هفته هنر انقلاب/۲۵
عبدالرحمن اونق: شهید آوینی مهم‌ترین چهره هنر انقلاب در طول تاریخ است

02:030

چهره مورد تقدیر در هفتمین هفته هنر انقلاب عنوان کرد: شهید آوینی مهم‌ترین چهره هنر انقلاب در طول تاریخ است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم دومین شب تقدیر از چهره‌های برگزیده هنر انقلاب، شامگاه دوشنبه ۲۲ فروردین در محوطه باز حوزه هنری برگزار شد و طی آن، سه چهره محمدرضا آریافر، عبدالرحمن اونق و حسین قربان‌زاده به عنوان نویسندگان برگزیده مورد تقدیر قرار گرفتند.

در حاشیه این مراسم عبدالرحمن اونق، نویسنده اهل گلستان که به عنوان چهره سال هنر انقلاب در میان نویسندگان شناخته و معرفی شد در گفت‌و‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که آیا موفق شده‌ایم بعد از گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب به مکتبی در هنر انقلاب دست یابیم، بیان کرد: در حوزه تخصصی خودم اگر بخواهم نظر بدهم باید بگویم در ادبیات داستانی بدون تعارف به آنچه مورد انتظار و لیاقت کشوری با یک انقلاب شکوهمند است و هشت سال جنگ تحمیلی را تجربه کرده است، نرسیده‌ایم.

وی افزود: در واقع به شخصه یک اثر ادبی بسیار قوی حداقل منطبق با انتظار خودم ندیده‌ام. اثری که بتواند عظمت انقلاب را به معنای واقعی‌اش به ثبت رسانده باشد و من عمده کتاب‌ها را در این حوزه خوانده‌ام.

اونق درباره دلایل این اتفاق عنوان کرد: نمی‌توان برای این فقدان به یک دلیل خاص اشاره کرد، اما کشور ما با بیش از ۸۰ میلیون جمعیت، تیراژ کتاب هزار تایی دارد! و این عدد برای انقلابی که اساساً فرهنگی بوده، آمار خوبی نیست. تیراژ کتاب از ۱۰ هزار نسخه در دهه‌های‌گذشته و به کمتر از هزار در حال حاضر رسیده است و این ماجرا می‌تواند ناشی از شرایط نامساعد اقتصادی، ضعف مدیریتی و… باشد.

این نویسنده خاطرنشان کرد: ما نویسندگان کار خود را پیش می‌بریم و دلمان می‌خواهد ایده‌هایمان را اجرایی کنیم، اما مدیران باید به ترویج کتابخوانی بپردازند. متأسفانه آموزش و پرورش کاری به ادبیات انقلاب ندارد. بسیاری از مدارس حتی کتابخانه ندارند و این مشکل بزرگی است. من به عنوان معلم، گاهی خودم کتاب به مدرسه می‌بردم، اما این اقدامات کافی نیست.

وی با ارائه تعریفی از هنر مردمی و متعهد توضیح داد: وقتی صحبت از تعهد است، حتما به اعتقادی استناد می‌کنیم که می‌تواند دین، ملیت مذهب و… باشد. هنرمند متعهد به کشورش معتقد و علاقه‌مند است و باید به آنچه رخ می‌دهد و انقلابش معتقد باشد. هنرمند متعهد شهید سیدمرتضی آوینی است و هنر متعهد، اثر بزرگ او «روایت فتح» است. متأسفانه او را زود از دست دادیم. امروز عمده تصاویری که از انقلاب در تلویزیون استفاده می‌شود، از روایت فتح است و این یعنی هنر متعهد و شهید آوینی مهم‌ترین چهره هنر انقلاب در طول تاریخ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند