بینی شده است به پاتوقی امن و مطمئن برای مردمان فهیم و با فرهنگ سقز تبدیل شود.

وی با اشاره به کمبود فضاهای فرهنگی در سایر شهرهای استان گفت: انتظار داریم به زودی حوزه هنری با توجه به دغدغه‌ای که دارد در خصوص ساخت مجموعه سینمایی در شهرهای کامیاران و قروه نیز اقدام کند و در این زمینه استاندای با تمام توان از حوزه هنری حمایت خواهد کرد.

استاندار کردستان گریزی هم به پیاده‌راه خیابان فردوسی سنندج زد و گفت: این پیاده‌راه یک ضرورت مهم برای سنندج بود که با همت شهرداری و دیگر ادارات در دوران سخت کرونا به انجام رسید که می‌طلبد در فضاسازی‌های آن به مسائل فرهنگی و هنری با استفاده از پتانسیل‌های هنری و فرهنگی و ایجاد پاتوق‌های فرهنگی و هنری اقدام شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند