رئیس حوزه هنری استان اصفهان:
عکاسان اصفهانی زیبایی مناظر طبیعی اصفهان را نشان دهند

05:180

نمایشگاه گروهی عکس های «لنداسکیپ» شنبه ۴ دیماه در نمایشگاه بوستان عمارت سعدی حوزه هنری اصفهان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، احمد نوری، رئیس حوزه هنری استان اصفهان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضمن خوشامدگویی به هنرمندان عکاس و مهمانان این برنامه گفت: امیدوارم حال طبیعت اصفهان با جاری شدن آب زاینده رود بهتر شود و عکاسان نیز بتوانند عکس های خوبی از مناظر طبیعی اصفهان بگیرند.

وی با اشاره به فعالیت جدیدی که هنرمندان گروه عکاسان آزاد در زمینه عکاسی منظره و انتشار فراخوان عکس لنداسکیپ داشتند افزود: طبیعت استان اصفهان بسیار زیباست، اما عکاسی از این طبیعت را جدی نگرفته ایم و در مورد عکاسی از طبیعت اصفهان و نمایش آن فعالیت ویژه‌ای انجام نداده ایم.

نوری با اشاره به اینکه ایران در تمامی استانها دارای مناظر زیبای طبیعی است که با مناظر خارج از کشور قابل رقابت است تصریح کرد: اصفهان و ایران دارای مناظر طبیعی بی نظیری است که ما نتوانسته‌ایم به خوبی آن را به دنیا نشان دهیم.

وی در همین خصوص از هنرمندان عکاس اصفهانی خواست که از مناظر شهری و طبیعی اصفهان بیشتر عکاسی کنند و این عکس‌ها را به نمایش بگذارند تا همه با زیبایی های طبیعی این شهر آشنا شوند.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان ضمن دعوت از عکاسان جوان اظهار امیدواری کرد که کارگاهی که در روز دوشنبه ۶ دیماه  در خصوص عکاسی از منظره با حضور اساتید عکاس در حوزه هنری اصفهان برگزار می‌شود بتواند مقدمه‌ای شود برای کارهای بهتر در زمینه عکاسی از طبیعت.

هدف ترویج عکاسی است

علیرضا ناصری مدیر گروه عکاسان آزاد با اشاره به شکل گیری این گروه با هدف ارتقاء رشته عکاسی در سال ۹۳ گفت: گروه عکاسان آزاد در سال ۱۳۹۳ با حضوراولیه دانشجویان رشته عکاسی در تهران و در فضای مجازی شکل گرفت. هدف از تشکیل این گروه ارائه عکس، نقد و بررسی، همفکری و کوشش برای ارتقاء سطح دانش فنی و تخصصی اعضاء از طریق نمایش تصاویر و تبادل نظر بود. هم اکنون عکاسان آزاد با بیش از ۵۱ هزار کاربر از ۴۵ کشور فعالیت دارند.

وی ادامه داد: فراخوان سومین نمایشگاه عکاسان آزاد در دی ماه ۹۸، با عنوان لنداسکیپ (منظره) اعلام شد و تعداد ۲۲۰ تصویر از ۶۵ عکاس به این فراخوان ارسال شد که پس از داوری، هئیت داوران تعداد ۳۸ تصویر از ۳۸ عکاس را برای برپایی نمایشگاه انتخاب کردند اما به علت شیوع بیماری کرونا برگزاری نمایشگاه به تعویق افتاد و اکنون این نمایشگاه در گالری بوستان حوزه هنری استان اصفهان به نمایش درآمد.

وی خاطرنشان کرد: این عکس ها پیش از این در آبان ۱۴۰۰ در نگارخانه سعدآباد تهران به نمایش درآمده است و پس از اصفهان نیز در شهر رشت در معرض دید عموم قرار می گیرد.

مدیر گروه عکاسان آزاد با اشاره به فعالیت های این گروه تاکید کرد: ما نمایشگاه گروهی سالانه داریم و الان سومین سالی است که برای برگزاری نمایشگاه به اصفهان می آییم. گروه عکاسی آزاد با هدف ترویج رشته عکاسی این زمینه را به وجود آورده  است که علاقه‌مندان حتی با موبایل نیز بتوانند در رشته عکاسی فعالیت کنند و به همین دلیل بسیاری از تصاویری که در نمایشگاه دیده می‌شود با موبایل گرفته شده است.

در ادامه از سوی گروه عکاسان آزاد از عکاسان اصفهانی حاضر در این نمایشگاه مهناز سیف، مهرداد صنیعی، عارف عدیلی،فربد کامیاب و نیما کاظمی قدردانی شد.

عشق به طبیعت در ذات همه ما وجود دارد

در ادامه استاد حسن مقیمی عکاس، روزنامه‌نگار و فعال محیط‌زیست با اشاره به آثار این نمایشگاه گفت: از دیدن آثار لذت بردم و اینها نشان از ارتقاء  سطح عکاسی در کشور نسبت به گذشته داشت.

وی افزود: عکاسی نیست که کار خود را عکاسی از طبیعت شروع نکرده باشد، نزدیک ترین و صمیمی ترین جلوه های طبیعت در عکاسی عکاسان معروف مانند نصرالله کسرائیان، افشین بختیار و دیگر عکاسان مشهور قابل مشاهده است.

مقیمی خاطرنشان کرد: عشق به طبیعت در ذات همه ما وجود دارد و همه به طبیعت علاقه مند هستند و این به دلیل ذات زیبای آن است، وقتی طبیعت را به عنوان سر منشا همه زیبایی ها و مادر همه زیبایی‌ها پذیرفتیم عکاسی از آن نیز بسیار آسان و لذت بخش است.

وی تصریح کرد: البته عکاسی از طبیعت سهل و ممتنع است چون طبیعت در دسترس است و ما را احاطه کرده است و تنوع و تعداد سوژه های آن زیاد است.

این استاد عکاسی حیات وحش ادامه داد: اینکه ما از چیزی عکاسی کنیم که خودش دارای زیبایی است و بتوانیم زیبایی آن را به خوبی نشان دهیم بسیار سخت است، البته یک فوکوس خوب،نورپردازی خوب، ادیت مناسب و استفاده از قالب بندی و کمپوزیسیون در عکاسی طبیعت مهم است.

وی با اشاره به اینکه کمبود قالب و محتوا در عکس‌های لنداسکیپ دیده می‌شود گفت: لندسکیپ باید با لنز واید گرفته شود و می‌توان عکاسی طبیعت را بخشی از عکاسی مستند هم دانست.

عکاسی طبیعت سهل وممتنع

استاد مقیمی افزود: اینکه چگونه از یک سطح گسترده عکاسی کنیم که حامل پیام و دارای زیبایی بصری باشد بسیار مهم است. عکاسی طبیعت می‌تواند برای گردشگری نیز بسیار موثر باشد اگر کسی به طبیعت علاقه داشته باشد می تواند زیبایی آن را به خوبی کشف کند امیدوارم این نمایشگاه حرکتی باشد برای آغاز عکاسی بهتر از طبیعت.

وی خاطرنشان کرد: آثار میراث فرهنگی اصفهان جلوی توجه به دیگر چیزها را گرفته است و باعث شده تا نتوانیم به‌خوبی طبیعت اصفهان را ببینیم و عکاسی از  اصفهان را در بناهای تاریخی آن خلاصه کنیم.

مقیمی ادامه داد: سیمای طبیعی اصفهان بسیار گسترده و زیباست، عکاسی حیات وحش اصفهان اعجاب آور است در اصفهان از یک طرف ارتفاعات زیاد کوهستانی مانند   را داریم و از یک طرف دیگر کویر مرنجاب و البته ما تنوع زیستی و محیطی زیادی در اصفهان داریم، اصفهان ۲۵ درصد حیات وحش قابل سرشماری در کشور را دارد و دارای نیمی از جمعیت آهوی ایرانی است. اصفهان هنوز هم دارای زاینده رود است که در سه بخش اولیا، سد اصفهان تا تالاب گاوخونی ادامه دارد، که نیمی از آن باقی مانده است و برای عکاسی بسیار مناسب است.

در پایان این مراسم حضار از نمایشگاه عکس لنداسکیپ در گالری بوستان حوزه هنری اصفهان واقع در خیابان استانداری گذر سعدی عمارت سعدی دیدن کردند.این نمایشگاه تا ۱۵ دیماه جهت بازدید عموم دایر خواهد بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند