عسگری: حوزه هنری دیجیتال ظرفیت‌های تازه‌ای برای حوزه هنری ایجاد کرده است

03:210

مدیر عامل بنیاد خوارزمی، حوزه هنری دیجیتال را مرکز مهمی در این سازمان دانست و گفت: حوزه هنری دیجیتال ظرفیت‌های تازه‌ای را برای این سازمان فراهم می‌آورد، اما برای اینکه موفق‌تر عمل کند باید مراودات و مداخلات خود را در بدنه حوزه هنری بیشتر کند تا علاوه بر وظایف اصلی خود بتواند نهادهای رابط و واسط به سوی آفرینش ارزش افزوده هدایت و همچنین می‌تواند تأمین نیرو در حوزه صنایع خلاق و ارزش افزوده کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری دیجیتال امسال به نمایندگی از حوزه هنری به صورت مجازی در نمایشگاه INOTEX شرکت کرده است که از امروز کار خود را آغاز کرده است. به همین بهانه در گفت‌وگویی با امیر عسگری مدیر عامل بنیاد خوارزمی به بررسی زوایای گوناگون حوزه هنری دیجیتال و ظرفیت‌های آن پرداخته‌ایم.

مدیر عامل بنیاد خوارزمی در این گفت‌وگو در مورد فرصت‌های فضای مجازی و اکوسیستم نوآوری برای صنایع خلاق و فرهنگی به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: فرصت‌های فضای مجازی برای این منظور به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از آنها برگرفته از خلأهای موجود در دل نظام‌های آموزشی، تربیتی، محتوایی، آموزشی و هنری است. نظام‌های مذکور دارای ساز و کار پایه‌ای و سازمانی هستند، اما از جنس محتوا و عناصر درونی و نهادهای تولیدکننده ارزش افزوده ناموفق بوده‌اند، به این ترتیب اگر بخواهیم در این حوزه‌ها کار کنیم با حجم عظیمی از ساختارسازی مواجه هستیم که برایشان محتوایی تولید نشده است.

عسگری افزود: همچنین ما در این راه با نهادهایی هم که اصلاً ساختاری برایشان تعریف نشده است مواجه هستیم، یعنی در حوزه‌های مختلف از جمله کارآفرینی‌های اجتماعی، هنری و صنایع خلاق که ظرفیت‌های مناسب برای ارزش افزوده نهادی در این حوزه را دارد تا به یک نهاد خلق‌کننده ارزش شود، اما ساز و کار و سازمان پایه آن تأسیس نشده است. چنین مسائلی می‌توانند کمک کنند تا بحث ساختارشکنانه ‌بودنشان به تبدیل آنها به عنوان یک نهاد تولید ارزش از پایه منجر شود. همچنین در دل آنها می‌تواند نهادهایی برای بحث‌های برنامه‌ای و محتوایی خود ایجاد کند.

وی در مورد جایگاه صنایع خلاق در کسب و کارهای آنلاین گفت: صنایع خلاق در کسب و کارهای آنلاین جایگاه مناسبی ندارد چون اقتصاد خلاق ما که باید زیرساخت صنایع خلاقمان باشد شکل نگرفته است. مادامی که ما یک نظام اقتصادی نداشته باشیم که ارزش‌هایش به سمت و سوی ارزش‌های خلاق اقتصادی حرکت نکند، جایگاه مناسبی در این زمینه نخواهیم داشت.

عسگری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های حوزه هنری در خصوص بهره‌برداری حداکثری از فضای مجازی و اکوسیستم نوآوری برای صنایع خلاق و فرهنگی گفت: از آنجایی که حوزه هنری یک نهاد حاکمیتی است می‌تواند گذار نوآوری را در لایه توسعه زیست‌بوم خلاق ایجاد کند. به این ترتیب می‌تواند ساز و کار اقتصاد خلاق را تقویت کنند و در دل این اقتصاد خلاق است که می‌تواند بسترهای مختلف را برای تحقق اهداف خود ایجاد کند.

عسگری در مورد راه‌اندازی حوزه هنری دیجیتال گفت: راه‌اندازی حوزه هنری دیجیتال اتفاق مهمی در حوزه هنری است که ظرفیت‌های تازه‌ای را برای این سازمان فراهم می‌آورد. اما برای اینکه موفق‌تر عمل کند باید مراودات و مداخلات خود را در بدنه حوزه هنری بیشتر کند تا علاوه بر وظایف اصلی خود بتواند نهادهای رابط و واسط به سوی آفرینش ارزش افزوده هدایت کند و همچنین می‌تواند تأمین نیرو در حوزه صنایع خلاق و ارزش افزوده کند.

گفتنی است، از امروز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه نمایشگاه اینوتکس به‌صورت رسمی فعالیت‌ خود را شروع و به مدت ۴ روز تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه تمامی شرکت‌کنندگان و بازدید کنندگان از این نمایشگاه، می‌توانند در این رویداد حضور به‌هم برسانند.

گفتنی است، حوزه هنری دیجیتال نیز به نمایندگی از حوزه هنری انقلاب اسلامی، به‌صورت مجازی در این نمایشگاه حضور دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به لینک زیر از غرفه حوزه هنری دیجیتال بازدید به‌عمل آورند.

hozehonari.inotex.com

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند