در نشست «اینترنت، حاکمیت ملی و آزادی‌های فردی» عنوان شد؛
فضای مجازی امتداد زندگی اجتماعی بر بستری از فناوری اطلاعات است

05:230

چهارمین نشست از سلسله نشست‌های واکاوی وقایع اخیر کشور با موضوع «اینترنت، حاکمیت ملی و آزادی‌های فردی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست چهارم از سلسله نشست‌های «سلسله نشست‌های واکاوی وقایع اخیر کشور» با موضوع «اینترنت حاکمیت ملی و آزادی‌های فردی» به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، چهارشنبه ۲۷ مهرماه در تماشاخانه مهر واقع در حوزه هنری با حضور دکتر مجید سلیمانی، دکتر مرضیه ادهم، محمدحسین انتظاری و محمد کشوری برگزار شد.

محمد کشوری به عنوان اولین سخنران این نشست گفت: فضای مجازی تا کنون ترجمه درستی نشده است چرا که دارای ماهیت‌های واقعی و حقیقی است و نمی‌توان آن را جدای از جامعه دانست و عنوان مجازی را به آن داد.

کشوری در ادامه با بیان اینکه از بین رفتن مرز زمانی میان رویداد و اطلاع رسانی آن با مخاطب از دیگر نکاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: رسانه ها اکنون در جایگاهی هستند که با حضور سلبریتی‌ها به سرعت یک مطلب را نامحدود منتشر می‌کند و به نحوی رسانه‌های رسمی را تحت تاثیر خود قرار داده اند.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها در تمامی دنیا مداوما دچار مواجهه با رویدادهای تازه و نیازمندی‌های جدید می‌شوند، گفت: اثر شبکه‌ای در فضای مجازی به گونه‌ای است که گاهی در انحصار برخی برنامه‌ها قرار می‌گیرند و همه کشورهای دنیا با آن درگیر هستند که هم مزیت‌هایی برایشان دارد و هم دشواری‌هایی را ایجاد می‌کنند.

کشوری در ادامه گفت: اگر روزنامه‌های مهم و با سابقه کشور را مورد توجه قرار دهیم متوجه می‌شویم که فضای رسانه‌ای محدود و بسته‌ای داشتیم و رفته رفته با گسترش فضای مجازی و رسانه‌های غیررسمی و آزادی نسبی در فضای مجازی، شوکی به مردم را وارد کرده است.

وی در پایان گفت: اگر بپذیریم که فضای سنتی رسانه‌ای دارای ایراداتی جدی بوده و فضای جدید رسانه‌ای موقعیت‌هایی را فراهم کرده است می‌توانیم در جای درستی در این زمینه قرار بگیریم.

* فضای مجازی یعنی امتداد زندگی اجتماعی بر بستری از فناوری اطلاعات

انتظاری در ابتدای صحبت‌هایش با بیان اینکه حد و حدود آزادی باید مشخص باشد، گفت: قانون است که حد و مرز این آزادی را مشخص می‌کند اما سوال اینجاست که چه کسی است که حق قانون‌گذاری دارد و چگونه با مردم ارتباط برقرار می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مردم و جغرافیای آنها روی مفهوم آزادی اثر گذارند، گفت: مفهوم استقلال و تمامیت ارضی کشور تعیین می‌کند که هیچکس نباید از خارج از آن برای مردم تصمیم بگیرد و یا در امور گوناگونش دخالت کند.

انتظاری افزود: یکی دیگر از ارکان مهم قابل توجه در هر جامعه‌ای نوع حکومت آن است که قوانین را اعمال می‌کند. قوانین هر حاکمیت نیز خود از دیگر رکن‌های کلیدی اجتماعی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا مدیریت درست شکل بگیرد. اجرای قوانین بر عهده دولت است و موظف است تا حتی به زور هم که شده به اجرای آن بپردازد.

انتظاری در تعریف فضای مجازی آن را امتداد زندگی اجتماعی انسان‌ها بر بستری از فناوری اطلاعات دانست و افزود: مهمترین نکته‌ای که در زمینه فضای مجازی وجود دارد این است که چه کسی در فضای مجازی اجازه و حق قانونگذاری دارد. همزمان با رویارویی با این موضوع با نرم‌افزارهای ارتباط جمعی روبرو هستیم که با قوانین ما همخوانی ندارد اما از بستر جایی به نام اینترنت وارد مرزهای کشور شده است. حال باید با این نرم‌افزار چه کنیم چرا که از کشور دیگری کنترل و مدیریت می‌شود اما در با ما همزیستی دارد.

وی افزود: هنگامی که می‌گوییم مسئله مجازی امتداد یافته است یعنی هر گوشه‌ای از زندگی ما با آن گره خورده است در نتیجه مستقیما روی زندگی ما اثر می‌گذارد پس باید در مورد قانون‌گذاری‌ برای آن تصمیم‌گیری شود.

انتظاری در پایان گفت: باید با حفظ استقلال کشور در مورد مسائل داخلی کشور بحث و گفتگو کنیم و برای حل آن تلاش کنیم.

* اینترنت مسبب رفتارهای اعتراضی روزهای گذشته است!

مرضیه ادهم نیز در این نشست گفت: بحث اینترنت بسیار با جامعه مردمی در هم تنیده شده است تا جایی که بسیاری از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که اینترنت مسبب وضعیت امروز کشور و رفتارهای اعتراضی روزهای گذشته است. چنین نگاهی راهکاری برای سلب مسئولیت همین سیاسیون شده است و در نهایت مقصر همه این روزها را اینترنت می‌دانند و به قطع آن دست می‌زنند.

وی افزود:  از طرفی هم برخی‌ها معتقدند که اینترنت آینه‌ای از جامعه روز در هر جای دنیا است اما آنچنان هم شفاف نیست. همچنین برخی‌ها معتقدند که محتوای اینترنت غیرواقعی است به این ترتیب هرکس آنچنان که علاقه‌مند است به آن نگاه کردند.

ادهم ادامه داد: اینترنت کمک کرده است تا امکان دیده شدن و شنیده شدن به همه مردم دنیا داده شود. اما آنچه در ایران رخ داد با محدود شدن فعالیت روزنامه‌ها، اینترنت به تکثرگرایی رسانه‌ها کمک کرد و بار این محدودیت را به دوش کشید.

وی در پایان با هدف قرار دادن استقلال و با اشاره به سواستفاده‌های سیاسی از آن گفت: هرچیزی را به نقطه مرکزی استقلال گره نزنیم یعنی آنچنان شعاع استقلال را عجیب نکنیم که حتی کندی اینترنت را هم به آن ربط ندهیم.

* بررسی دیدگاه‌های پسااستعمارگرایی در پلتفورم‌های امروزی خالی است

مجید سلیمانی هم در این نشست با بیان اینکه تاریخ تجدد، تاریخ تحول ارتباطات است و هدف تجدد استمرار نظام سرمایه‌داری است، گفت: صنعت چاپ تاثیر مهمی در ارتباطات میان جوامع گذاشته است و تا جایی که با آمدن اینترنت دچار تحولی مهم می‌شود.

سلیمانی در ادامه نظام تحول ارتباطات اجتماعی را منجر به شکلگیری اینترنت و فضای سایبری دانست و گفت: فضای سایبر به نظر می‌رسد که دنیای سرمایه‌داری آینده دنیا و مسطح کردن است.

وی در ادامه با بیان اینکه بررسی دیدگاه‌های پسااستعمارگرایی در پلتفورم‌های امروزی خالی است، افزود: جای خالی رویکردهای اقتصاد سیاسی و مسائل استعماری در تحلیل پلتفورم‌های اجتماعی کاملا محسوس است که معمولا در فضای آکادمیک هم کنار گذاشته می‌شود.

سلیمانی ادامه داد: امروز برای تسخیر یک کشور نیازی به حمله نظامی و فیزیکی نیست تا جایی که ممکن است جامعه‌ای در شرق دنیا کاملا غربی فکر کند. چنین رویدادی با توان رسانه‌ای قابل دسترس است.

وی در ادامه گفت: داستان رویدادهای اخیر همان استعمار و استثمار است. داده های گوناگون اطلاعاتی از منابع نفتی هم با ارزش تر است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند