از سوی حوزه هنری استان فارس؛
فراخوان جشنواره کارتون و پوستر «روزگار مترسک» منتشر شد

05:150

فراخوان ملی نخستین جشنواره پوستر و کارتون «روزگار مترسک» از سوی حوزه هنری استان فارس منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، وحید نمازی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس از برگزاری جشنواره ملی کارتون و پوستر «روزگار مترسک» خبر داد و گفت: این جشنواره با رویکرد مقابله با پروژه تطهیرسازی روزگار سیاه رژیم پهلوی برگزار می شود. رویکرد این جشنواره یادآوری روزگار سرتاسر خیانت، وادادگی و ظلم خاندان پهلوی درحق مردم وکشور، طبق مستندات تاریخی است.

وی افزود: اگرچه فساد، تباهی و بی عرضگی این رژیم برکسی پوشیده نیست اما مخالفین نظام و رسانه‌های بیگانه با پروژه تطهیرسازی پهلوی  مدام در تلاش برای تحریف و فراموشی حافظه تاریخی ملت به نفع خود هستند.

رییس حوزه هنری استان فارس با توجه به اهمیت آگاهی بخشی ادامه داد: به همین منظور این جشنواره در راستای آگاهی بخشی نسل جوان و تبیین حقایق آن روزگار برگزار می‌شود.

وی در تشریح سرفصل ها و رویکردهای جشنواره گفت: حاکمیت ملی و تمامیت ارضی؛ عقد قراردادهای ننگین و از دست دادن بخشی از اراضی کشور مانند جدایی بحرین، ارتفاعات آرارات، واگذاری و کاهش حقابه هیرمند و… یکی از رویکردهای این رویداد هنری است.

نمازی ادامه داد: تحقیر ملی؛ وادادگی سیاسی و دخالت قدرت‌های خارجی در امور کشور مانندتعیین شاه، وزیر، وکیل، کاپیتولاسیون، برگزاری کنفرانس تهران ( نشست بدون اجازه و هماهنگی سران متفقین در تهران) و… نیز دیگر محور این جشنواره است.

وی دوران سیاه پهلوی؛ جنگ و سرکوب اقوام داخلی توسط قشون پهلوی را از دیگر محورهای این جشنواره خواند و گفت: اشغال نظامی ایران توسط متفقین در جنگ جهانی دوم و از پاشیدگی ارتش پهلوی کمتر از چند روز از دیگر محورهای این جشنواره است.

رییس حوزه هنری استان فارس ادامه داد: علاوه بر این موارد، سایر موضوعات مرتبط که به ادعاهای دروغین و تناقض های رفتاری آن روزگار می‌پردازد نیز می تواند به عنوان محور اثر انتخاب شود.

وی در پایان اظهار کرد: فراخوان این جشنواره روی سایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس به نشانی www.artfars.ir و صفحه مجازی به نشانی @art_fars منتشر شده و در دسترس عموم است.

همچنین، امیرحسین عبادیان دهکردی کارشناس مسوول هنرهای تجسمی حوزه هنری فارس نیز درباره این جشنواره گفت: مخالفان نظام و رسانه‌های بیگانه با پروژه تطهیرسازی پهلوی  مدام در تلاش برای تحریف و فراموشی حافظه تاریخی ملت به نفع خود هستند، به همین منظور این جشنواره در راستای آگاهی بخشی نسل جوان و تبیین حقایق آن روزگار برگزار می‌شود.

وی حاکمیت ملی و تمامیت ارضی؛ عقد قراردادهای ننگین و از دست دادن بخشی از اراضی کشور مانند جدایی بحرین، ارتفاعات آرارات، واگذاری و کاهش حقابه هیرمند و… را از جمله محورهای این رویداد دانست و افزود: دوران سیاه پهلوی؛ جنگ و سرکوب اقوام داخلی توسط قشون پهلوی دیگر محور این رویداد است. تحقیر ملی؛ وادادگی سیاسی و دخالت قدرت‌های خارجی در امور کشور مانندتعیین شاه، وزیر، وکیل، کاپیتولاسیون، برگزاری کنفرانس تهران ( نشست بدون اجازه و هماهنگی سران متفقین در تهران) و… نیز از دیگر محورهای این جشنواره است.

عبادیان دهکردی اشغال نظامی ایران توسط متفقین در جنگ جهانی دوم و از پاشیدگی ارتش پهلوی کمتر از چند روز را دیگر محور این رویداد خواند و گفت: سایر موضوعات مرتبط که به ادعاهای دروغین و تناقض های رفتاری آن روزگار می‌پردازد نیز  می تواند محور این رویداد باشد.

وی شرکت و ارسال اثر در فراخوان را به منزله پذیرش قوانین آن دانست و گفت: توجه به موضوعات و رویکردهای جشنواره در تولید آثار هنری حائز اهمیت است و شرکت برای تمامی هنرمندان حرفه‌ای و هنرجویان و علاقه مندان (در رشته های پوستر و کارتون) فراهم و آزاد است. آثار باید تولید سال جاری بوده و یا درجشنواره‌های دیگر برگزیده و یا اکران نشده باشد و هنرمندان می بایست در فایل word مشخصات کامل (نام نام خانوادگی، آدرس پستی، شماره تماس، عکس غیر پرسنلی) را به همراه اثر  ارسال کنند.

کارشناس مسوول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان فارس در تشریح شیوه ارسال آثار  گفت: علاقه مندان بایستی آثار خویش را تا ۱۵ اردیبهشت ماه از طریق پست الکترونیکی farsfestival.1400@gmail.com ارسال و فایل آثار ارسالی را به شکل (نام و نام خانوادگی، شهر و همچنین تعداد ارسال اثر ) ارسال کنند.

آثارپوستر ارسالی باید با وضوح تصویر dpi300  و با  ابعاد ۵۰ در۷۰ سانتی متر وآثارکارتون باید با وضوح تصویر dpi300  و با ابعاد ۲۰۰۰ پیکسل و فرمت jpg    و با کیفیت مناسب چاپ و به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد.

در هر دو بخش هنرمند می‌تواند حداکثر ۵ اثر یا یک سری ۵ تایی اثر ارسال کند. مالکیت مادی و معنوی آثار باید متعلق به هنرمند باشد و ارسال کننده اثر پاسخگوی حقوقی شکایت های احتمالی بوده و دبیرخانه جشنواره در قبال آن مسئولیتی نخواهد داشت.

شرکت کننده با ارسال اثر می‌پذیرد که: دبیرخانه جشنواره، حق استفاده تبلیغاتی، نمایشگاهی و انتشار آثار در فضای مجازی و مطبوعات را با ذکر نام هنرمند خواهد داشت.

به شرکت کنندگانی که آثارشان منتخب نمایشگاه باشد گواهی شرکت در نمایشگاه اعطاء خواهد شد و در صورت بهبود شرایط کرونا مراسم اختتامیه به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

عبادیان در تشریح جوایز برگزیدگان نفر اول تا سوم در دو رشته  گفت: در هر بخش نفرات اول تا سوم به ترتیب ۸۰و ۶۰ و ۴۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد و در هر بخش به ۵ نفر لوح تقدیر و جایزه ۱۰میلیون ریالی تقدیم خواهد شد.

علاقه مندان می توانند برای دریافت فراخوان و اطلاعات بیشتربه سایت  www.artfars.ir  مراجعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند