کارگاه نقد فیلم در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه مدرسه؛
فراستی: با ارتقای دانش و توانایی، سینما را تسخیر و اثرتان را تحمیل کنید

04:190

کارگاه نقد فیلم مسعود فراستی در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه مدرسه با حضور نوجوانان فیلمساز این جشنواره عصر روز گذشته ۲۵ آبان ماه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه مدرسه با حضور استاد مسعود فراستی مترجم، مدرس و منتقد سینما و برپایی یک کارگاه تخصصی برای نوجوانان فیلم‌ساز همراه بود.

فراستی در این کارگاه که نوجوانان فیلمساز جشنواره در آن حضور داشتتد پس از شنیدن حرف‌ها و دغدغه‌های آنها گفت: پشت کار خیلی مهمتر از استعداد است. اما این دو در کنار هم موفق‌تر عمل می‌کند.

وی افزود: آن نوجوانی که از کودکی تا کنون دست از تلاش برنداشته است خیلی برایم ارزشمند است.

فراستی در ادامه گفت: آن شخصی که می‌گوید تصمیم گرفتم فیلم بسازم و این کار را کردم اشتباه است. یا اینکه فیلم بسازید که کاری را انجام دهد اشتباه است.

این منتقد سینما با تاکید بر اینکه انگیزه باید از درون آدمی بجوشد، ادامه داد: خوشبختانه از میان این جمعیت آنهایی که می‌خواستند خودشان هم در فیلمشان بازی کنند کم بود، چرا که چنین افرادی تلاش می‌کنند دیده شوند نه اینکه فیلم بسازند.

فراستی افزود: سینما تصویر است و باید از طریق تصویر دیده شود. برخی فکر می‌کنند آنچه درونشان می‌جوشد و مسئله جدی آنها است باید با دیگران به اشتراک گذاشته شود وس اقدام به ساخت آن می‌کنند.

وی با بیان اینکه نوشتن و نقاشی کردن است که آدم را از شر یک سری چیزهایی که هر کسی با خودش دارد آزاد می‌کند، گفت: نوشتن نقش مهی در تصویر کردن دارد و خواندن مقدمه نوشتن است. باید به طور جدی بخوانیم و کتاب بجای موبایل دستمان باشد. باید با کتاب وقتمان را بگذرانیم و با آن مأنوس باشیم.

فراستی افزود: خواندن بیشترین کمک را به ما می‌کند. خودم در سن شما بیش از ۱۰۰ رمان خواندم. تمام دارایی‌های من از مطالعه است در حالی که خیلی ها فکر می‌کنند من روزانه چند فیلم می‌بینم اما بیش از فیلم دیدن به خواندن می‌پردازم. بهترین زمان مطالعه سن شما است پس قدر آن و تجربه‌های ناشی از آن را بدانید.

فراستی ادامه داد: برخی از بچه‌های اینجا از تئاتر شروع کردند و فیلمشان در همان تجربه‌های اول یا دوم جایزه گرفته است. توجه داشته باشید که شاید فیلمشان بخاطر انتخاب موضوع جایزه گرفته و این ارزش چندانی ندارد.

این منتقد سینما با تاکید بر اینکه تا زمانی که فن یا تکنیک یک مدیوم را یاد نگرفتیم نمی‌توانیم فیلم ساز شویم، گفت: نیاز به فن، کلاس و مشق دوربین دارید. دوربین باید بخشی از دستانتان شود و در ادامه به نور و… بپردازید و فن و تکنیک آن را یاد بگیرید.

فراستی ادامه داد: برخی جشنواره‌ها روی موضوع تمرکز دارند و این کار اشتباهی است چرا که به فن و تکنیک اثر کاری ندارد. سازنده های فیلم‌های این نوع جشنواره ها دیگر شر و شوری ندارد و جست‌وجویی نمی‌کند و در واقع کارمند جشنواره‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: یک فیلمساز باید بتواند صید کند و با تلاش‌هایش بدون شوخی کار کند و حداقل روزانه ۳ ساعت بخوانید. هر رشته علمی باید با ادبیات عجین شود و اگر در سن شما انجام نشود جا می‌مانید.

فراستی افزود: آثار کلاسیک، ادبیات، موسیقی و سینما در سال‌های طولانی ما را جلا می‌دهند. عادت کنید بجای شنیدن آثار موسیقی معمولی به سوی آثار کلاسیک حرکت کنید و یواش یواش تفاوت و تاثیراتش را می‌فهمید.

وی با تاکید بر خوب دیدن و ارتقا آن علاوه بر آموزش فنی و آکادمیک گفت: دیدن و شنیدن دو بال هنری ما است پس باید بعد از خوب خواندن به سمت خوب دیدن حرکت کنید. باید روزی یک فیلم کلاسیک ببینید و بعد از هر فیلم دور هم جمع شوید و آن را مورد بحث قرار دهید. لیست ۱۰۰تایی از بهترین فیلم‌های زندگی ام را در فضای مجازی قرار داده ام از همین ها شروع کنید.

فراستی در ادامه چگونه بیان متحد یک قصه خوب در فیلم را بسیار مهم دانست و افزود: به چنین فیلمی می‌توان فیلم خوب گفت.

وی با اشاره به این نکته که موضوع و تم مجموع همه فیلم‌های هیچکاک «ترس» است، گفت: اگر نیاز جامعه به نیاز شخصی شما تبدیل شده ساخت فیلم درباره آن درست است اما اگر نیاز جامعه است و به نیاز و مسئله تو تبدیل نشده به سمتش نروید چرا که فیلم جشنواره ای و بی ارزش می‌شود.

فراستی ادامه داد: ما اگر تکنیک یاد نگیریم به فرم و فیلم نخواهیم رسید. در نوشتن تکنیک نوشتن و در سینما تکنیک سینما را به خوبی یاد بگیرید.

وی افزود: یکی دیگر از کارهای مهم و سازنده ای که باید شما برای فیلمساز شدن یاد بگیرید باید فن بلد باشید و فن را با فیلم دیدن به دست می‌آورید.

فراستی در پایان گفت: من تنها منتقدی هستم که نقد را تحمیل کردم به سینمای ایران، پس شما هم باید با ارتقای دانش و توانایی خود به تسخیر و تحمیل اثر و ایده و کار خود به دنیا بپردازید.

گفتنی است، این دوره از جشنواره فیلم کوتاه مدرسه به میزبانی حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند