قائدی: هنر انقلاب بیشتر به دغدغه‌های مردم بپردازد

02:250

احسان قائدی نویسنده و فعال فرهنگی معتقد است: انقلاب برآمده از کف جامعه است و هنر انقلاب باید بیشتر به دغدغه‌های مردم بپردازد.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، احسان قائدی نویسنده و فعال فرهنگی درباره هفته هنر انقلاب گفت: انقلاب برآمده از کف جامعه است و هنر انقلاب باید بیشتر به دغدغه‌های مردم بپردازد و همچنین به سؤالات مردم پاسخ دهد. رویکرد اجتماعی و تلاش برای اصلاح امور و حتی نگاه مطالبه‌گرانه به مسائل مردم، موضوعاتی است که در آفرینش هنر متعهد تاکنون مغفول مانده است.

قائدی افزود: مهم‌ترین شاخصه‌های هنر انقلاب، ارزش‌هایی است که گفتمان انقلاب برای مردم به ارمغان آورده است، ارزش‌هایی چون: آزادی، رشد فکری و اجتماعی و اعتلای جایگاه انسان، هنر انقلاب باید در راستای تبیین و تحقق همین ارزش‌ها گام بردارد.

این نویسنده اظهار داشت: هنر انقلاب چیزی جز هنر متعهد نیست؛ چرا که هنر اساساً ابزاری است برای انتقال یک مفهوم یا پیام در قالب‌های چشم‌نواز و روح‌نواز که هنر انقلاب در این مسیر طفل نوپایی است که تازه در این مسیر راه رفتن آموخته و راه درازی در پیش دارد.

قائدی درباره چالش‌ها و موانع پیش رو در مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب گفت: چارچوب‌های محدود کننده، نگاه‌های دافعه‌ای به هنرمندان، عدم تعریف دقیق و صحیح از ارزش‌ها و همچنین عدم باور به این ارزش‌ها توسط برخی نهادهای دست اندرکار، مهم‌ترین چالش‌ها و موانع پیش رو در مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب است.

این فعال فرهنگی درباره استقبال مردم از هنر انقلاب اسلامی افزود: آثاری که به صورت مطلوب و حساب شده در دسترس مردم قرار گرفته و جنس دغدغه‌های مردمی را داشته است مورد حمایت و استقبال مردم قرار گرفته‌اند که البته تعداد آنها بسیار اندک است.

به گفته وی مهم‌ترین چالش پیش روی هنر انقلاب، عدم تنظیم سیاست‌های کلان برای شناخت استعدادهای جوان در حوزه هنر انقلاب اسلامی است، حال آنکه بی‌توجهی به کشف و رشد استعدادهای جوان باعث از بین رفتن نسل مهم و تأثیرگذار در عرصه هنر در زمینه‌های مختلف شده است.

قائدی افزود: مطالبه‌گری باید در آثار هنر انقلاب اسلامی وجود داشته باشد که متأسفانه جزء تعداد اندکی اثر هنری مطالبه‌گر، هنر انقلاب هنوز در حوزه مطالبه‌گری ورود جدی و دقیقی نکرده است و در این مسیر قدم جدی و مهمی برنداشته است.

این نویسنده جوان معتقد است: انتخاب چهره سال هنر انقلاب تاکنون کمکی به معرفی جریان هنر انقلاب نکرده و نمی‌کند؛ چرا که فقط معرفی یک فرد بدون تلاش برای معرفی آثار شاخص هنر انقلاب کمکی به رشد جریان انقلاب نخواهد کرد.

قائدی افزود: از نظر من کسی می‌تواند به عنوان چهره شاخص سال هنر انقلاب معرفی شود که با تولیدات خود نقش مهمی در رشد فکری عموم مردم در راستای هنر انقلاب داشته باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند