فریمانی: سوگواره هنر عاشورایی، فرصتی برای همراهی «احساس» و «اندیشه» است

05:360

دبیر هنری سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی معتقد است: همواره در طول تاریخ، هنرمندان نقش کلیدی در ترویج شعائر و فلسفه قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و همچنین بقای این حماسه تاریخی داشته و دارند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «سوگواره هنر عاشورایی» بدون شك باسابقه‌ترین رویداد فرهنگی و هنری كشور در عرصه هنرهای تجسمی با موضوع «عاشورا» است. این رویداد که امسال در چهار بخش پوستر، تصویرسازی، عکس و نقاشي‌خط برگزار می‌شود، هر ساله معرف برترین آثار تجسمی هنرمندان كشورمان با محوریت حماسه عاشورا است.

برای بررسی اهداف و چگونگی برگزاری اين رويداد بزرگ فرهنگی و هنری با مهدی حاجی‌محمدی فریمانی دبیر هنری سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

فریمانی که فارغ‌التحصیل گرافیک و نقاشی از دانشگاه‌های هنر و تربیت مدرس است، علاوه بر تجربه سال‌ها تدریس در دانشگاه‌های هنری، نمایشگاه و کارگاه‌های متعددی را در حوزه گرافیک و کالیگرافی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده و هم اینک نیز مدرس دانشگاه سوره تهران در رشته گرافیک است.

به عنوان نخستین سئوال بفرمایید هدف از برگزاری این رویداد هنری و فرهنگی چیست؟

با عرض سلام و ادب به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران وفادارشان، به دور از حرف‌های كليشه‌ای می‌خواهم بگويم كه ارتقای سطح بينش و آگاهی جامعه و همچنين خود هنرمند نسبت به فلسفه قیام عاشورا، یکی از بارزترین اهداف اصلی برگزاری اين سوگواره است.

در طول تاريخ، مراسم آيينی محرم، معمولاً يك مراسم خودجوش و مردمی بوده و هست و در برگزاری اين مراسم،‌ مردم با توجه به اعتقادات، باورها و احساسات پاک خود سنگ‌تمام گذاشته و می‌گذارند، اما اگر تنها بخواهيم طبق رفتارهای آيينی و سنت‌های کلیشه‌ای و متأسفانه گاهی بدون تدبیر و مطالعه عمل کنیم، نه تنها بهره‌ای از این مناسک عرفانی و حماسی نخواهیم برد، بلکه آسیب جدی به شاکله دین‌باوری و اهداف والای سیدالشهدا خواهیم زد. در اين ميان واضح است که همواره در طول تاریخ، هنرمندان نقش کلیدی در ترویج شعائر و فلسفه قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و همچنین بقای این حماسه تاریخی داشته و دارند. چراكه زبان هنر، بهترين و موثرترین زبان برای انتقال پيام و تأثیر آن بر اذهان و رفتار جامعه و حفظ تاریخ است.

اكنون ما در اين سوگواره به دنبال آن هستيم تا با استفاده از ابزار هنر و با تكيه بر فرهنگ غنی شعر و ادبیات این مرز و بوم، جایگاه شخصیت والای حضرت سیدالشهدا (ع) و یاران گرامیشان را از دریچه چشم هنرمندان عزیز به تصویر کشیده و همچنین نگاه و توجه ادیان الهی، شخصیت‌های برجسته سیاسی، فلاسفه و … به واقعه عظیم عاشورا را با زبان هنر به نمایش بگذاریم.

سوگواره هنر عاشورایی در چه بخش‌هایی برگزار می‌شود؟

این سوگواره امسال در ۴ بخش برگزار می‌شود که عبارتند از طراحی پوستر، تصویرسازی، نقاشی‌خط و عکس.

هرکدام از این بخش‌ها، موضوعات جداگانه‌ای دارند یا آنکه در تمامی بخش‌ها آثار در یک موضوع واحد باید ارسال شوند؟

بر اساس فراخوان اعلام شده، دربخش طراحی پوستر، دو موضوع برای طراحان عزیز در نظر گرفته شده که در انتخاب یک و یا هر دو موضوع آزاد است. این موضوعات عبارتند از:
۱- «تبیین شخصیت و جایگاه والای حضرت امام حسین (ع) و یاران وفادارش»
۲ – «امام حسین (ع) در کلام دیگران»

در موضوع اول یعنی «تبیین شخصیت امام حسین (ع)» طراحان می‌بایست با استفاده از گنجينه ارزشمند شعر و ادب فارسی از شعرای ادوار مختلف (نوپرداز – کهن) دیدگاه خودشان را نسبت به شخصيت امام (ع) در عرصه‌های مختلف سیاسی، عبادی، عرفانی، انسانی و… بيان کرده و در قالب پوستر به تصویر در آورند.

در بخش دوم يعنی کلام بزرگان، طراحان می‌توانند جایگاه و شخصیت امام (ع) را از زبان شخصيت‌های بزرگ سياسی و رهبران دينی و مذهبی جهان به تصویر در آورند.

در بخش تصویرسازی نیز، دو شخصيت بزرگوار و تأثیرگذار در واقعه عاشورا یعنی حضرت رباب (س) و حضرت مسلم بن عقیل (ع) به‌عنوان موضوع کار انتخاب شده‌اند.

هنرمندان در این بخش با مطالعه در سیره زندگی و شخصیت این بزرگواران می‌توانند آثار خود را با تکنیک آزاد و به صورت تک فریم یا حداکثر سه فریم متوالی عرضه کنند.

در بخش نقاشی‌خط نيز بايد به اين مسئله اشاره كنم كه خوشبختانه نقاشي‌خط در كشورمان در دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته و هنرمندان خوبی پا به این عرصه گذاشته‌اند. در اين بخش نیز هنرمندان می‌بایست با استفاده از مجموعه اشعار ترکیب‌بند «محتشم کاشانی»، آثار خود را با تکنیک آزاد بر روی بوم خلق کرده و طبق موارد ذکرشده در فراخوان، جهت ارسال اقدام کنند.

در بخش عکاسی نیز هنرمندان عکاس می‌توانند با ارسال عکس‌های خود به سه صورت تک‌عکس، مجموعه عکس و فوتوکلیپ در این رویداد هنری و فرهنگی شرکت کنند.

موضوعات این بخش عبارتند از:
۱- مراسم عزاداری امام حسین (ع) و نمادهای عاشورایی در دوران کرونا در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، منازل، شهرها و روستاها
۲- روضه‌های خانگی
۳- مواسات، کمک‌ها و نذورات مردمی اختصاص

بر طبق فراخوان، امسال علاوه بر جوایز در نظر گرفته شده، خرید آثار از هنرمندان در تمامی بخش‌ها توسط حوزه هنری نیز صورت می‌پذیرد.

لطفا در اين باره کمی بیشتر توضيح بفرمایید؟

اين يك بحث حمايتی است كه امسال در همه بخش‌ها، آثاری كه از نظر كارشناسان مورد توجه قرار گیرد توسط حوزه هنری خريداری می‌شود. البته شکی نیست هر قلمی که برای جضرت سیدالشهدا (ع) زده شود بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

چه توصيه‌ای برای هنرمندان شركت‌كننده در سوگواره داريد؟

واقعیت این است که یکی از تفاوت‌های اساسی که این رویداد هنری با دیگر رویدادهای هنری در داخل کشورمان دارد موضوع آن است. یعنی پرداختن به واقعه عظیم عاشورا و زندگی و شهادت شخصیتی که الگوی آزادگی و شفقت برای تمامی انسان‌های مظلوم جهان است، رهبر بزرگی که برای جوامع بشری اسوه حق‌طلبی و مهرورزی است. به همين جهت لازم است هنرمندان عزیزی که در این وادی قلم می‌زنند و ایده‌پردازی می‌کنند، نهایت ذوق، خلافیت و ارادت خود را در خلق آثاری فاخر و ماندگار به کار گیرند.

نکته دیگر كه بايد به آن اشاره كنم، آخرين تاريخ برای ارسال آثار است که ۱۵ شهريورماه است. لذا از شرکت‌کنندگان گرامی تقاضا دارم ارسال آثار خود را برای روزهای آخر نگذارند. داوری سوگواره در نيمه دوم شهريورماه برگزار و نمايشگاه نیز در سی‌اُم شهريور برپا می‌‌شود.

در انتها از عزیزان شرکت‌کننده تقاضا دارم كه قبل از انجام و ارسال کارهای خود جهت اطلاع از چگونگی و شرایط انجام و ارسال آثار به سايت www.artfest.ir/ مراجعه و به دقت فراخوان سوگواره را مطالعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند