نمایشگاه «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برپا شد
فروزانفر: تمامی کارگاه‌های آموزشی مرکز معماری اسلامی تولیدمحور هستند

02:470

رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری گفت: تمامی کارگاه‌های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری تولیدمحور بوده و این نمایشگاه نیز با همین شیوه آماده برپایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نمایشگاه آثار هنرمندان شیشه‌نگار باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی با موضوع «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برپا شد.

علی فروزانفر رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در این مورد گفت: به مناسبت آغاز ماه محرم، چند تن از هنرمندان باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به سرپرستی استاد مرضیه سادات کمانیان  جهت حفظ نسخه چاپ سنگی «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا»، تصاویر این کتاب را توسط تکنیک نقاشی پشت شیشه در شرایط سخت کرونایی اجرا و در قالب تصاویری ماندگار به نمایش گذاشته‌اند.

فروزانفر با تأکید بر تولیدمحور بودن تمامی کارگاه‌های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در مورد هنرمندان این نمایشگاه گفت: زهرا توحید، نسیم جزینی، آذین سلطانی، یاسمن سیاوشی، غزال قصرلقمانی، نسرین جزینی، زهرا احمدی و  سمیه مروجی هنرمندانی هستند که با شرکت در کارگاه‌های آموزشی تولیدمحور مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با آثار خود موفق به حضور در این نمایشگاه شده‌اند.

رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری درخصوص محتوای آثار نمایشگاه گفت: «طوفانُ البُكاء فی مَقاتِلِ الشُّهَداء» کتابی فارسی در مصائب اهل بیت پیامبر(ص) به ویژه امام حسین(ع)، نوشته محمدابراهیم جوهری هروی است.

وی افزود: طوفان‌البكاء در ۱۲۵۰قمری نگارش یافت، این کتاب نخستین‌ بار در ۱۲۵۸ق در تهران به چاپ رسید و تحت عنوان کتاب جوهری شهرت بسیاری دارد. این کتاب بارها به چاپ رسیده است؛ نسخه‌های خطی بسیاری از این اثر در کتابخانه‌های ایران وجود دارد. طوفان البکاء با ۵۸ چاپ مصور، بیشترین چاپ مصور در کتاب‌های دینی را دارد. تصویرگر چاپ سنگی این کتاب میرزا علی‌قلی خویی است که آثار این نمایشگاه بر اساس تصویرگری‌های وی در این کتاب تولید شده است.

فروزانفر ادامه داد: برای برپایی این نمایشگاه به دلیل دشواری‌های حاصل از شیوع مجدد ویروس کرونا و وضعیت قرمز در شهر مراسم افتتاحیه خاصی برگزار نکردیم. از این رو نمایشگاه «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» با تکنیک نقاشی پشت شیشه از امروز ۱۷ مردادماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری کار خود را آغاز کرد و تا ۲۰ مردادماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

وی در پایان در مورد فروش این آثار گفت: هنوز تصمیم قطعی در مورد چگونگی فروش آثار این نمایشگاه و قیمت‌گذاری آنها گرفته نشده است، اما به منظور یاری چرخه اقتصاد هنر از سوی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری این اتفاق پیگری خواهد شد.

گفتنی است، نمایشگاه نقاشی پشت شیشه «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» به منظور حفظ و بازسازی نسخه چاپ سنگی کتاب «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» تألیف محمدابراهیم جوهری با تصویرگری میرزا علی‌قلی خویی در گالری ابوالفضل عالی برپا شده است. علاقه‌مندان برای تماشای این آثار می‌توانند در روزهای اداری تا ۲۰ مردادماه با مراجعه به حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، از ساعت ۱۰ تا ۱۸ مراجعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند