بازخوانی گفت‌وگویی از علی سلیمانی در سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد؛
قرآن منبع اصلی هنر قرار گیرد

04:000

زنده‌یاد علی سلیمانی که پیکر او روز گذشته با حضور جمعی از دوستان و خانواده او تشییع و در قطعه هنرمندان آرام گرفت معتقد بود که هنرمندان باید همانند فرج‌الله سلحشور، قرآن را به عنوان یکی از منابع بزرگ خود در عرصه هنر مورد توجه قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» در حالی مردادماه سال ۹۷ برگزار شد که زنده‌یاد علی سلیمانی به عنوان هنرمندی پرورش یافته از مسجد، داوری آثار را بر عهده داشت. وی که همواره روحیه‌ای شاداب و نیروبخش داشت، با رویکرد و رفتارهای صمیمانه خود نوجوانان حاضر در جشنواره را جذب و از فضائل اخلاقی و هنری‌اش بهره‌مند می‌کرد.

زنده‌یاد سلیمانی در کارگاه‌های آموزشی مرحله پایانی این جشنواره که در قزوین برگزار می‌شد، دارایی یک هنرمند را داده‌های ذهنی و خلاقیت او عنوان کرده و افزوده بود: هنرمند با مطالعه کتاب، شعر، قصه و رمان است که می‌تواند بر دارایی‌های خود بیفزاید.

وی که همواره خود را هنرمندی مسجدی و مردمی می‌دانست در ادامه می‌گفت: نمی‌توان تعریف خاصی را از هنر داشت، اما در کل هنر، نوعی فن است که موجب شگفتی انسان می‌شود.

سلیمانی در این گفت‌وگو با بیان اینکه هنر به دو دسته عینی‌گرایان و ذهنی‌گرایان تقسیم می‌شود، گفته بود: در هر کدام از این دو گونه هنر را می‌توان به صورت عینی دید و یا آنکه به مانند موسیقی زیبایی‌های آن را تجسم کرد.

این بازیگر به یادماندنی سینما و تلویزیون، هنر را اینگونه تعریف کرده بود که در تئاتر، عنصر اصلی انسان است، در حقیقت در این هنر انسان به‌وسلیه انسان و برای انسان به ارائه و خلق هنر بر روی صحنه می‌پردازد.

وی خطاب به هنرمندان در سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد عنوان کرده بود: هر کدام از شما باید نگاه متفاوتی نسبت به موضوعات مختلف پیرامونی خود داشته باشید و تعریف شما با عموم مردم در عرصه‌های مختلف تفاوت داشته باشد، لذا برای میل یه این منظور باید دارایی‌های ذهنی خود را از معلومات و اطلاعات مختلف پر کنید.

سلیمانی در ادامه یکی از زیباترین بخش‌های هنر را شعر معرفی کرده و افزوده بود: ایران به عنوان مهد شعر و ادبیات دارای چنان جایگاهی در جهان است که از قدیم‌الایام گفته‌اند: «هنر نزد ایرانیان است و بس»؛ لذا هنرمندان باید با فراگیری انواع شعرها در این وادی ورود جدی داشته باشند.

سلیمانی که خود فعالیت‌های متناسب و کارآمدی در فضای مجازی داشت با انتقاد از اینکه تلگرام و اینستاگرام بخش زیادی از زمان افراد را به خود اختصاص داده است، در این گفت‌وگو که همزمان شرکت‌کنندگان سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد هم به تماشا و بهره‌مندی از آن نشسته بودند، گفته بود: سنبل بی‌سوادی در استفاده مداوم از تلگرام و اینستاگرام و امثال آن است؛ چراکه این فضا قابلیت استناد علمی را ندارد و موجب محدود شدن افراد و به ویژه هنرمندان در یک فضای پر از شایعه و اطلاعات نادرست می‌شود، از این رو به جوانان علاقه‌مند به هنر توصیه می‌کنم اگر خواهان موفقیت هستند به سمت انواع کتاب، فیلم و قصه‌هایی بروند که بتواند تجربیات و مفاهیم نویی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

سلیمانی در ادامه با یادی از فرج‌الله سلحشور هنرمند و کارگردان و بازیگر معاصر کشورمان عنوان کرده بود: این شخصیت هنری قرآن را به عنوان یکی از منابع بزرگ خود در عرصه هنر مورد توجه قرار داد که به‌واسطه آن آثاری چون یوسف پیامبر، اصحاب کهف، ایوب نبی برای همیشه در تاریخ هنر کشورمان به ثبت رسید.

وی در ادامه این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه اثر یک هنرمند به منزله فرزند اوست گفته بود: باید برای رشد و اثربخشی هرچه بیشتر یک اثر هنری در آن تفکر کرده و با شناسایی نقاط ضعف و قوتش در مسیر تقویت و اثرگذاری هر چه بیشتر آن تلاش کند.

زنده‌یاد سلیمانی در این گفت‌وگو اشاره کرده بود: یکی از ویژگی‌های بارز مسجد آن است که ما در آن خود را نقد می‌کنیم که نمونه بارز این نقد، توبه است؛ لذا می‌توان از این بستر بزرگ معنوی برای پیشرفت و اعتلای خود بهره‌برداری کرد.

گفتنی است، سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» ۱۶ تا ۱۹ مردادماه در قزوین به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و به دبیری حمید نیلی برگزار شد. داوران این دوره از جشنواره را سید حسین فدایی‌حسین، کوروش سلیمانی و زنده‌یاد علی سلیمانی بر عهده داشتند.

یادآور می‌شود، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد علی سلیمانی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران که بامداد ۲۱ مردادماه براثر بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت، روز گذشته جمعه ۲۲ مردادماه در بهشت زهرا (س) برگزار و این هنرمند در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. این مراسم از صفحه مجازی این هنرمند به صورت زنده پوشش داده شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند