عرفان‌پور: پرداختن به موضوع مکتب گمنامی کم‌نظیر و ارزشمند است/ مستشار نظامی: مکتب گمنامی می‌تواند در تقویت بنیان‌های شعر انقلاب اسلامی مؤثر باشد

07:0080

میلاد عرفان‌پور شاعر و مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با اشاره به برپایی کنگره ملی شعر «مکتب گمنامی» گفت: برگزاری رویدادهای ادبی که مشوق شاعران برای سرودن در برخی از حوزه‌هایی که معمولاً مغفول واقع می‌شوند، ارزشمند است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میلاد عرفان‌پور شاعر و مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: بسیاری از شاعران هستند که در این حوزه‌ها علاقه‌مندی یا دغدغه داشته، اما دست به قلم نشده باشند؛ اما وقتی جشنواره‌ای بهانه این سرودن ‌شود بسیاری از آثار خوب خلق می‌شوند و شکل می‌گیرند. پس وظیفه این کنگره یا جشنواره‌ها فراهم آوردن بهانه برای سرودن در موضوعات ارزشمندی از این قبیل است.

عرفان‌پور افزود: این کنگره از این حیث قابل توجه است که به موضوعی توجه کرده که کمتر به آن پرداخته شده و از این جهت کم‌نظیر و ارزشمند است و امیدواریم که آثار خوبی در این موضوع نیز با بهانه این جشنواره خلق شود.

وی درباره تأثیر کنگره در شعر انقلاب اسلامی نیز گفت: شعر انقلاب اسلامی شعری است که پاسدار ارزش‌ها، آرمان‌ها و گفتمان انقلاب اسلامی است. طبیعتاً گره‌خوردن شعر با این موضوع که پاسداری از انقلاب اسلامی است، تأثیر زیادی در جریان شعری انقلاب اسلامی دارد.

عرفان‌پور با بیان اینکه سربازان امام زمان بدون اینکه نام و نشانی در ظاهر داشته باشند، کسانی هستند که در آسمان شناخته شده‌ترند از زمین، افزود: شاعران انقلاب اسلامی یکی از وظایفشان پرداختن به مظلومیت‌های سربلندان سربه زیری است که برای حفاظت از فرهنگ و سرزمین ما جان خود را سپر می‌کنند بدون اینکه نشان و درجه‌ای داشته باشند.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با اشاره به رسالت چنین کنگره‌هایی تصریح کرد: وقتی با برگزاری چنین کنگره‌هایی بحث امنیت و لزوم پاسداری از امنیت ملی یک گفتمان همگانی شود، این کنگره رسالت خود را ایفا کرده است.

وی در پایان اظهار داشت: وقتی مردم متوجه شوند که چقدر خون‌ها برای حفظ امنیت ریخته شده و چه کسانی زندگی خود را وقف این موضوع کردند مردم هم خودشان را در این امنیت سهیم می‌دانند و در نهایت موجب می‌شود که پایه‌های امنیت کشور مستحکم‌تر شود.

مکتب گمنامی موضوع بدیع و بکری است که تا به امروز به آن پرداخته نشده است

رضا اسماعیلی شاعر برجسته ادبیات انقلاب اسلامی با اشاره به اعلام فراخوان کنگره ملی شعر مکتب گمنامی گفت: موضوع کنگره، موضوع بدیع و بکری است که تا به امروز به آن پرداخته نشده و گرامیداشت سربازان گمنام انقلاب اسلامی در قالب یک کنگره ملی کاری ارزشمند و قابل ستایش است.

وی گفت: امنیت و آسایشی که امروز داریم، ثمره مجاهدت‌ها و جانبازی‌های سربازان گمنام و بی‌ادعایی است که با چشمانی بیدار حافظ مرزهای کشورند.

وی افزود: هر چند تکریم و تجلیل از سربازان گمنام امنیت کشور با برگزاری یک کنگره امکان‌پذیر نیست، ولی این اقدام می‌تواند فتح بابی برای کارهای بزرگ‌تر باشد ضمن آنکه باید به یاد داشته باشیم سربازان گمنامی که برای خدمت به ملت آزاده و سربلند ایران روز و شب نمی‌شناسند و همواره در حال آماده باش هستند، دانش‌آموزان مکتب بسیج‌اند.

رضا اسماعیلی ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) نیز به راستی و درستی فرموده‌اند: «بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‏‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌‏اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‏ یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‏‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌‏اند.»

این شاعر درباره نقش برگزاری چنین کنگره‌ای در تقویت «ایران امن» عنوان کرد: برگزاری این کنگره اثرات معنوی دارد و باعث «فرهنگ‌سازی» در جامعه می‌شود. جای تردید نیست کسانی که در سایه‌سار گمنامی و تنها برای کسب رضای الهی در این وادی گام بر می‌دارند، چشم به تشویق و تحسین ما ندوخته‌اند و از به رُخ کشیدن خدمات خود بیزارند.

وی گفت: این ما هستیم که برای فرهنگ‌سازی نیاز به تکریم و تجلیل از آنان داریم. این حق‌شناسی بر ارزش ما می‌افزاید و باعث تعالی ارزش‌های معنوی و بلوغ اجتماعی می‌شود.

اسماعیلی بیان کرد: در آموزه‌های دینی و احادیث اسلامی به «حق‌شناسی» خیلی تأکید شده است. تشکر ما از کسانی که به ما خدمت می‌کنند، تشکر از خداست. چنان که رسول اکرم(ص) در حدیثی می‌فرماید: «لا يشكر اللَّه من لايشكر النّاس: شكر خدا را به جا نياورده است آن كه از مردم (در قبال انعامشان) تشكر نكند.»

وی اذعان کرد: حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نیز در حدیثی می‌فرمایند: «يَقُولُ مَنْ لَمْ يَشْكُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِينَ لَمْ يَشْكُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَل‏: هر كه سپاس مردم نعمت دهنده را نگويد، سپاس خداي بزرگ را نگفته است.» با عنایت به مضمون این دو حدیث در می‌یابیم که مسلمان واقعی کسی است که از خدمتگزاران خویش تشکر کند، به‌خصوص از کسانی که فارغ از سودای «نام» در وادی خدمت به بندگان خدا گام بر می‌دارند.

اسماعیلی تصریح کرد: از این منظر، حق‌شناسی و سپاسگزاری از سربازان گمنام امام زمان(عج)، یقیناً باعث تقویت روحیه مجاهدان راه خدا برای پاسداری از مرزهای کشور می‌شود و آنان را در این راه مصمم‌تر و ثابت قدم‌تر می‌کند.

وی در پایان پیرامون نقش چنین برنامه‌هایی در تقویت شعر انقلاب اسلامی گفت: شعر انقلاب اسلامی باغ هزار درختی است که برای باروری و بالندگی بیشتر باید با زمزم معنویت آبیاری شود. برگزاری کنگره شعر مکتب گمنامی جرعه‌ای از این زمزم است که به شکفتگی و شکوفایی بیشتر آن کمک می‌کند.

مکتب گمنامی می‌تواند در تقویت بنیان‌های شعر انقلاب اسلامی مؤثر باشد

نغمه مستشار نظامی شاعر و فعال ادبی حوزه زنان با اشاره به برگزاری کنگره ملی شعر مکتب گمنامی گفت: نقش محافل و جشنواره‌های ادبی در تبیین موضوعات فرهنگی و اعتقادی انکارنشدنی است؛ چراکه این محافل سبب می‌شوند تا توجه اهالی قلم و شاعران و نویسندگان به این موضوعات جلب شود.

وی اظهار داشت: کلیت امر برگزاری چنین کنگره‌ای باعث می‌شود که توجه شاعران و نویسندگان به چنین موضوعاتی جلب شود در این میان اگر آثار خوبی هم خلق شود و تبلیغات خوبی هم انجام شود تا اهالی قلم آثار خود را ارائه کنند، کنگره محصول‌محور و به هدفش نزدیک‌تر می‌شود.

وی افزود: هر کنگره که محصول‌محور باشد و از آثارش در تولیدات صوتی و تصویری استفاده شود، در نهایت سبب می‌شود که مخاطب هم با این موضوع بیشتر شود.

این شاعر تصریح کرد: به عبارتی برگزاری چنین کنگره‌هایی در مرحله اول توجه شاعران و نویسندگان و در مرحله دوم توجه مخاطب عام را به این موضوعات جلب می‌کند.

مستشار نظامی با اشاره به تأثیر این کنگره در تقویت شعر انقلاب اسلامی بیان کرد: هر موضوعی که با آرمان‌های انقلاب و خادمین انقلاب باشد در تقویت بنیان‌های شعر انقلاب هم که یکی از جریان‌های پویایی ادبیات امروز ما است می‌تواند مؤثر باشد.

این شاعر و فعال ادبی حوزه زنان گفت: جریان شعر انقلاب اسلامی امروز جریانی است که بعد از ۴۲ سال به بلوغ رسیده است و کشورهای دیگر هم تحت تأثیر آن شعر مقاومت و انقلاب را پیش گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: پرداختن به این موضوع هم کمک می‌کند که ابعاد آن را وسیع‌تر کند؛ به ویژه که کمتر به آن پرداخته شده و هر چه ابعاد یک جریان ادبی وسیع‌تر شود فراگیرتر خواهد شد.

مستشار نظامی درباره نقش برگزاری کنگره ملی شعر مکتب گمنامی بیان کرد: درست است که این افراد سربازان گمنام هستند، اما وظیفه ما این است که آنها را گمنام نگذاریم و زحماتشان را یادآوری کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: امنیت در ابعاد مختلف در کشور ما مثال زدنی است و در رسانه‌های جهان نیز به آن اعتراف شده و ما وظیفه داریم این موضوع را نشان دهیم که کشور ما با وجود اینکه در منطقه سختی مثل خاورمیانه قرار دارد اما امن‌ترین کشور است و این با شعر امکان‌پذیر است.

شایان ذکر است، کنگره ملی شعر مکتب گمنامی اخیراً با صدور اطلاعیه‌ای مهلت دریافت آثار را تا ۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ تمدید کرده و علاقه‌مندان می‌توانند تا این تاریخ آثار خویش را به نشانی maktabe1400@gmail.com ارسال کنند.

نخستین کنگره ملی شعر «مکتب گمنامی» با هدف تکریم سربازان گمنام امام زمان (عج)، به همت حوزه هنری فارس برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند